My Favorite Movies


  jengerhead's Rating My Rating
1
The Fisher King 1991,  R)
2
Parenthood 1989,  PG-13)
3
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
4
The Shawshank Redemption 1994,  R)
5
Big Fish 2004,  PG-13)
6
Chicago 2002,  PG-13)
7
The Big Lebowski 1998,  R)
8
Down with Love 2003,  PG-13)
9
Up 2009,  PG)
Up
By far the BEST Pixar to date. Complex, emotional, and so well done. I have to say I forgot I was watching a cartoon. I shouldn't have sprung for the extra couple bucks on 3-D though - that part did not enhance the movie at all. Just stick with the story on this one. Absolutely Love It!
10
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
See this! Don't get all about the words - get all about the meaning.....
11
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
12
The Little Mermaid 1989,  G)
13
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
14
Saving Private Ryan 1998,  R)
15
Back to the Future 1985,  PG)
16
Fight Club 1999,  R)
17
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
18
Pulp Fiction 1994,  R)
19
The Princess Bride 1987,  PG)
20
Dead Poets Society 1989,  PG)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. jengerhead
    jengerhead posted 4 years ago

    some of my all time favorites. i will watch them at any point in the movie if I am flipping channels.