My Favorite Movies


  jel83aries's Rating My Rating
1
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
Music and Lyrics
cute, funny and romantic. drew barrymore and hugh grant have such great onscreen chemistry
2
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
i own it and absolutely love it. this is the first drew barrymore movie that made me take interest in her
3
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
judy garland captured my interest when i first saw this
4
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
this movie is about opposites that definitely attract. it is sexy, entertaining&

heartfelt. this is a classic that will never die
5
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
this is one of my favorite marilyn monroe movies ever!!!
6
Gypsy 1962,  Unrated)
Gypsy
natalie wood gave a spectacular performance and defintely entertained me
7
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
tom hanks is one of the finest actors in hollywood, he put EVERYTHING he had in this movie. incredible movie, i especially love seeing each era they covered.
8
Grease 1978,  PG)
9
Monkey Business 1952,  PG)
10
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
11
Bus Stop 1956,  Unrated)
12
Gentlemen Prefer Blondes 1953,  Unrated)
13
Let's Make Love 1960,  Unrated)
14
How To Marry A Millionaire 1953,  Unrated)
15
The Harvey Girls 1946,  Unrated)
16
Strike Up the Band 1940,  Unrated)
17
Girl Crazy 1943,  Unrated)
18
Words and Music 1948,  Unrated)
19
For Me And My Gal 1942,  Unrated)
20
In the Good Old Summertime 1949,  Unrated)
21
The Pirate 1948,  Unrated)
22
Easter Parade 1948,  Unrated)
23
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
24
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
i'm a drew barrymore fan and also love adam sandler, it was their best movie since they have first teamed up in the wedding singer
25
Boys on the Side 1995,  R)
26
Bad Girls 1994,  R)
27
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
28
Poison Ivy 1992,  R)
29
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
30
Mad Love 1995,  PG-13)
31
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
32
Guncrazy 1992,  R)
33
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
34
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
35
Scream 1996,  R)
36
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
37
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
38
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
39
My Date with Drew 2003,  PG)
40
Twentieth Century 1934,  Unrated)
41
Grand Hotel 1932,  Unrated)
42
Dinner at Eight 1933,  Unrated)
43
The Great Race 1965,  Unrated)
44
Brainstorm 1983,  PG)
45
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
46
Splendor in the Grass 1961,  Unrated)
47
West Side Story 1961,  PG)
48
This Property Is Condemned 1966,  Unrated)
49
Signs 2002,  PG-13)
50
Ladder 49 2004,  PG-13)
51
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
spectacular!
52
Dogfight 1991,  R)
53
The Thing Called Love 1993,  PG-13)
54
Stand by Me 1986,  R)
55
Legally Blonde 2001,  PG-13)
56
Freeway 1996,  R)
Freeway
funny and suspenseful
57
Best Laid Plans 1999,  R)
58
Election 1999,  R)
59
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
60
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
61
Fear 1996,  R)
62
Cruel Intentions 1999,  R)
63
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
64
The Man in the Moon 1991,  PG-13)
65
Loverboy 1989,  PG-13)
66
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
67
Blonde 2006,  Unrated)
68
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
69
Independence Day 1996,  PG-13)
70
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
it's cute, i want to rent it again since i saw it last when it was in theaters
71
Dangerous Minds 1995,  R)
72
The Hot Chick 2002,  PG-13)
73
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
funny as hell
74
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
the x-rated version is the best
75
The Family Stone 2005,  PG-13)
76
The Notebook 2004,  PG-13)
77
Paper Moon 1973,  PG)
78
Chances Are 1989,  PG)
Chances Are
it's a real romantic & funny movie, robert downwy jr did a great job
79
The Bad News Bears 1976,  PG)
80
Two Girls and a Guy 1998,  R)
81
Little Darlings 1980,  R)
82
Roxie Hart 1942,  Unrated)
83
Problem Child 1990,  PG)
Problem Child
michael oliver was great as junior
84
Bad Santa 2003,  R)
85
Problem Child 2 1991,  PG-13)
Problem Child 2
this was much better than the first movie
86
Peggy Sue Got Married 1986,  PG)
87
Serial Mom 1994,  R)
88
Domino 2005,  R)
89
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
90
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
one of my all time favorites
91
Flatliners 1990,  R)
92
The Polar Express 2004,  G)
93
Big 1988,  PG)
94
A League of Their Own 1992,  PG)
95
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
96
You've Got Mail 1998,  PG)
97
Sixteen Candles 1984,  PG)
98
Curly Sue 1991,  PG)
99
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
it was so funny, and it focused on each person
100
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
101
Wild Hogs 2007,  PG-13)
Wild Hogs
this movie is fantastically funny, and they have THE BEST actors to ever play in this movie. i couldn't stop laughing
102
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
i am an absolute fan of psychological thrillers, jim carrey did such a great job on this movie. i was so caught up in every moment of this film, i would see it again in a second!
103
Lucky You 2007,  PG-13)
104
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
my boyfriend rented this movie for us to watch, and we could not stop LAUGHING!!! a must see!!!! i love steve carell
105
Sex and the City 2008,  R)
106
Grey Gardens 2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments