My Favorite Movies
| Jenid78's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
9 1/2 Weeks 1986, R) |
|
| 2 |
Sweet Home Alabama 2002, PG-13) |
|
| 3 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 4 |
The Doors 1991, R) |
|
| 5 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 6 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 7 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 8 |
U-571 2000, PG-13) |
|
| 9 |
Underworld: Evolution 2006, R) |
|
| 10 |
Starship Troopers 1997, R) |
|
| 11 |
Crash 2005, R) |
|
| 12 |
Flashdance 1983, R) |
|
| 13 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 14 |
Porky's 1981, R) |
|
| 15 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 16 |
Rock Star 2001, R) |
|
| 17 |
Practical Magic 1998, PG-13) |
|
| 18 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 19 |
Casino 1995, R) |
|
| 20 |
Pay It Forward 2000, PG-13) |
|
| 21 |
Driven 2001, PG-13) |
|
| 22 |
Congo 1995, PG-13) |
|
| 23 |
Sweet November 2001, PG-13) |
|
| 24 |
G.I. Jane 1997, R) |
|
| 25 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 26 |
Mighty Joe Young 1998, PG) |
|
| 27 |
A Time to Kill 1996, R) |
|
| 28 |
Highlander 1986, R) |
|
| 29 |
Scrooged 1988, PG-13) |
|
| 30 |
Serendipity 2001, PG-13) |
|
| 31 |
Invincible 2006, PG) |
|
| 32 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 33 |
Shoot 'Em Up 2007, R) |
|
| 34 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 35 |
The Departed 2006, R) |
|
| 36 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 37 |
Mallrats 1995, R) |
|
| 38 |
American History X 1998, R) |
|
| 39 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 40 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 41 |
Blade 1998, R) |
|
| 42 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 43 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 44 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 45 |
Dazed and Confused 1993, R) |
|
| 46 |
Constantine 2005, R) |
|
| 47 |
Con Air 1997, R) |
|
| 48 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 49 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 50 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 51 |
Four Brothers 2005, R) |
|
| 52 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 53 |
Grease 1978, PG) |
|
| 54 |
Halloween 1978, R) |
|
| 55 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 56 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 57 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 58 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 59 |
Ladder 49 2004, PG-13) |
|
| 60 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 61 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 62 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 63 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 64 |
Platoon 1986, R) |
|
| 65 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 66 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 67 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 68 |
Shooter 2007, R) |
|
| 69 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 70 |
Superman Returns 2006, PG-13) |
|
| 71 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 72 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 73 |
The Break-Up 2006, PG-13) |
|
| 74 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 75 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 76 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 77 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 78 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 79 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 80 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 81 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 82 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 83 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 84 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 85 |
Troy 2004, R) |
|
| 86 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 87 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 88 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 89 |
What Dreams May Come 1998, PG-13) |
|
| 90 |
P.S. I Love You 2007, PG-13) |
|
| 91 |
The Incredible Hulk 2008, PG-13) |
|
| 92 |
The Day the Earth Stood Still 2008, PG-13) |
|
| 93 |
Changeling 2008, R) |
|
| 94 |
My Bloody Valentine 3-D 2009, R) |
|
| 95 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 96 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 97 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 98 |
Sin City 2005, R) |
|
| 99 |
Aliens 1986, R) |
|
| 100 |
300 2007, R) |
|
| 101 |
Hellboy 2004, PG-13) |
|
| 102 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 103 |
Maximum Overdrive 1986, R) |
|
| 104 |
Doom 2005, R) |
|
| 105 |
Marley & Me 2008, PG) |
|
| 106 |
Dogma 1999, R) |
|
| 107 |
The Curious Case of Benjamin Button 2008, PG-13) |
|
| 108 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 109 |
Paranormal Activity 2007, R) |
|
| 110 |
The Dark Crystal 1982, PG) |
|
| 111 |
Ghostbusters 1984, PG) |















































































































