Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jenchan1's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
I loved the story sooo much!! and I cried at the end of the film every time I saw it
2
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
is the worst one in the harry potter's saga
3
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
4
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Here Emma is unbearably!! but the others are perfect
5
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
There's A Great Cast
6
Proof 2005,  PG-13)
Proof
A beautiful film and the actors are brilliant
7
Jarhead 2005,  R)
Jarhead
ooooooooooh god!! jake is great!!! and the story is beutiful!!
8
Big Fish 2004,  PG-13)
9
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
10
Bewitched 2005,  PG-13)
11
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
12
Ice Age 2002,  PG)
13
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
14
The Ring 2002,  PG-13)
15
Madagascar 2005,  PG)
16
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
Emines in this film is awesome!! *__*
17
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Great Story (*__*) story but I didn't like Heath Ledger in this film XD and what about Jake?? he was awesome here!!! *çççç*
18
The Chorus (Les Choristes) 2004,  PG-13)
19
Chicago 2002,  PG-13)
20
King Kong 2005,  PG-13)
21
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
22
Billy Elliot 2001,  R)
23
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
24
Scooby-Doo 2002,  PG)
25
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
beautiful and realistic
26
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
soooo funny XD
27
Scary Movie 2 2001,  R)
28
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
29
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
30
Minority Report 2002,  PG-13)
31
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Jeke is perfect
32
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
33
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
34
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
35
Moon Child 2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments