My Favorite Movies


  jeffydee88's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
Apocalypse Now 1979,  R)
3
Unforgiven 1992,  R)
4
Raging Bull 1980,  R)
5
The Silence of the Lambs 1991,  R)
6
On the Waterfront 1954,  Unrated)
7
Forrest Gump 1994,  PG-13)
8
The Godfather, Part II 1974,  R)
9
Saving Private Ryan 1998,  R)
10
Gladiator 2000,  R)
11
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
12
The Shawshank Redemption 1994,  R)
13
The Aviator 2004,  PG-13)
14
Saw 2004,  R)
15
Seven (Se7en) 1995,  R)
16
The Lion King 1994,  G)
17
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
18
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
19
Blood Diamond 2006,  R)
20
Good Will Hunting 1997,  R)
21
The Green Mile 1999,  R)
22
Cinderella Man 2005,  PG-13)
23
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
24
A Clockwork Orange 1971,  R)
25
V for Vendetta 2006,  R)
26
Jurassic Park 1993,  PG-13)
27
Reservoir Dogs 1992,  R)
28
The Matrix 1999,  R)
29
The Boondock Saints 2000,  R)
30
No Country for Old Men 2007,  R)
31
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
32
The Exorcist 1973,  R)
33
Braveheart 1995,  R)
34
The Pianist 2002,  R)
35
Taxi Driver 1976,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments