My Favorite Movies


  jeniknf's Rating My Rating
1
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
Don Cheadle is amazing
2
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
One of my favorites I love how the stories interweave themselves, superb acting.
3
Cold Mountain 2003,  R)
4
Crash 2005,  R)
Crash
Incredible, a very insightfull look on rasiscm and how we all think.
5
The Ice Storm 1997,  R)
6
Boogie Nights 1997,  R)
7
Transamerica 2005,  R)
Transamerica
Felicity Huffman gives a very strong performance as bree a transgender that discovers she/he has a son.
8
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
9
Closer 2004,  R)
10
Thumbsucker 2005,  R)
Thumbsucker
That girl was just so mean to poor justin i felt so bad for him
11
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
This movie makes me cry everytime, Luc Besson plays Leon like he was born to do it. Natalie Portman handled her role like a pro and at only 12 years old. The love story between her character and Leon is so beautiful but a bit disturbing. It starts when Natalie Portman's character and Leon are living in the same apartment building Natalie's characters Dad gets into some trouble and the whole family is slain except her because she was going to the store, with no where else to go she is taken in by her neighbor leon only to discover he is a very dangerous and skilled hitman. He shows her love and respect and she shows him what its like not to be lonely, if this movie doesnt make you cry than you have no compassion.
12
Secretary 2002,  R)
Secretary
i just loved how cute maggie gyllenhaal was in this movie.
13
Maverick 1994,  PG)
14
Tommy 1975,  PG)
Tommy
amazing music
15
Better Than Chocolate 1999,  R)
16
My Own Private Idaho 1991,  R)
My Own Private Idaho
amazingly directed and well acted, very sad
17
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
never thought i would like this movie, i thought it would be slow and boring. boy was i wrong i really enjoyed this movie fully it was beautiful and touching.
18
The Sleeping Dictionary 2003,  R)
19
Elizabeth 1998,  R)
Elizabeth
This movie is stunning in its beauty of sets and costumes, the acting is great but it is very wrong historically. If you want a pretty movie slighty based on Elizabeth this movie is for you. If you need a history lesson try something else this will mislead you. and Joseph Fiennes is so attractive as Elizabeths lover.
20
Elizabeth I 2006,  Unrated)
Elizabeth I
Much better historically than Elizabeth with Cate Blancette, 2 disks, doesn't bore you though. Helen Mirren is amazing as Elizabeth the 1st cant wait to see her in the Queen as Elizabeth the 2nd.
21
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
22
Gone With the Wind 1939,  G)
23
Their Eyes Were Watching God 2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments