My Favorite Movies


  jemwise's Rating My Rating
1
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
<33
2
Grease 1978,  PG)
3
The Outsiders 1983,  PG)
4
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
5
Stick It 2006,  PG)
6
Bring It On 2000,  PG-13)
7
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Hilarious ;)
8
Click 2006,  PG-13)
9
Nacho Libre 2006,  PG)
10
The Holiday 2006,  PG-13)
11
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Save the clock tower!
12
Back to the Future Part II 1989,  PG)
13
Back to the Future Part III 1990,  PG)
14
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
15
Hairspray 1988,  PG)
16
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
17
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
A fun experience to watch ;D
18
Lord of the Flies 1990,  R)
19
Just Friends 2005,  PG-13)
20
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
21
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
LOVED IT and now I want the DVD
22
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
23
Atonement 2007,  R)
Atonement
An amazing and moving story. I want to read the novel.
24
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
James Marsden is just so damn gorgeous ;D
25
My Sassy Girl 2007,  PG-13)
My Sassy Girl
This really made me want o cry.
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
27
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
28
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
29
Remember the Titans 2000,  PG)
30
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
31
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
Had me on the edge of my seat!
32
The Way Home (Jibeuro) 2002,  PG)
The Way Home (Jibeuro)
Cried like a baby in class. And I was the only one crying D:
33
Up 2009,  PG)
Up
Squirrel!
34
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
35
The Breakfast Club 1985,  R)
36
Mannequin 1987,  PG)
37
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
38
Eagle Eye 2008,  PG-13)
Eagle Eye
Very suspenseful! I practically jumped out of my seat.
39
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
40
Wayne's World 1992,  PG-13)
Wayne's World
It's party time! ;)
41
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
BILLY! );
42
Beetlejuice 1988,  PG)
43
Paris Je T'aime 2006,  R)
44
Inception 2010,  PG-13)
Inception
MIND BLOWING. WANT TO SEE IT AGAIN.
45
Young Guns 1988,  R)
46
Young Guns II 1990,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments