Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jenkinsfreezin's Rating My Rating
1
Contact 1997,  PG)
Contact
probably the best movie which explains how science always works in the opposite way of religion... the actings are remarkable! how Robert Zemeckis ends the story is quite relieving too. Jodie Foster always becomes my favorite!
2
Scream 1996,  R)
Scream
if you're not a horror fan, you will see this movie as an average crime-thriller. but if you are, like i am, then it's like a very great tribute to the horror flicks, especially the 70s. if you pay attention to the lines the characters speak, then you'll find out that actually they are praising Jason Voorhees, Candyman, Leatherface, and all the horrifying killers... oh, and did i mention that the brain behind it is the man who created Freddy Kruger?
3
Rules of Engagement 2000,  R)
4
Crash 2005,  R)
5
Saving Private Ryan 1998,  R)
6
Being John Malkovich 1999,  R)
7
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
A touching story which shows no love between men and woman at all. Simply shows how beautiful is life if we hold on to hope. Wonderful.
8
Malcolm X 1992,  PG)
9
Road to Perdition 2002,  R)
10
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
behind this mask is a face of vox populi..." great! V is my no.2 hero after Andy Dufresne in THE SHAWHSANK REDEMPTION... they both talk about awakening people's hope. only this one is much more extreme.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments