My Favorite Movies


  jeffman52001's Rating My Rating
1
Repo Man 1984,  R)
Repo Man
This is a really great cult classic from 1984, Repo Man has a lot of twists and turns. Emilio Estevez stars as a Otto Maddox, a punker who gets recruited by a Repo Man to work as one. His adventures get really crazy. Life of a Repo Man is always intense. The film is indeed a cult classic and the soundtrack rocks, music by Iggy Pop, The Circle Jerks, Black Flag, the Plugz and many others make up this great soundtrack.
2
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Stan Kubrick's classic 1971 film about Ultra-violence in the near future. Great acting by Malcolm McDowell as Alex, leader of the Droogs, which is what Alex calls them. A group of teens that terrorize people and later on one of them pays the ultimate price. An awesome film that is another timeless classic.
3
Superman 1978,  PG)
Superman
I grew up a Superman fan, this is a super movie. The late Christopher Reeve portrayed the Man of Steel so great. Superman is a well done film, effects, acting and directing. An altime classic in my book. There is not one scene in this film I di not like, I loved every moment of this film.
4
Superman II 1981,  PG)
Superman II
"Superman II" is a great film and it did show that a sequel can be as great as the first film. This 1981 sequel is still great today. I haven;t seen the Richard Donner Cut yet of this film, but I do want to see it.
5
Superman III 1983,  PG)
Superman III
This second sequel to Superman is not at all a bad film, love the humor in it. Christopher Reeve shines in "Superman III'. I remember seeing this film in the theatres back in 1983, I saw it around 14 times.
6
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
Superman IV: The Quest for Peace
This sequel is not too bad, but could have been better. Superman IV did have a great message in the film about war and about humanity. Lex Luther escapes from prison with the help of his nephew and creates a new nemesis for Superman called Nuclear Man. Though the movie could have been better, but I liked the movie, it had its moments.
7
Scarface 1983,  R)
Scarface
"Scarface" the ultimate gangster film is a big time cult classic 1983 film. Al Pacino as Tony Montana is so awesome. "Say hello to my little friend!"
8
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
One of the coolest films from the 1990s, well written and directed by Quentin Tarantino about a jewelery store heist gone wrong. This films sure is a bloody film, but I love it, great music in the film, too.
9
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
A really excellent film, Quentin Tarantino knows how to make super films. "Pulp iction" is one of the best film to come out of the 1990s.
10
The Birds 1963,  PG-13)
The Birds
Afred Hitchcock's classic film about Mother Nature showing her rage against humanity through the attack of our feathered friends. A well done film with a great cast like Tippi Hedren, Rody Taylor, Jessica Tandy, nd Verinca Cartwright.
11
Psycho 1960,  R)
Psycho
"Psycho", the grandfather of all slasher films, the great Alfred Hitchcock can sure make great films. The late Anthony Perkins really is awesome as the psycho Norman Bates in this classic film by Alfred Hitchcock. This film is one of the films based on Wisconsin serial killer Ed Gein.
12
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Still the ultimate teen film, I have seen this movie so many times, but I love this movie. A great film that defines any generation. "The Breakfast Club" shows how kids from different social backgrounds can get along and be friends and learn about one another, it shows a lot of humanity in this film. John Hughes made a lot of great films in the 1980s.
13
Weird Science 1985,  PG-13)
Weird Science
Another of John Hughes's great films, a comedy movie about nerds creating a woman on their computer and get everything they want. The boys learn somethings about themselves from Lisa. This movie rocks! Bill Paxton is superb as the mean older brother, Chet.
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
The first film of the new Star Wars trilogy that was not at all that bad. Darth Maul is a great villain in this film.
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
The sceond in the new trilogy, gets better and better.
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
A great ending for the new trilogy, showing the rise of th Empire and the birth of Darth Vader. A great film, actually the greatest in the new trilogy.
17
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
The ultimate classic science fiction film. Star Wars is the best science fiction film of the world.
18
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The force is with this trilogy, keeps getting better. The Empire Strikes Back is super.
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
George Lucas, thank you for all the Star Wars films. Return of the Jedi is so great, Luke Skywalker goes to rescue Han Solo from Jabba the Hutt. The Rebels fight the Empire and Luke fights his father again. I saw this movie 13 times at the theatre back in 1983. A classic.
20
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
Star Trek: The Motion Picture
Not too bad of a movie to start the "Star Trek" film franchise. The crew off the USS Enterprise face off with an unknown probe called V'Ger, coming to Earth to find it's creator. A movie that has an interesting twist.
21
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
Star Trek III - The Search for Spock
I think this movie is almost as good as Star Trek II, the returon of Spock made me feel so great. After being left on the Genesis planet, Admiral Kirk and the crew return to Earth and are not allowed to go back to the Genesis Planet. They risk their careers and lves to rescue Spock and deal with Klingons who want the secret of Genesis. Very awesome and very action packed.
22
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
Star Trek IV - The Voyage Home
A superb Star trek film, the crew of the USS Enterprise travel bck to 20th century Earth to retieve some Humpback whales to answer a probe orbiting Earth to try to communicate with whales. Star Trek IV has a lot of good humor. Jane Wiedlin of the 1980s Punk/Rock band The Go-Go's has a cameo apearance in this film.
23
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
Star Trek V - The Final Frontier
Though this Star trek film was not too bad, though it could have been better. It did have some good humor. I like the character, Sybok, he was an intersting Vulcan, who uses his emotions.
24
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
Star Trek VI - The Undiscovered Country
A very awesome Star Trek film, the final Star Trek film with all the members of the original Star Trek series. The crew of the USS Enterprise are escorting the Klingon ambassador to the piece confrence and com across a conspiracy. I love seeing this movie cause of the story and the action it has in it.
25
Star Trek Generations 1994,  PG)
Star Trek Generations
Back in 1994 wen I saw this film at the theatre, I was inpressed with the movie and still am. A film that passes the torch to the Next Generation crew and a very sad ending to a hero. Malcolm McDowell is super as Tolian Soran, the main villain in the film.
26
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
That god for the Borg being in this movie. Star Trek: First Contact rules, Jonathan Frakes did a superb job with this movie. The Borg time travel to mid 21st centory Earth to prevent first contact and the crew of the USS Enterprise has to stop the Borg. James Cromwell's performance as Zefrem Cochrane is outstanding and Alfre Woodard as Lily is awesome.
27
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
Star Trek - Insurrection
Not too bad of a movie, great action and great humor, too. The Enterprise crew are helping the Ba'Ku from being removed from their homes by the So'na.
28
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
Star Trek - Nemesis
"Star Trek: Nemesis" really had great action in the film, the introduction of Shinzon and B-4. Data's sacrifice showed he has humanity and he will always be missed but lives on in B-4.
29
Halloween (1978) ,  R)
30
Halloween II 1981,  R)
Halloween II
Halloween II picked up where the first left off, a great sequel to a great horror film, Jamie Lee Curtis and Donald Pleasence reprise their roles in this great film.
31
Halloween III - Season of the Witch 1982,  R)
Halloween III - Season of the Witch
Though this Halloween movie had nothing to do with the others and no Michael Myers in it, I think it is an interesting film. The story is great and it has great acting. Tom Atkins, Stacey Nelkin, and Dan O'Herlihy star in the 1982 classic.
32
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
Halloween 4: The Return of Michael Myers
When this movie came out in 1988, it made me feel so great to see Michael Myers back. Halloween 4 is a great horror film and it is great that Donald Pleasence reprised his role as Dr. Sam Loomis.
33
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
A year later, another Halloween movie is released and great results. Love the fact that Michael Myers returns again. More hayhem and carnage.
34
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6)
I love this Halloween, we learn why chael Myers is the way he is cause of the curse of Thorne. Michael has returned to Haddonfield again to kill.
35
Halloween H2O 1998,  R)
Halloween H2O
Jamie Lee Curtis is back as Laurie Strode, that made this film really awesome, but it is sad that Donald Pleasence was not in the film since he died. A great movie in the Halloween franchise.
36
Halloween - Resurrection 2002,  R)
Halloween - Resurrection
This movie is ok, but could have been better.
37
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
Chitty Chitty Bang Bang
Chitty Chitty Bang Bang, a great classic film for all generations. Dick Van Dyke is perfect in this role as was in Mary Poppins.
38
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
The original Wonka movie that is better that the remake. A classic tale about a candy maker and a good kid named Charlie Bucket. A heartwarming film for all ages. Gene Wilder, Jack Albertson, Peter Ostrum make up this great cast.
39
Revenge of the Nerds 1984,  R)
Revenge of the Nerds
This is a very superb classic comedy film of 1984. "Revenge of the Nerds" is still one of my favorite films about fighting back against being bullied. Being a nerd is not a bad thing, as long as you have a good heart and mind, that is what is important. A funny movie with a great message. Robert Carradine as Lewis Skolnick and Anthony Edwards as Gilbert Lowell make up the great cast in this film.
40
Highlander 1986,  R)
Highlander
The classic that started the "Highlander" film and TV series. Christopher Lambert stars as Connor MacLeod, an Immortal warrior, born in Glennfinan, Scotland in 1518 who must face off with an evil Immortal named Kurgan and a fight to the death. "There Can Be Only One".
41
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
Highlander II: The Quickening (Highlander 2)
Highlander 2 is not to bad of a film, but it went offbase with the film series. I liked it cause of it being entertaining.
42
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) 1993,  R)
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension)
A step up from the second Highlander film. This time, Connor MacLeod takes on an Immortal named Kane, played by Mario Van Peebles. A great action film and great effects.
43
Highlander - Endgame 2000,  R)
Highlander - Endgame
Highlander: Endgame is another great entry in the Highlander film series. This film has both Connor and Duncan MacLeod in the film againt an evil Scottish Immortal named Jacob Kell, a very powerful Immortal. A lot of action and great fight scenes.
44
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
This is a superb film by Rob Reiner and based on the Stephen King short Story "The Body". A great story about 4 kids looking for their dead classmate's body. A touching film on life and growing up. Wil Wheaton, Jerry O'Connell, Corey Feldman, Kiefer Sutherland, and the late River Phoenix make up this great cast.
45
Eating Raoul 1982,  R)
Eating Raoul
"Eating Raoul" defines what a great black comedy is all about. Paul Bartel and Mary Woronov are perfect as the couple in the film who kill rich perverts for money to get money to start a restaurant. Robert Beltran as Raoul is also awesome. This is a very funny film with many surprises. A classic film from 1982.
46
The Warriors 1979,  R)
The Warriors
An awesome classic film from 1979 about gangs. The Warriors is a great movie with a great story. Walter Hill directs really great films, this is one of them.
47
Up in Smoke 1978,  R)
Up in Smoke
A very funny and classical comedy film of Cheech and Chong. The first in a series of Cheech and Chong films.
48
Cheech and Chong's Nice Dreams 1981,  R)
Cheech and Chong's Nice Dreams
A nother great film in the Cheech and Chong series. This film makes me laugh so hard. Cheech and Chong are drug dealers being tailed by the police and are always a stepahead of them. A classic that should be watched over and over again.
49
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
Adam Sandler really performed great in this film. I think this is so funny, him and Drew Barrymore are so awesome. The story is very funny and I am an 80s man, The Wedding Singer makes me really long for the 1980s. Billy Idol makes an appearance in this movie, he rocks in this film!
50
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
I love this film, one of the best films that came out in 1985. A great time travel film. Michael J. Fox is perfect as Marty McFly. A timeless classic that is for all to enjoy.
51
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
A great sequel to "Back to the Future". Marty McFly and Dr. Emmet Brown travel to 2015 to save Marty's kids, the timeline gets changed cause of Biff and they have to return to 1955. This movie really rocks!
52
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
A great film to end the "Back to the Future". In the 3rd installment, Marty goes back to 1885 to save Dr. Emmet Brown from Buford Tannen. This is a great romantic film, too for all the romantics. I love this film, great story and acting.
53
Silent Night, Deadly Night 1984,  R)
Silent Night, Deadly Night
A classic slasher film! I remember when I first saw this when it came out in 1984. I am glad they did a movie about a Santa Claus killer. A very misunderstood film cause the parents protested it, they need to not worry about a movie meant for adults.

PUNISH! PUNISH!
54
Silent Night, Deadly Night - Pt. 2 1987,  R)
Silent Night, Deadly Night - Pt. 2
The sequel to the controversial 1984 film"Silent Night, Deadly Night". This movie had a few good moments but not as great as the first film.
55
Night of the Creeps 1986,  R)
Night of the Creeps
This is a great science fiction/horror zombie film about alien slugs coming to Earth and implanting eggs in Human brains to reproduce.
56
Night of the Comet 1984,  PG-13)
Night of the Comet
Night of the Comet, a cool film about the Human race being nealy wiped out by a comet passing the Earth. A few survivors are trying to stay alive. A great zombie film from 1984.
57
Beverly Hills Cop 1984,  R)
Beverly Hills Cop
Eddie Murphy's classic 1984 comedy film. A film that really has a lot of funny moments in it. Alex Foley is a Detroit cop who goes to investigate a friend's murder in Beverly Hills. John Ashton, Judge Reinhold, Lisa Eilbacher, Ronny Cox, and Stephen Berkoff make up this great cast.
58
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
Beverly Hills Cop II
The hit sequel to the Beverly Hills Cop that really has great action and funny lines. Eddie Murphy rocks!
59
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
Beverly Hills Cop III
Though this movie wasn't all too bad, it could have been better. Never the less, Eddie Muphy is still great as Axel Foley.
60
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
A very awesome film, "Goodfellas" has what it takes to be a great movie, great acting and great directing.
61
Something Wild 1986,  R)
Something Wild
A classic and underrated film of 1986. Jeff Daniels, Melanie Griffith and Ray Liotta are awesome in this film. An executive meets a spontanious woman who loves to have a great, things are great till her ex-con husband shows up. A great 1986 film that is a classic.
62
Mad Max 1979,  R)
Mad Max
"Mad Max" is the ultimate cult classic film, it helped Mel Gibson to stardom. A classic for everyone to see.
63
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
Mad Max 2: The Road Warrior
A super sequel to a cult classic. Love the story and love the action. A great futuristic film. Max is traveling in the outback looking for fuel and comes across a group of savage people and a group of people prtecting a fuel depot. A movie for all sci-fi fans to see.
64
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
Mad Max Beyond Thunderdome
A great movie, Mel Gibson always shines in his film roles, especially in this film as Mad Max.
65
Dr. No 1962,  PG)
Dr. No
Dr. No is the film that started all the James Bond films. A great movie with the supreme James Bond, Sean Connery.
66
My Dog Skip 1999,  PG)
My Dog Skip
Love this movie, a great film about a boy and his dog. A very touching film.
67
Porky's II: The Next Day 1983,  R)
Porky's II: The Next Day
Though Porky's II didn't have Porky in it, it is still funny and has funny moments in it. The gang from Angel Beach High School at at it with more pranks on eachother. They end up dealing with a reverend who wants halt the Shakespeare play cause he thinks Shakespeare is indescent and the gang deal also with the Ku Klux Klan.
68
Porky's Revenge 1985,  R)
Porky's Revenge
Porky is back with a vengeance. A great film to end the "Porky's" trilogy. Still makes me laugh and great music by Dave Edmunds.
69
Alien Nation 1988,  R)
Alien Nation
A great science fiction film that really has class. Alien Nation does show a lot of issues we face today. A race of aliens from the planet Tencton arrive on Earth from a slave ship and live on Earth as citizens and have the ability to adapt quickly. A great cast and crew. This film helped create a great TV series on Fox.
70
Heathers 1988,  R)
Heathers
A great cult classic dark comedy. This film makes me laugh so hard. Christian Slater and Wynona Ryder are awesome.
71
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
A super funny film and a lot of great humor. So politically incorrect is one of the reasons I love this film. I recommend this to to anyone.
72
Breakin' (Breakdance: The Movie) 1984,  PG)
Breakin' (Breakdance: The Movie)
The good old days of Breakdancing, "Breakin'" has a style of its own, this is a great dance film of 1984. The art of dancing shines in this classic underrated movie.
73
Breakin' 2 - Electric Boogaloo 1984,  PG)
Breakin' 2 - Electric Boogaloo
In 1984, "Breakin'" came out to the theartes, and later on, a sequel, this film is a good film and has some good qualities as the first. The dancing is great and the music, too.
74
The Legend of Billie Jean 1985,  PG-13)
The Legend of Billie Jean
A very underrated film from 1985. "The Legend of Billie Jean" is a great teen film about a girl fighting for justice. Helen Slater and Chistian Slater are superb in this film. Pat Benatar's song "Invincible" is the perfect theme to this awesome film. The great supporting cast include Yeardley Smith (the voice of Lisa Simpson of "The Simpsons"), Peter Coyote, Barry Tubb, Keith Gordon, Dean Stockwell, and Richard Bradford.
75
Creepshow 1982,  R)
Creepshow
Love this film, a well done film written by Stephen King and directed by George Romero. The 5 tales of horror in this film are super, love all of them they will creep you out. A great cast in this 1982 classic.
76
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
The ultimate cult classic science fiction film that every generation will love. "Blade Runner" does show us about life and makes us ask ourselves what it really is to be human. A superb cast.
77
Creepshow 2 1987,  R)
Creepshow 2
A cool sequel to Creepshow, in this film, there are only 3 tales of horro, but they are great.
78
Maximum Overdrive 1986,  R)
Maximum Overdrive
A very excellent Stephen King film based on his short story "Trucks". This film has some funny moments in it. Love the songs in the film by AC/DC. Great story and great effects.
79
The Last Starfighter 1984,  PG)
The Last Starfighter
A very great and underrated science fiction film. Lance Guest, Catherine Mary Stewart, and the late Robert Preston star in this delightful film about a teen, Alex Rogan, who has dreams, not knowing that his dreams would find him and he would become a starfighter. A film for all ages and has a lot of great moments.
80
Point Break 1991,  R)
Point Break
A group of surfers who are bank robbers financing their surfing summers are being investigated by the FBI. Patrick Swayze, Keanu Reeves, and Gary Busy are super in this film. "Point Break" is "100% pure adrenaline".
81
Grease 1978,  PG)
Grease
"Grease is absloutely the word!" A classic film based on a play with great acting, John Travolta and Olivia Newton-John are great as actors and singers. This 1978 movie is a timeless classic. The soundtrack to the film is a CD everyone should have.
82
The Wild Life 1984,  R)
The Wild Life
The Wild Life is a wild and awesome film about party animals who have a lot of fun and grow up. Chris Penn, Lea Thompson, Rick Moranis, Jenny Wright, and Ilan Mitchell-Smith rock in this film.
83
Hardbodies 1984,  R)
Hardbodies
A very funny and underrated film from 1984. Three middleaged men trying to get women enlist the help of a stud. A very funny movie with a lot of great moments.
84
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Harrison Ford is superb as the archaologist Indiana Jones who is searching for the Ark in 1936. THis is the best film of 1981, a classic that can't be beat.
85
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
The prequel to Raidersof the Lost, which is set in 1935 India has Indy and his friend dealing with the Thuggee cult, who possess the Sonkara stones and have children slaves digging for the other 2 stones. A great action film and great humor, too. A great prequel.
86
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Another great Indiana Jones film that is great in action and this one in humor. Indiana and his father, Henry Jones are searching for the Holy Grail. Sean Connery is a wonderful editon to the Indiana Jones franchise.
87
Spacehunter: Adventures in the Forbidden Zone 1983,  PG)
Spacehunter: Adventures in the Forbidden Zone
A very underrated science fiction B-movie from 1983. A great film with some interesting twists. The characters in the film are very original. Michael Ironside gave a great performance as the evil cyborg named Overdog. Peter Strauss, Molly Ringwald and Ernie Hudson are great in this film, a classic science fiction film.
88
The Outsiders 1983,  PG)
The Outsiders
"The Outsiders" in my book is a very awesome film about teenagers, this film shows the meaning of friendship and family, a great cast in this movie. The movie is as great as the novel.
89
Nightmares 1983,  R)
Nightmares
Nightmares is a great 1983 film with 4 great tales of horror. This is another underrated film of the 1980s. Great actors like Emilio Estevez, Lance Henriksen, Richard Masur, and Verinica Cartwright star in this classic.
90
Deliverance 1972,  R)
Deliverance
I love this film, a really great film about 4 men taking a canoe trip down river that turns into a nightmare and ends up in disaster. This is by far one of Burt Reynolds's best film of all time. Ned Beatty, Ronny Cox, Jon Voight, Bill McKinney performed really great in this 1972 hit film.
91
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
A very excellent comedy film by Mel Brooks. A parody ofwestern films. Blazing Saddles is a very classical film that everyone should see. Gene Wilder, Cleavon Little, Burton Gillam, Harvey Korman, Mel Brooks and Slim Pickens make up this great cast.
92
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
Fast Times At Ridgemont High
This is one of most funniest films from the 1980s. Fast Times at Ridgemont High is a classic film that will make you laugh. Sean Penn as Jeff Spicoli and the late Ray Walston as Mr. Hand are awesome. Life in the 1980s is so cool, the good old days.
93
Bad Boys 1983,  R)
Bad Boys
"Bad Boys", a great 1983 drama film starring Sean Penn. The film shows a great deal on the troubled youth and prison life. A great drama movie everyone should see.
94
Teachers 1984,  R)
Teachers
A really great film, "Teachers" touches up on the problems facing some of our schools in the U.S. The acting in this film is really superb. This movie has a lot of funny and sad moments.
95
Time Bandits 1981,  PG)
Time Bandits
Terry Gillam's classic film about a couple of dwarfs who travel through time and steal, they meet Kevin who joins them on their adventures. Time Bandits is a timeless classic with a great cast like David Rappaport. Sean Connery, Terry Gillam's fellow Monty Python alumni John Cleese. A great cast in this film.
96
Harley Davidson and the Marlboro Man 1991,  R)
Harley Davidson and the Marlboro Man
This is a very underrated film from 1991. Harley Davidson and the Marlboro Man are 2 men trying to save a friend's bar from being delolished and rob the bank to get 2.5 million and stumble on a drug smuggling operation. A great film, these guys are one of the few true Americans left today. Mickey Rourke and Don Johnson kick ass in this great action film. There are heroes left, this film shows it.
97
Heavy Metal 1981,  R)
Heavy Metal
A classic 1981 animated feature film. Great stories in it and a lot of great humor, too. John Candy, John Vernon, Harold Ramis, and a few other celebrities make up the great cast of voices for the film and great rock artists like Devo, Journey, Don Felder, Sammy Hagar, Grand Funk Railroad, and a few others.
98
The Last Boy Scout 1991,  R)
The Last Boy Scout
A great film, starring Bruce Willis and Damon Wayans. This is a very underrated film of the 1990s. I do love the wisecracks that Bruce Willis's character makes, even being in danger of being killed. They should do a sequel to this movie.
99
Halloween 1978,  R)
Halloween
I love this movie, Halloween is a great horror film that introduced us to Michael Myers. This is the first feature film of Jamie Lee Curtis. I am horror film fan and this film rocks!
100
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
The Texas Chainsaw Massacre 2
A really cool sequel, this movie has humor in it, it really makes me laugh, The Texas Chainsaw Massacre Part 2 is not all a bad film, very underrated.
101
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
One of the most funniest films of the 1980s. A classic movie that has ghosts. Bill Murray, Dan Akroyd, and Harold Ramis are the Ghostbusters.
102
Ghostbusters 2 1989,  PG)
Ghostbusters 2
The 1989 sequel to "Ghostbusters" is still as good as the first, the original cast are back in this funny sequel. This time, they are dealing with an evil spirit of a tyrant named Vigo. A slime river is running in the tunnel of New York City. A classic 1989 sequel.
103
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
This is another great film by the parody master Mel Brooks. The Schwartz is with this film. A funny spoof of Star Wars and some other science fiction films.
104
Better Off Dead 1985,  PG)
Better Off Dead
A really funny film about a heartbroken teen. John Cusack is great as Lane Meyer, a teen who was dumped by his girlfriend and tries suicide. Great plot and great music in this 1985 classic.
105
Gremlins 1984,  PG)
Gremlins
Still to this day, "Gremlins" is still a very funny movie, I love to have a Mogwai for a pet, they are so neat. This movie is still as funny as when I saw it in the theatre in 1984. Those gremlins caused a lot of havoc in the town, they had their funny moments in the film, too. They sure know how to party,,lol.
106
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
Gremlins 2: The New Batch
A great sequel to "Gremlins", it has a lot of great scenes as the first film did. Gizmo gets wet again and hell breaks loose in NewYork City. Zach Gallagan, Phoebe Cates, Dick Miller, and Jackie Joseph from the first film return and Howie Mandell of "Deal Or No Deal" is back as the voice of Gizmo.
107
Action Jackson 1988,  R)
Action Jackson
This is a film that deserves credit, a great action flick starring Carl Weathers. A very underrated movie from 1988.
108
Amazon Women on the Moon 1987,  R)
Amazon Women on the Moon
A very funny film being a parody of 1950s science fiction with an all-star cast and great directors, too. A must see film.
109
Footloose 1984,  PG)
Footloose
Dancing is so awesome. In this movie, dancing can still be great. "Footloose" is a great film about standing up to what is right and not giving up. A great performance by Kevin Bacon, Lori Singer, and John Lithgow. A very great classic 1984 movie and a great soundtrack.
110
Blue Thunder 1983,  R)
Blue Thunder
A very great action film, the plot is really good and the acting is really awesome. Blue Thunder has a great music score, too. Roy Scheider, Daniel Stern, Malcolm McDowell, Candy Clark, and Waren Oates give great performances in this classic 1983 film. The helicopter is awesome.
111
Vice Squad 1982,  R)
Vice Squad
A cool film about the night life of Los Angeles that is full of pimps, hookers, and killers. Wings Hauser plays a killer pimp named Ramrod, who is a killer. The police must stop him before he tries to kill a prostitute who helped with a sting to arrest Ramrod. A classic 1982 film that has great action.
112
Doctor Detroit 1983,  R)
Doctor Detroit
Another underrated film from the 1980s. This 1983 comedy film stars Dan Aykroyd as Clifford Skridlow, a Chicago college professor who is used as a patsy by a pimp and becomes a flamboyant pimp Doctor Detroit, protecting the ladies from a woman mobster known as Mom. A movie with lots of humor and class.
113
Megaforce 1982,  PG)
Megaforce
I think this film is not too bad at all, some might consider it to be cheesy, bit I liked it cause of the special effects and had great acting. Megaforce is a classic underrated B-movie from 1982.
114
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
The 1984 classic that started it all, Freddy Krueger is one of the ultimate characters in horror films. An alltime classic. Robert Englund rocks as Freddy.
115
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge
The sequel to "A Nightmare on Elm Street" that is not too bad. Freddy s back and out for blood, he takes over a teen through his dreams and terror strikes. A good film.
116
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors
Freddy is back again, this time killing off kids who's parents torched him to death. A great sequel with great humor. Heather Langenkamp and John Saxon return in this sequel, both were in the first film.
117
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master
The fourth film in a great film series. Freddy Krueger is back for more death and mayhem. The great characters and great humor make this film really awesome.
118
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child
"A Nightmare on Elm Street: The Dream Child" is a great movie. Freddy is now using an unborn baby's dreams to cause more death and mayhem.
119
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
Freddy's Dead - The Final Nightmare
A great film and story, with some cameo appearances by Roseanne, Johnny Depp and Alice Cooper. A great story with twist. We discover more about the past of famous serial killer Freddy Krueger. Still a great movie.
120
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
Wes Craven's New Nightmare
I think this film in the series is very entertaining and very interesting. Some of the cast from the previous films make an appearance in the film. Robert Englund keeps playing the role of Freddy Krueger with style and class.
121
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
The clkassic film that started a great slasher film series. The begining of the reign of terror at Camp Crystal Lake. Pamela Voohees out for revenge and blood. "Friday the 13th" is a classic that is timeless.
122
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
Friday the 13th Part 2
A great sequel to the classic "Friday the 13th". Jason Voorhees begins his reign of terror at Camp Crystal Lake to avenge his mother's death. The death scenes are really cool in this film.
123
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
Friday the 13th Part 3
The film that has great blood and gore. I am so glad I got to see this film in 3-D. The third film in the Friday the 13th film series. This film is the first time we see Jason Voorhees where his trademark hockey mask.
124
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
Friday the 13th - The Final Chapter
A great film in the Friday the 13th film series. A great introduction to a new charater Tommy Jarvis, played by Corey Feldman. Love the story and love the blood and guts.
125
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
Friday the 13th, Part V - A New Beginning
I think this entry into the Friday the 13th film series is not too bad of a film, though Jason Voorhees wasn't in the film, tho movie had a great story and the return of character Tommy Jarvis.
126
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives
I think this film is a good film, entertaining and has great gore. The return of Jason Voorhees from the grave, literally, and the return of Tommy Jarvis.
127
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan
Jason Voorhees is back and this time in New York City. He is out more for blood. A great movie, love the death scenes.
128
Jason X 2001,  R)
Jason X
A great slasher film with a lot of science fiction in it. "Jason X" is a great movie with Jason Voorhees back, but in the future.
129
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
I am so glad they made this movie. Jason Voorhees and Freddy Krueger go at it in this awesome slasher film. A great story with a lot of surprises. Thank you God for this great film being released.
130
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
The Transformers - The Movie
A very excellent and underrated cartoon film based on the cartoon series. Next to the Decepticons, Unicron makes a great villain in this film. The animation is very grat and the plot is awesome, and a great soundtrack, too.
131
Private Parts 1997,  R)
Private Parts
I love this movie, Howard Stern is the man. the super jock is so awesome in this film. Private Parts, based on Howrd Stern's auto-biography is a superb film that shows us that we can use our voice and that freedom of speech still exists.
132
Talk Radio 1988,  R)
Talk Radio
Oliver Stone did a great job directing this film. "Talk Radio" has so much great things about the film, especially the story about the climb to fame. Eric Bogosian is superb as Barry Champlain, the talk radio show host who really talks to his audience. He gets calls from some good people and the wackos. Barry's words not only touch the people in his audience but push a few buttons. This movie is a great drama that makes us look at ourselves. A great movie to see.
133
Poltergeist 1982,  PG)
Poltergeist
To this day, this classic movie of the supernatural still is as great as when it came out in 1982. A family, living in a subdivision, encounters a supernatural experience. Love the story and the action in the film rules, a great cast.
134
Poltergeist II: the Other Side 1986,  PG-13)
Poltergeist II: the Other Side
A really good sequel to the 1982 classic. The Freeling family are doing great till the spirits return and cause more terror. I think this movie is really awesome.
135
Poltergeist III 1988,  PG-13)
Poltergeist III
The third installment in the trilogy. Not too bad of a film, but could have been better. The late Heather O'Rourke and Zelda Rubinstein reprised their roles in this film.
136
Lethal Weapon 1987,  R)
Lethal Weapon
A very superb buddy cop film. Mel Gibson as Martin Riggs and Danny Glover as Roger Murtaugh going up against former Vietnam vets who are heroin dealers. A great timeless action movie.
137
Lethal Weapon 2 1989,  R)
Lethal Weapon 2
The "Lethal Weapon" film series gets better and better. Martin Riggs and Roger Murtaugh are up against South African diplomats dealing drugs. In this film, we learn more about Martin Riggs's past. A great action film directed by Richard Donner.
138
Lethal Weapon 3 1992,  R)
Lethal Weapon 3
Another great entry in the film series. "Lethal Weapon 3" takes the dynamic duo againts a former cop, Jack Travis, dealing guns and ammo. Another great action film with great stunts, too.
139
Lethal Weapon 4 1998,  R)
Lethal Weapon 4
This film series gets better and better. "Lethal Weapon 4" is another great action packed movie with the return of the cast and crew. We get a great addition to the series, Chris Rock and with Jet Li in the film. I pray they will do a "Lethal Weapon 5".
140
Lone Wolf McQuade 1983,  PG)
Lone Wolf McQuade
One of Chuck Norris's great action martial arts films. David Carradine really is superb as a gun runner who is a great nemesis of Chuck Norris, a film that everyone will like.
141
48 HRS 1982,  R)
48 HRS
Eddie Murphy and Nick Nolte are superb in this 1982 classic. A great film with funny dialogue and a great plot. The music is also great, too.
142
Another 48 Hrs. 1990,  R)
Another 48 Hrs.
A great sequel to the 1982 classic. Nick Nolte is back as Jack Cates and Eddie Muphy is back as Reggie Hammond, this time take on a biker gang and a drug dealer, a great action packed film.
143
The Cat From Outer Space 1978,  G)
The Cat From Outer Space
A classic Walt Disney film with interesting characters and great special effects from that time. I seen this movie when I was a kid and still love it today. Ken Berry and Sandy Duncan are superb and the supporting cast like McLean Stevenson and Harry Morgan.
144
He-Man and She-Ra: The Secret of the Sword 1985,  G)
He-Man and She-Ra: The Secret of the Sword
Another great cartoon film based on a great cartoon. "The Secret of the Sword" is a "He-Man and the Masters of the Universe" film where he meets his sister She-Ra. A well animated and great story, too. Great characters, I remember seeing this film in the theatre in 1985 and I loved it.
145
Girls Just Want to Have Fun 1985,  PG)
Girls Just Want to Have Fun
Not too bad of a film about a girl who enters a competition for a Dance show. Sarah Jessica Parker, Helen Hunt, Ed Lauter, and Lee Montgomery star in this 1985 classic teen film.
146
Teen Wolf 1985,  PG)
Teen Wolf
"Teen Wolf" is a very entertaining film about a teen who is a werewolf. Michael J. Fox is great in this film as Scott Howard, the teen wolf. I like this film it had some great moments in it.
147
Christine 1983,  R)
Christine
A great 1983 classic horror film, based on Stephen King's novel and well directed by John Carpenter. Keith Gordon, John Stockwell, Harry Dean Stanton, and Alexandra Paul make up this great cast. The car is pure terror on wheels.
148
Out for Justice 1991,  R)
Out for Justice
A very excellent Steven Seagal film, great action scenes. Steven Seagal as Gino Felino, a Brooklyn detective after a murderer Richie Madano, a drug addicted killer who known each other when their were kids. A great action film with great songs in the film.
149
Summer School 1987,  PG-13)
Summer School
A classic 1987 comedy film with Mark harmon as a P.E. teacher blackmailed into teaching a Remedial English summer class teaching a class of misfits. A funny movie with great characters. The 2 characters , Francis Grimp a.k.a. Chainsaw and Dave both love horror films, especially The Texas Chainsaw Massacre, they are so cool. A great film for everyone to see.
150
The Karate Kid 1984,  PG)
The Karate Kid
A great classic 1984 film. The Karate Kid has a great story and great acting in it. Ralph Macchio as Daniel LaRusso and the late Pat Morita as Mr. Miyagi are superb in this film. William Zabka as the bully Johnny Lawrence really shines in this film. A great story about friendship and self-confidence.
151
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
The Karate Kid Part II
A great 1986 film and sequel to "The Karate Kid". This time, Daniel LaRusso and Mr. Miyagi go up againt a rival of Mr. Miyagi in Okinawa. A great story and great acting. The song "Glory of Love" by Peter Cetera is a perfect song in the film.
152
The Karate Kid, Part III 1989,  PG)
The Karate Kid, Part III
The third film in the film series. I thought thismovie was ok, but it could have been better. I liked the villains in this film, Martin Kove as John Kreese, the Cobra Kai sensei, Thomas Ian Griffith as Terry Silver, and Sean Kanan as Mike Barnes.
153
True Romance 1993,  R)
True Romance
A very cool action packed 1993 film about a guy who meets a class girl and it is love at first sight, he frees her from her pimp and steals a suitcase full of cocaine. The mob is after them after finding out he he stole their coke. A great film, written by Quentin Tarantino and directed greatly by Tony Scott.
154
My Science Project 1985,  PG)
My Science Project
A cool science fiction comedy film about time travel, great humor and a great cast.
155
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
Can't Buy Me Love
A great comedy film from 1987, a film about what it is to be a real person. Patrick Dempsey is great as the nerd Ronald Miller. A film about popularity and the price of it. This film touched up on the life as a teen.
156
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
National Lampoon's Animal House
The ultimate college comedy film. The best of the best, Animal House rocks! John Belushi, Tim Matheson, Stephen Furst, Bruce McGill and the rest of the cast make this film great. John Landis did a great job with the directing. A film for all generations.
157
The Secret of My Success 1987,  PG-13)
The Secret of My Success
A classic 1987 comedy film starring Michael J. Fox as Brantley Foster, a Kansas farm boy striving to make it to the top. This movie has many funny moments in it. A great cast with Helen Slater, John Pankow, and Richard Jordan.
158
Jaws 1975,  PG)
Jaws
A very superb film by Steven Spielberg, the 1975 classic that gave terror a new name. Roy Scheider, Richard Dreyfuss and Robert Shaw make up this great cast. Just when you thought it wwas safe to go into the water.
159
Jaws 2 1978,  PG)
Jaws 2
A goos sequel to "Jaws", I liked it cause it had some good scens and I am glad to see Roy Scheider back in this film as Martin Brody.
160
Jaws 3 1983,  PG)
Jaws 3
A good film to see in 3-D, I remember seeing in the theatre back in 1983. This movie was ok, but the first 2 "Jaws" films were a lot better.
161
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
I would recommend this movie to everyone. A great classic 1985 comedy film starring Pee wee Herman, E. G. Daily. Mark Holton, Judd Omen, and Diane Salinger. An adventure-comedy film for all ages, a timeless classic.
162
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead
A very funny and very great comedy film from 1991. Christina Applegate is super in this film. The old lady babysitier dies and the kids are on their own while thier mother is in Austrailia. A cool film with also Keith Coogan, Danielle Harris, David Duchovny, and John Getz are a great supporting cast.
163
The French Connection 1971,  R)
The French Connection
An alltime classic film, great acting and a great story. Gene Hackman and Roy Scheider as 2 detectives tracking down heroin dealers bringing in heroin from France.
164
Bachelor Party 1984,  R)
Bachelor Party
This is a great comedy film from the 1980s, especially it being a Tom Hanks film. He is great in this film as Rick. Rick's friends throw him a bachelor party and it is a very wild night and things get crazier. This film is a classic 1984 movie, still funny to this day.
165
Soylent Green 1973,  PG)
Soylent Green
A great cult classic science fiction film. "Soylent Green" is a great film about the world in chaos with overpopulation. Charlton Heston is awesome in this film. This movie also shows us about politics still not all too great and corporations beng bad.
166
Moving Violations 1985,  PG-13)
Moving Violations
An underrated and very funny movie. "Moving Violations" is a classic 1985 comedy film. A group of misfits have to go to drivers ed school for all the violations they were getting., the sutiation gets crazier. There is corruption in the system. The cast is great, the late Clara Peller, best known for her part in the "Where's the Beef" commercials is in this film, and has Sally Kellerman, Wendie Jo Sperber, and Brian Backer in the film, too.
167
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
This is the classic Arnold Schwartzenegger film, the cataphrase "I'll Be Back" started in this great sci-fi film. A cyborg from the future comes to kill a lady, who's son will be the resistance leader. Linda, Hamilton, Michael Biehn, Paul Winfield and Lance Henricksen also star in this classic.
168
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
A really excellent sequel to the 1984 classic. This time around, the new Terminator is sent to protect John Connor from a newer Terminator called the T-1000. A great sci-fi action film that never gelts old.
169
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
A great film that is worthy to be a sequel in the "Terminator" franchise. The T-X, a more advanced Terminator is sent to kill John Connor and Katherine Brewster. Another Ternimator is sent to protect them. Great action and great acting.
170
Scream 1996,  R)
Scream
A very great horror film, Wes Craven makes another great film series. A movie that is full of blood and guts. .
171
Scream 2 1997,  R)
Scream 2
"Scream 2" rocks! A great sequel to the horror trilogy. The story is great and has an awesome cast. Love the blood and guts in this movie.
172
Scream 3 2000,  R)
Scream 3
A great horror film and equel in the third of the "Scream" trilogy. The series gets better and better. A revelation in ths movie is a great surprise. Wes Craven, thank you for all these horror movies you make.
173
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise 1987,  PG-13)
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise
I am so glad they did a sequel to "Revenge of the Nerds". This time, the Tri-Lambs face their new challenge in Ft. Lauderdale, Florida, going to a Fraternity confrence and face the Alpha Betas again.
174
Revenge of the Nerds III: The Next Generation 1992,  R)
Revenge of the Nerds III: The Next Generation
This TV movie sequel really wasn't all that bad, it is so great that some of the cast returned to repise their roles and we are also introduced to a new generation of nerds and Alpha Betas. A good TV movie.
175
Revenge of the Nerds IV: Nerds in Love 1994,  R)
Revenge of the Nerds IV: Nerds in Love
Another great TV movie sequel to "Revenge of the Nerds". Booger is getting married, but the only ones standing in the way is Booger's future in-laws. A good TV movie with good humor and great cast members.
176
Gotcha! 1985,  PG-13)
Gotcha!
Anthony Edwards stars in the 1985 classic film. He is a college student, who gets entangled in a game. dealing with spies in Europe. Linda Fiorentino plays his love interest in this film. An underrated film from the 1980s.
177
Dirty Harry 1971,  R)
Dirty Harry
"Dirty Harry", the classic Clint Eastwood movie that started the "Dirty Harry" film series. A film that introduces us to Inspector Harry Callahan, a San Franciso cop in the trail of the "Scorpio" killer. A classic for all generations.
178
Magnum Force 1973,  R)
Magnum Force
The 2nd film in the "Dirty Harry" franchise. Inspector Harry Callahan is dealing with vigilante killings a discovers there are cops that are killing off criminals. A great film.
179
The Enforcer 1976,  R)
The Enforcer
Another great entry into the "Dirty Harry" film series, the 3rd. Clint Eastwood really shows his acting abillities in all his films, epsecially this film. Tyne Daly is super as Harry Callahan's partner Kate Moore.
180
Sudden Impact 1983,  R)
Sudden Impact
This the film that started the catchphrase "Go ahead, make my day!". I love this film, the 4th installment in the "Dirty Harry" film series. Harry is tougher than ever. Clint Eastwood is really cool as Inspector Harry Callahan.
181
The Dead Pool 1988,  R)
The Dead Pool
The 5th and final film in the "Dirty Harry" film series that is kickass. This time, Harry is tracking down a kller that is killing people on a list called the Dead Pool and Harry's name is on that list. Evan C. Kim is great as Harry's recent partner, Al Quan. Liam Neeson, Michael Currie, Jim Carrey, and Patricia Clarkson. My favorite rock band, Guns N' Roses have a cameo appearance in the film.
182
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
A classic John Hughes film about skipping school. Still to this day, it is a very funny movie. Ferris Bueller is a high school kid who takes another day off from school to have fun. A classic for all to watch. This film rocks!
183
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
John Hughes knows how to make great films. "Pretty In Pink" is a great 1986 romance film about being poor and being rich and standing up to your friends. Molly Ringwald, John Cryer, James Spader, Annie Potts, and Harry Dean Stanton are awesome in this cult classic.
184
Babylon 5: In the Beginning 1998,  Unrated)
Babylon 5: In the Beginning
I thank the lord for "Babylon 5", a great science fiction TV series. This is one of the great "Babylon 5" TV movies. The story reveals a lot about the creation of the Babylon stations and more history on the characters, too. a great story.
185
Babylon 5: Thirdspace 1998,  Unrated)
Babylon 5: Thirdspace
Another great "Babylon 5" TV movie. Thirdspace takes place in 2261 after the Shadow War, an artifact created by the Vorlons is discovered in hyperspace and is the gateway to Thirdspace. I am so pleased with this story, thank you lord for this TV movie.
186
Babylon 5: The River of Souls 1998,  Unrated)
Babylon 5: The River of Souls
The "Babylon 5" TV movies get better and better, in "River of Souls, the Babylon 5 crew encounter a Soul Hunter. Martin Sheen played the Soul Hunter really well. I recommend these TV movies for anyone to see.
187
Babylon 5: A Call to Arms 1999,  Unrated)
Babylon 5: A Call to Arms
This is superb, very action packed and great effects. Set in 2267, the Drakh have plans to hurt Earth after their masters, the Shadows were defeated. This TV movie is what lead up to "Crusade", the Babylon 5 spin-off.
188
Babylon 5: The Legend of the Rangers: To Live and Die in Starlight 2002,  Unrated)
Babylon 5: The Legend of the Rangers: To Live and Die in Starlight
A great "Babylon 5" TV movie centered on the Anlo'Shok a.k.a. the Rangers. The story revolves around the Rangers who encounter a powerful alien race called "The Hand". Really neat characters and good acting. The late Andreas Katsulas reprises his roll as G'Kar.
189
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
A great fil about terrorists taking over a Los Angeles building. Bruce Willis stars as a New York cop visiting his wife in L.A. A goup of terrorists, led by Hans Gruber take over a building to steal 640 million dollars in Bearer-bonds. A great classic 1988 film.
190
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
A great sequel to the 1988 hit film "Die Hard". This time, John MacLean deals with a group of Mercenaries try to help a dictator escape extradition from the airport in Washington D.C.. A great film from 1990.
191
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
Another great sequel to "Die Hard". Hans Gruber's brother, Simon Gruber is in New York to steal from the Federal Reserve. John MacLean must stop him. A great 1995 film.
192
The Wraith 1987,  PG-13)
The Wraith
This movie rocks! A classic 1986 movie. A murdered man returns to avenge his own death, driving a cool car. Charlie Sheen stars as Jake in this film who is The Wraith. Sherilyn Fenn, Randy Quaid, Chris Nash, and Clint Howard star in this film.
193
Kalifornia 1993,  R)
Kalifornia
I really love this film. A superb film about a writer named Brian and his girlfriend Carrie going to California, needing someone to share expenses n the trip and a couple answers the add. Unknown to Brian and Carrie, they are bringing a killer with them. This is a great 1993 film, starring Brad Pitt, David Ducovny, Juliette Lewis, and Michelle Forbes.
194
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
Tim Burton's classic 1988 comedy film about the supernatural. A very funny movie, Michael Keaton is awesome as Beetlejuice, a ghost with the expertise of scaring people out of their homes. Winona Ryder, Alec Baldwin, and Jeffrey Jones star in this classic. Tim Burton did a great job directing this film, like he did with his other films.
195
Pinocchio 1940,  G)
Pinocchio
The Walt Disney classic that still is a classic. "Pinocchio" is a heartwarming film about a puppet wanting to be a real boy. a timeless classic.
196
Tootsie 1982,  PG)
Tootsie
A very great classic 1982 film that is still great to this day. Dustin Hoffman stars as a struggling actor who ends up going into drag to get an acting job. Great acting and directing. Sydney Pollack's directing skills helped this great movie do awesome.
197
The Cure 1995,  PG-13)
The Cure
A touching film that should be watched by everyone. A great story about a kid with AIDS, who develops a friendship with a kid in the neighborhhood. They decide to travel to New Orleans after hearing a about a doctor discovering a cure for AIDS. A classic 1995 film. Brad Renfro, Joseph Mazzello, Diana Scarwid, and Annabella Sciorra make up this great cast.
198
Boys on the Side 1995,  R)
Boys on the Side
A great and heartwarming film about 3 women who bond and become friends. Along their travels, they learn more about one another and see things more differently. There are some happy moments and sad moments in this movie. I would recommend this film to anyone out there. Drew Barrymore, Whoopi Goldberg, and Mary-Louise Parker, James Remar, and Matthew McConaughey star in ths awesome 1995 film.
199
Alien 1979,  R)
Alien
A great science fiction film with a lot of great actors and a great story. A timeless classic with Sigourney Weaver As Ripley. The alien in this film is really cool.
200
Aliens 1986,  R)
Aliens
I can see why this sequel did well at the box office back in 1986. A great sequel with the return of Ripley, with soldiers returning to the colny where the alien struck. This time they deal with a whole bunch of them. an exellent film for all sci-fi fans like me.
201
Alien3 1992,  R)
Alien3
"Alien 3" is not too bad of a film. I am glad Sigourney Weaver returns to the franchise as Ripley. In this movie, they are at a penal colony on a planet where an alien is at large. a good action scenes.
202
Alien Resurrection 1997,  R)
Alien Resurrection
A great step up from "Alien 3". It is a few centuries ahead. Ripley returns and is cloned. The story for this movie is not at all really bad.
203
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
A classic film of 1994. Two mass murderers on a cross-country spree. A great look at how the media is prtrayed in this movie and how the hype causes the killers to be famous. A great film directed by Oliver Stone. Woody Harrelson and Juliette Lewis are awesome as Mickey and Mallory Knox.
204
Mikey 1992,  R)
Mikey
A great film about a young child psychopath who kills people. Brian Bonsall stars as Mikey, the young psycho wh kills if he feels that people are going to hurt him. And you thought Freddy Krueger, Jason Voorhees, and Michael Myers were eveil,,lol
205
Con Air 1997,  R)
Con Air
A great film from 1997, Con Air has a great cast and great plot. Cameron Poe, a parolee on his way home till Cyrus 'The Virus' Grissom and his fellow cons take over the plane and it is up to Poe to stop him. A great action film, I loved the humor in it, too.
206
Krull 1983,  PG)
Krull
A great classic science fiction, sorcery film about alien invaders. I saw this back when it came out on 1983, a movie that is still great. Ken Marshall is awesome in this film and Liam Neeson.
207
My Chauffeur 1986,  R)
My Chauffeur
Deborah Foreman is so awesome in the 1986 classic film. A movie with class.
208
Chopper Chicks in Zombietown (Cycle Sluts) 1991,  R)
Chopper Chicks in Zombietown (Cycle Sluts)
Not too bad of a B-movie. I love the girls on the motorcycles. Though I have to admit it is a weird movie, but look at all the wierd movies out today,,lol. I love this film.
209
Cherry 2000 1987,  R)
Cherry 2000
This is a great b-movie, especially it being a science fiction film. A man has to go to a robot graveyard to find his robotic wife. Melanie griffith stars as a tracker who helps him to get there. A great film from 1988.
210
Steel Frontier 1995,  PG-13)
Steel Frontier
Love this movie, a great sci-fi post apocyliptic film. A great story and great cast. A cool movie to come out of 1995, a classic for all B-movie lovers like me.
211
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
Stephen King's Cat's Eye
A great Stephen King film based on his novel. Great stories with some funny moments in it. James Woods plays a man who tries to quit smoking by going to a clinic runned by mobsters called Quitters Inc. The next segment, Robert Hays plays a man who is blackmailed to walk the ledge of a building cause of a wager. The final segment is with Drew Barrymore having a troll that wants to take her breath away,,,literally. The cat in the film is so cool, where he goes, strange things happen. A very awesome film.
212
The Deer Hunter 1978,  R)
The Deer Hunter
The 1978 classic film which in my book is a very great drama film, especially it being about the Vietnam War. Four men in a small Pennsylvania town go off to Vietnam and is a very big life changing experience. Robert De Niro, Christopher Walken, John Savage and Meryl Streep are super in this film.
213
Take This Job and Shove It 1981,  PG)
Take This Job and Shove It
An entertaining movie starring Robert Hays, Barbara Hershey, and Art Carney. Robert Hays plays a man who gets the raw end of the stick and wants to start a brewing company of his own. The film also has an appearance of Country singer Johnny Paycheck, who's song, the same title of the film is played ion the film. A classic 1981 film.
214
Convoy 1978,  PG)
Convoy
A very cool film about truckers. Kris Kristofferson plays a trucker who leads a convoy of trucks, protesting against the treatment of the truckers and has to deal with a sheriff named Lyle (played by Ernest Borgnine). Ali McGraw is also great in the classic film.
215
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
The film that started the "Rambo" film series. A great film about a former Vietnam Vet that gets pushed too far by a over-zealous sheriff of a small town. John Rambo gets brutalized by a deputy and gets pushed too far. A great film with a touching ending.
216
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
Rambo: First Blood Part II
A not to bad of sequel to "First Blood". John Rambo gets freed from prison to go on a mission to Vietnam to take pictures of a supposed deserted POW camp. Rambo fights for his country again in the jungle of Vietnam. Love the action scenes and the cast in the film.
217
Rambo III 1988,  R)
Rambo III
The second sequel to "First Blood" with great action and explosions. This time John Rambo must go to Afghanistan to rescue his friend, Col Trautman, who was captured by Russians in that country.
218
Batman 1989,  PG-13)
Batman
I see why this movie was a big box office hit of 1989. A super film, Michael Keaton as Batman and Jack Nicholson as The Joker help made this movie great, Tim Burton directed this film really well. A great look to the film and good story.
219
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
A superb sequel to the 1989 classic hit film. Batman deals iwth The Penguin and Catwoman. Danny DeVito and Michelle Pfeiffer are great as villains. A lot of great fight scenes and great action.
220
Batman Forever 1995,  PG-13)
Batman Forever
Though this sequel was not too bad, i only wished that Michael Keaton would have reprised his role as Batman. Val Kilmer did not do a bad job of playing Batman, he is a great actor. The villains, Two-face and The Riddler are awesome.
221
Batman & Robin 1997,  PG-13)
Batman & Robin
A good sequel that has some good moments in the film. Glad to see Batgirl in this film. Alicia Silverstone is so awesome. George Clooney was ok as Batman, but I like Michael Keaton better.
222
Mannequin 1987,  PG)
Mannequin
A funny film with great cast members. Andrew McCarthy plays Jonathan Swittzer who goes from one dead end job to another and finally finds a job that he is good. A mannequin comes to life, the one he made at a former job. Kim Catrall plays a woman from Ancient Egypt who is alive in the modern day U.S. and becomes Jonathan's love. A great film that is still funny.
223
Toy Soldiers 1991,  R)
Toy Soldiers
A really cool action film about South American terrorists who take over a boarding school to secure the release of the leader's father, who was extradited to the U.S., The students who are troublemakers lead a resistence moviement against the terrorists. A good film with a great cast.
224
New Jack City 1991,  R)
New Jack City
One of the greatest films with great action and had a anti-drug message in the film. Ice-T, Judd Nelson, and Mario Van Peebles stars as NYPD detectives trying to bring down a big drug dealer, Nino Brown (payed byt Wesley Snipes). I love this film, a cool action film from 1991.
225
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
A superb film directed by Stan Kubrick. R. Lee Ermey really is superb as Gunnary Sgt. Hartman., Matthew Modine as Pvt. Joker rock! A great film about the Marines and about Vietnam. A film that does deal with humanity in general. The diologue is very funny and there is never a dull moment in this 1987 classic film.
226
Wayne's World 1992,  PG-13)
Wayne's World
This movie rocks!! One of the funniest films of the 1990s. Mike Myers as Wayne Campbell and Dana Carvey as Garth Algar are one of the reasons this film is so funny. Based on the Saturday Night Live skit. The the movie, Wayne and Garth end up being talked into having their show on a network by a TV executive who want them to sell out to commercialism, but they refuse to sell out. A funny movie that rocks!!
227
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
Wayne's World 2
"Wayne's World 2" rocks!! A great sequel to "Wayne's World". This movie is as funny as the first film. This time, Wayne and Garth are up against a record company man that wants Wayne's girlfriend, Cassandra. Wayne plans a big concert called "Waynstock". A great film with some big celebrity appearances.
228
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
One of the great films from the 1980s, a cult classic that deserves to be a classic. Corey Haim and Corey Feldman are awesome in this film. Jami Gertz shines in this film. A movie that is timeless, a great vampire movie.
229
SLC Punk 1998,  R)
SLC Punk
A great film that deals with life. Love the story to this movie and has a great soundtrack. This movie is for all generations.
230
Road House 1989,  R)
Road House
A film that kicks ass. A cult classic from 1989, still a great film. Patrick Swayze is awesome as Dalton, a bouncer who helps clean up a bar in a small town. Kelly Lynch, Sam Elliott, Ben Gazzara, Kevin Tighe, and an appearance by Jeff Healey.
231
Red Heat 1988,  R)
Red Heat
A cool film from 1987. The story is great and the action is awesome. A Russian cop comes to Chicago and works with a Chicago cop to catch a Russian drug dealer and murderer. Arnold Schwarzenennger and Jim Belushi star in this classic.
232
Student Bodies 1981,  R)
Student Bodies
I remember seeing this film at the theatre back when it came out. A parody of horror and has great humor in it. A classic film that has a great story.
233
Eye of the Tiger 1986,  R)
Eye of the Tiger
A great action film, Gary Busey stars as an ex-con named Buck Matthews, just released from prison who comes home and has to deal with a biker gang and the sheriff, who is his parole officer. After his wife is killed and daughter is kidnapped, he goes after them. Seymour Cassel, Yaphet Kotto, Denise Galik also star in this 1986 action film.
234
Cheech & Chong's Next Movie 1980,  R)
Cheech & Chong's Next Movie
Still to this day, Cheech and Chong are very funny. Their adventures are great, the drug humor lives on. In this film, they have a great time, partying and have an alien encounter later on. A classic movie.
235
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over 1982,  R)
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over
Another cool film of Cheech and Chong. In this film, they play themselves and they also play Arabs, Cheech plays Mr. Slyman and Chong plays Prince Habib. Cheech and Chong work for them and have to take five million dollars from Chicago to Las Vegas, but they have to take the limo apart for money to pay for gas and accidently give the money away that is hidden in the seat. The 2 Arabs are after Cheech and Chong cause they think they stole their money. A hilarious adventure for the duo.
236
Cheech and Chong's Still Smokin' 1983,  R)
Cheech and Chong's Still Smokin'
Cheech and Chong are in the high life again. A funny movie, the duo go to Amsterdam for a film festival and are mistaken for Burt Reynolds and Dolly Parton. The 2 have ideas about making a movie and they have some funny ideas. I love this movie, it has me laughing my guts out,,lol.
237
Commando 1985,  R)
Commando
Arnold Schwarzenegger kicks ass in this classic 1985 film. John Matrix, a former Commando in the Army has to rescue his daughter from a deposed dictator who is trying to force him to assassinate the president of the country that the dictator is trying to retake. Great action and great acting. Rae Dawn Chong is awesome as Matrix's new friend. I wish they would do a sequel to this film.
238
The Principal 1987,  R)
The Principal
Jim Belushi is so awesome in this 1987 film. Rick Lattimer, is forced to transfer to a high school which has drug dealers running it and tries to makes changes there. A gang leader named Victor Duncan tries to hold his power there. A great film and has some funny moments, too.
239
Silent Rage 1982,  R)
Silent Rage
A cool Chuck Norris film. Chuck Norris plays a sheriff in a small Texas town, dealing with a psychotic killer who a group of genetic engineerers make invunerable. A great action film that has some good moments. Toni Kalem, Steven Keats, Ron Silver, Brian Libby, William Finley and Stephen Furst make up the great cast in this 1982 cllassic.
240
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
Beavis and Butt-Head Do America
The idiotic duo are at it in this 1996 classic film. Beavis and Butthead are mistaken for hitmen and are hired to do his wife. Thinking they are going to score, Beavis and Butthead travel the country and still traumatize Tom Anderson, the old man from their hometown of Highland. A very funny film, I lughed my ass off. A great film that is always a classic.
241
Timecop 1994,  R)
Timecop
I love this film, a great science fiction time travel film about a cop who travels through time to stop time meddlers. Max Walker is a cop dealing with Senator McComb, who is trying to raise money to become president. A cool film that is timeless,,,literally.
242
Dune 1984,  PG-13)
Dune
A classic 1984 cult film. "Dune" is a movie that really has interesting characters and story. Love the story, being set in the somewhat distant future. A movie every science fiction fan should see.
243
Wall Street 1987,  R)
Wall Street
I see why Michael Douglas won an award for his role as Gordon Gekko. "Wall Street" is a great film about Wall Street and it shows how greed is not good. Charlie Sheen as Bud Fox, a stock broker who ends up falling into the trap of greed and deception cause of Gordon Gekko. Martin Sheen is awesome as Carl Fox, and Daryl Hannah is awesome as Darian. A superb film from 1987.
244
The Philadelphia Experiment 1984,  PG)
The Philadelphia Experiment
A good time travel film about a World War II soldiers who travel through time to 1984. Michael Pare and Nancy Allen star in this cult classic film. A great story and great effects.
245
Deadly Friend 1986,  R)
Deadly Friend
Wes Craven sure does know how to make intersting films. An underrated 1986 horror film. A young teen, who is a genius, saves the life of a girl who's abusive father kills her and then goes out for her revenge. This movie rocks!
246
In the Line of Fire 1993,  R)
In the Line of Fire
Clint Eastwood is at his best in a great 1993 drama film. Frank Horrigan, a Secret Service Agent, who failed to save JFK is trying to save the current prestident from the same fate planned by an assassin. John Malkovich is superb as Mitch Leary, the assassin. Rene Russo also is great as Agent Lily Raines. Dylan McDermott, John Maloney, Fred Dalton Thompson, and Gary Cole also make up this great cast.
247
Hardware 1990,  R)
Hardware
Here is a film that needs to be more recognized. A classic 1990 post-apocalyptic science fiction film that has a great story, great cast and a great soundtrack. "Hardware" has rock stars like Iggy Pop, Lemmy Kilmister of "Motorhead" and Carl McCoy of the band "Fields of the Nephilim" appear in this film.
248
Nemesis 1993,  R)
Nemesis
One of the underrated science fiction films that really is great. A great film set in the near future about cyborgs trying to take over everything. Olivier Gruner and Tim Thomerson are awesomein this film. I saw this back in 1993 when it came out, it is still a great film.
249
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
The classic 1973 film that will give you a shock. Linda Blair as the possessed girl, Reagan did a great performance in this film. Max von Sydow, Ellen Burstyn, Lee J. Cobb, and the late Jason Miller make up this great cast.
250
The Amityville Horror 1979,  R)
The Amityville Horror
A classic movie based on a true story. The cast is awesome and story is great. The most famous house with demons in it cause problems for the family living there. A true classic, better than the remake.
251
Demolition Man 1993,  R)
Demolition Man
A cool 1993 film, Sylvester Stallone as John Spartan and Wesley Snipes as Simon Phoenix are great as advesaries, Sandra Bullock and Benjamin Bratt are awesome. In 2032, a peaceful society is about to be rocked when Simom Phoenix and John Spartan go up against each other in this classic science fiction film.
252
Modern Problems 1981,  PG)
Modern Problems
Not too bad of a film, Chevy Chase plays a man who gets powers of telekenetics. A classic 1981 film.
253
The Incredible Shrinking Woman 1981,  PG)
The Incredible Shrinking Woman
A great 1981 classic comedy film, starring Lily Tomlin as a woman who gets infected by chemicals that cause here to shrink and does get famous in the process. An entertaining film with great laughs.
254
Nine to Five (9 to 5) 1980,  PG)
Nine to Five (9 to 5)
The great classic 1980 comedy film that is still great today. An outstanding cast with also the great song with the same film title by Dolly Parton, who also stars in the film. Three woman get shafted by their boss and decided to get even, Dabney Coleman is superb as the chauvinistic boss, Frank Hart.
255
Stealing Home 1988,  PG-13)
Stealing Home
A very touching drama film that has a great story. Mark Harmon and Jodie Foster star in this 1988 film about friends. Mark Harmon plays a baseball player who is trying to find hmself again and Jodie Foster plays his childhood friend who later on commited suicide. A touching film that really has heart.
256
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
Stephen King's The Stand
I love this TV movie, based on Stephen King's novel. A virus, known as Captain Trips, wipes out 99% of the human race and some of the survivors will be going to see the evil Randall Flagg, and the others will see the good Mother Abigail, the 2 factions will make their stand and the future of the world is in their hands. The 1994 TV movie has a great cast.
257
The Return of the Living Dead 1985,  R)
The Return of the Living Dead
A funny horror spoof about zombies that come to life cause of a gas chemical accidently gets opened up and animates the dead. The zombies have an appetite for brains. I love this film, a movie with interesting turns.
258
Return of the Living Dead Part II 1988,  R)
Return of the Living Dead Part II
An awesome 1988 sequel to the first film. More zombies are animated by the gas created by the military. The small town is up to their necks with deadly zombies wanting to eat some brains. A great cast and great humor.
259
Predator 1987,  R)
Predator
A great action-science fiction film starring Arnold Schwarzenegger as the leader of a Special Forces unit in Central America to rescue some people, but later on dealing with an alien that hunts. A movie with great humor, too.
260
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
This movie is a very funny film about 2 girls who have been friends since high school. Romy and Michelle are going to their 10 year reunion and want to look successful, but realize they don't have to. A great film with a great style and humor. Lisa Kudrow and Mira Sorvino are awesome in this film.
261
Rocky 1976,  PG)
Rocky
The classic film that started a great film series, Sylvester Stallone as Rocky Balboa rules!
262
Rocky II 1979,  PG)
Rocky II
The rematch everyone was waiting for, Rocky Balboa vs. Apollo Creed again. This sequel really is great, Rocky and Apollo fought with heart.
263
Rocky III 1982,  PG)
Rocky III
Rocky Balboa is back and he is the World Heavyweight Champion. A newcomer, Clubber Lang wants a shot at Rocky, but Mickey doesn't want Rocky to fight him cause Mickey saw how tough Clubber is. This movie shows more of Rocky's character and also shows Apollo Creed's good nature. The film introduces us to Mr. T as Clubber Lang. Mr. T would go on a year later to star in the 1980s hit TV series "The A-Team".
264
Rocky IV 1985,  PG)
Rocky IV
The "Rocky" Film series gets better and better. Rocky Balboa, now retired gets news of Ivan Drago, a Russian who wants prove himself. Apollo Creed decides to fight Drago but dies in the process. Rocky goes to Russia to fight Drago. Dolph Lundgren's performance as Ivan Drago rocks!!
265
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
A very great post-apocalyptic science fiction film. The year is 2035, a virus has wiped out most of the human population and the animals are immune. James Cole is a convict sent to 1996 to find out the cause of the virus. A great cast with a great story.
266
Dark City 1998,  R)
Dark City
"Dark City" is a really interesting film with some twists. The film sees surroundings changing. The story has a very great look to it and the cast is dynamite. A claasy science fiction film from 1998.
267
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
A superb science fiction film everyone should see. A heartwarming film about a robot boy named David, who wants to be loved by his adopted mother, but is sent away. David makes a new friend along the way and they set out to find the Blue Fairy. A touching film for everyone to see. We need to ask ourselves what it is to be really human.
268
Spring Break 1983,  R)
Spring Break
Another underrated comedy film from the 1980s. This 1983 classic comedy has some great moments. Two nerdy guys go on Spring Break vacation and have an all out adventure. David Knell, Perry Lang, Corrine Wahl, Richard B. Shull and Jayne Modean star in this funny film.
269
Gas Food Lodging 1992,  R)
Gas Food Lodging
Not a bad film at all, Gas Food Lodging is a great Independent film which deals with the life of 2 teenage girls experiencing things. A well acted drama and well great cast. A movie everyone needs to see. I am impressed with this film.
270
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
I think this movie rocks!!! A great drama film based on the play. Two marines on trial for murder and fighting for what they believe in. Tom Cruise, Demi Moore are awesome in this film. Jack Nicholson is superb as Col. Nathan Jessep. One of the really great films of the 1990s.
271
The Allnighter 1987,  PG-13)
The Allnighter
"The Allnighter" really is a great film from 1987, a great look on the lives of four friends about to graduate from college and getting ready for the real world. The songs in this film are really great. Susanna Hoffs of the great 1980s pop rock band The Bangles stars in her only big film role. Susanna's mother directed the film.
272
After Hours 1985,  R)
After Hours
This is a great 1985 film. "After Hours" Has a great style and look to the film. Griffin Dunne plays a man who has one crazy night on the town in New York City. Rosanna Arquette is awesome in this film.
273
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
A very great film, starring Jack Nicholson. Nicholson portrays McMurphy, a convict being commited to a mental hospital for pshychiatric evaluation. He helps the patients stand up. Louise Fletcher is awesome as Nurse Ratched. I love this film so much, a great and touching film.
274
Empire of the Ants 1977,  PG)
Empire of the Ants
A cool film about giant ants, they are caused by the dumping of toxic waste. This film does show us what corporations do to destroy the environment. Joan Collins, Robert Lansing, Pamela Susan Shoop, Robert Pine star in the classic B-movie.
275
One Crazy Summer 1986,  PG)
One Crazy Summer
A great film by Savage Steve Holland. John Cusack as Hoops McCann, a high school graduate who goes to Nantucket with his friend , George, for the Summer, they meet a rock singer named Cassandra along the way. A great comedy film from 1986, also starring Curtis Armstrong, Joel Murray, Joe Flaherty, Billie Bird, and Mark Metcalf.
276
Vampires 1998,  R)
Vampires
A great vampire film. John Carpenter makes great films. James Woods, Daniel Baldwin, Sheryl Lee, and Tim Guinee are great in this film. Thomas Ian Griffith is awesome as Valek, the head vampire.
277
National Lampoon's Class Reunion 1982,  R)
National Lampoon's Class Reunion
Class Reunion is not too bad of a film, but could have been better. The movie has some great moments in it. A good cast like Gerrit Graham, Stephen Furst, Jackie Zeman, Anne Ramsey, and Michael Lerner.
278
Conan the Barbarian 1982,  R)
Conan the Barbarian
The 1982 classic that helped launched the career of Arnold Schwarzenegger. Conan, a warrior in search of Tholsa Doom, the leader of the snake cult that killed his people. James Earl Jones, Sandahl Bergman, Mako, and Max Von Sydow are superb in this film. William Smith appears in the film as Conan's father.
279
Conan the Destroyer 1984,  PG)
Conan the Destroyer
A good sequel to the 1982 classic. Conan is back and this time, he is protecting a princess and trying to get a valuable jewel for a wicked queen. The film brings back Arnold Schwarzenegger and Mako.
280
Like Father, Like Son 1987,  PG-13)
Like Father, Like Son
A great film, Kirk Cameron and Dudley Moore are awesome as father and son, literally. A great film about a father and son who switch personalities cause of a formula introduced by Kirk's friend. A good film to watch.
281
Play Misty for Me 1971,  R)
Play Misty for Me
A classic Clint Eastwood film. Clint Eastwood stars as a dj who meets an unstable woman who harasses him a lot. A dangerous confrontation later on in the film. This is the "Fatal Attraction" of the 1970s.
282
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
Every Which Way But Loose
A great drama-romance film. Clint Eastwood stars as Philo Bedoe, a brawler who meets a country star and falls in love with her. Philo's best friend is Clyde, a orangutan. A great film that has some good humor in it, too. Sondra Locke, Geoffrey Lewis and Ruth Gordon star in this classic movie.
283
Any Which Way You Can 1980,  PG)
Any Which Way You Can
A great sequel to "Every Which Way But Loose". Clint Eastwood returns as Philo Bedoe and comes across the The Black Widows again. He runs into Lynn Halsey Taylor and get back together. Philo is up against Jack Wilson, a brawler from the east coast. A funny film with a lot of great moments. Sondra Locke, Geoffrey Lewis, and Ruth Gordon return also in this great film.
284
Hexed 1993,  R)
Hexed
Not a bad film at all, a great dark comedy starring Arye Gross and Claudia Christian (Babylon 5). "Hexed" had a lot of great moments in this film.
285
Mr. Saturday Night 1992,  R)
Mr. Saturday Night
Billy Crystal is awesome in this movie, he portrays Buddy Young Jr., a washed up comedian who is trying to get his comedy career started again but like during his career, he has a few ups but so many downs. A great film with supporting cast members like Helen Hunt, Julie Warner, David Paymer, and Jerry Orbach.
286
Saturday Night Fever 1977,  R)
Saturday Night Fever
The ultimate Disco film, JohnTravolta does know how to dance. The songs in this film really are awesome, I like to dance to them,,,lol. A classic 1977 movie that is really timeless.
287
Speed 1994,  R)
Speed
A great action film with a lot of bang, no pun intended,,lol. Keanu Reeves, Sandra Bullock, Jeff Daniels and Dennis Hopper are awesome in this movie.
288
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
A very funny film about time travel. Bill and Ted are 20th century high school students who need to pass their history class. Rufus, a man from the 27th century help Bill and Ted along by letting them use his time machine. A very funny film.
289
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
Bill & Ted's Bogus Journey
An excellent sequel to the 1989 film. This time, Bill and Ted are up against a revolutionary from the 27th century who is trying to change history by killing Bill and Ted with Bill and Ted look-alike androids. Keauu Reeves, Alex Winter, and George Carlin are awesome in this film.
290
Johnny Mnemonic 1995,  R)
Johnny Mnemonic
An interesting science fiction film. Keanu Reeves stars as Johnny Mnemonic, a man with information that is very valuable and some people are after it. A great story with an intersting style for the film.
291
Brotherhood of Justice 1986,  Unrated)
Brotherhood of Justice
A cool film, "Brotherhood of Justice" is a film with a great story about vigilantes, Keanu Reeves plays Derek, a high school kid with friends who are sick of the crimes going on and for a group called the "Brotherhood of Justice". Thikngs seem ok, but some of the guys take things way too far. A film with a message in it.
292
Death Race 2000 1975,  R)
Death Race 2000
I love this movie, a classic futuristic film about a car race where you run people over to earn points. "Death Race 2000" is a classic film from 1975, a great cast and a great story, greatly directed by Paul Bartel.
293
Splash 1984,  PG)
Splash
A very superb movie, "Splash" is a great love story about a man who finds true love and she is a mermaid. The movie has a lot of great moments in it and has a great story. Tom Hanks and Daryl Hannah are awesome. John Candy and Eugene Levy help add some great humor to this great movie.
294
Less Than Zero 1987,  R)
Less Than Zero
A great movie, "Less Than Zero" is a great anti-drug film with a great message. The cast is really very great. The story had some interesting turns but the ending was sad. This 1987 film is still a great movie to watch and the music in the film is awesome.
295
Youngblood 1986,  R)
Youngblood
"Youngblood" is a classic 1986 film about hockey and a young man's dream. Rob Lowe plays a farmboy with dreams of playing hockey. He goes to the minor league team at does great. Things do get rough for him as he later on learns thinbgs bout himself and family. Patrick Swayze stars as his teammate and friend. Cynthia Gibb, Keanu Reeves, and Ed Lauter co-star in this great film.
296
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
St. Elmo's Fire
A great film from 1985. "St. Elmo's Fire" is awesome cause of the story and cast. A couple of friends at starting out on life after graduating from college and their lives are going though some rough changes. Rob Lowe, Emilio Estevez, Andrew McCarthy, Demi Moore, Mare Winningham, Judd Nelson, and Andie MacDowell star in this film.
297
The Muppet Movie 1979,  G)
The Muppet Movie
A classic movie starring the Muppets. A very entertaing film by Jim Henson.
298
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
A superb film by Jim Henson. In a world of Darkness, Jen, a Gelfling is on a mission for the Mystics. The Skeksis are the rulers of the world. Jen meets another Gelfling, Kira. They set out to heal the Dark Crystal. This film is a great movie, great story and puppets.
299
Knight Rider: The Movie 1985,  Unrated)
Knight Rider: The Movie
The 1982 TV movie that started a great TV series in the 1980s. Michael Long, an undercover cop is betrayed and shot in the face. Michael gets plastic surgery and gets a new face and new identity, Michael Knight, thanks to Wilton Knight. Michael gets a supercar, the Knight Industries Two Thousand, KITT. A great TV movie. David Hasselhoff, Edward Mulhare, William Daniels as the voice of KITT.
300
About Last Night... 1986,  R)
About Last Night...
A great movie about love. Rob Lowe and Demi Moore star in this film as a couple who move in together and their friends are not too happy with their relationship. Elizabeth Perkins and James Belushi also star in this hit film.
301
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
The classic film, based on the Saturday Night Live skits. Jake and Elwood Blues are raising money for an orphanage and get into some trouble along the way. A very funny movie starring John Belushi, Dan Aykroyd and Carrie Fisher.
302
Grandview, U.S.A. 1984,  R)
Grandview, U.S.A.
I really like this film very much, another underrated movie of the 1980s. C. Thomas Howell, Jamie Lee Curtis and Patrick Swayze star in this classic 1984 comedy-drama movie about life in a small town. A high school kid, who has dreams to go study oceanography falls for an older woman and another man is in love with her, a love triangle happens. Jennifer Jason Leigh, the late Troy Donahue, William Windom, John Philbin, Ramon Bieri and Carole Cook are great supporting cast members.
303
One More Saturday Night 1986,  R)
One More Saturday Night
A cool film by Al Franken and Tom Davis, this 1986 comedy film is another underrated film of the 1980s. The story is great about life in the small town of St. Cloud, Minnesota on a Saturday night. Al Franken and Tom Davis wrote and star in this film, they play lead singers of a rock band called "Badmouth".
304
Losin' It 1982,  R)
Losin' It
A great 1983 teen comedy film. Four high school kids go down to Tijuana for a good time and pick up a woman who wants to get a divorce there in Tijuana. The gang have some fun but get into some trouble. Tom Cruise, Shelley Long, Jackie Earle Haley, John Stockwell, John P. Navin Jr, and Henry Darrow star in this classic comedy film.
305
Pacific Heights 1990,  R)
Pacific Heights
A great suspense-drama-thriller film starring Matthew Modine, Melanie Griffith, and Michael Keaton. A sociopathic man schemes his way into an apartment and manipulates things, making the owners of the buildings lives a living hell. A great 1990 film that is well acted, Beverly D'Angelo, Dorian Harewood, and Laurie Metcalf also make up this great cast.
306
Taps 1981,  PG)
Taps
A classic film from 1981, a great cast that stars the young Tom Cruise, Sean Penn, and Timothy Hutton. A group of cadets at Bunker Hill Academy take it apon themselves to prevent their school from being tore down to build condiminiums. George C. Scott is also great as Gen. Bache. The other great cast members include Giancarlo Esposito and Ronny Cox.
307
Universal Soldier 1992,  R)
Universal Soldier
Jean-Claude Van Damme stars in this cool film about Vietnam soldiers being re-animated though genetic enginering. Dolph Lundgren is superb as the evil soldier who is psychotic. A great action film also starring Ally Walker, Ed O'Ross, Leon Rippy, and Jerry Orbach.
308
Private School 1983,  R)
Private School
A really cool film about girls at a privete school for girls. A girl named Christine is in love with Jim, who is at a nearby all-boys school. The guys want to get some girls at their school and go over there disguised as girls. A classic 1983 comedy film starring Phoebe Cates, Matthew Modine and Betsy Russell. The film also stars Ray Walston, Fran Ryan, Sylvia Kristel, and Kathleen Wilhoite.
309
The Omen 1976,  R)
The Omen
A great film, "The Omen" is a superb film that keeps you scared,,lol. The anti-christ is on earth and in the form of a child. Gregory Peck and Lee Remmick star in this classic tale about evil on 2 legs. Patrick Troughton of "Doctor Who" fame appears in this film as a priest. David Warner plays the role of a reporter, he is also great in this film.
310
Damien: Omen II 1978,  R)
Damien: Omen II
A great sequel to "The Omen", Damien Thorne, now a teen, is living in Chicago with his uncle, now raising hell,,lol. The more people whp find out about him, the more deaths pile up. I love the crow in the film, it is so cool.
311
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
This is one of the greatest Christmas films of all time next to "It's a Wonderful Life". A funny movie about a boy wanting a Red Rider BB Gun and has a interesting view on life. A classic film from 1983, a film that is timeless.
312
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
Some Kind of Wonderful
Another great teen film from the 1980s. Eric Stoltz is awesome as a teen who has an attraction to another girl, played by Lea Thompson. Mary Stuart Masterson plays a tomboy friend who is attracted to Eric Stoltz's character. A great film about being a teen.
313
Phenomenon 1996,  PG)
Phenomenon
This is a great film, starring John Travolta. A great film about a man who gains knowledge. A great cast also includes Kira Segdewick, Forest Whitaker, Brent Spiner, and Robert Duvall.
314
Reform School Girls 1986,  R)
Reform School Girls
A great B-movie with alot of class. A girl goes to reform school being runned by a sadistic and brutal woman. The girls later fight back. A great film with an awesome cast. The scenes in this movie will keep you on edge. Linda Carol, Sybil Danning, and the late Wendy O. Williams of the punk band, The Plasmatics,
315
Nicholas and Alexandra 1971,  PG)
Nicholas and Alexandra
This is a superb film. "Nicholas and Alexandra" is about the last of the Russian Csars. Nicholas II is the Csar who rules Russia, but later on a revolution causes him to lose his rule. He and his family have to go to Siberia to wait and later on be executed. This film also stars Janet Suzman and Tom Baker of "Doctor Who".
316
Modern Girls 1986,  PG-13)
Modern Girls
One of the very underrated comedy films of the 1980s. A cool look at the nightlife of clubhopping in L.A.. Three girls, Cece, Kelly, and Margo, go out on the night in L.A. and Cliff, who had a date with Kely is stood up, but goes out with Cece and Margo. Cece is trying to get her main attraction, rock star Bruno X. A great movie with a great soundtrack, songs by Depeche Mode, Toni Basil, Icehouse, and many others.
317
Up the Creek 1984,  R)
Up the Creek
An underrated comedy film from 1984. A hilarious film about 4 losers who go to Lepetomene University, the worst college in the U.S., are forced and bribe to participate in a collegiete raft race and have to deal with a Ivy League group trying to cheat to win. A great film starring Tim Matheson, Stephen Furst, Sandy Helberg, and Dan Monahan. The supporting cast include Jennifer Runyon, James B. Sikking, Julia Montgomery, and Jeff East. The film also has great songs by Cheap Trick, Kick Axe, Heart, Randy Bishop and some others, too.
318
The Night the Lights Went Out in Georgia 1981,  PG)
The Night the Lights Went Out in Georgia
A cool film, this classic 1981 movie really has class. Kristy McNichol, Dennis Quaid, and Mark Hamill are awesome. Dennis Quaid stars as a country singer trying to make it big and Kristy McNichol as his sister who falls for a state trooper, played by the great Mark Hamill. The film also stars Don Stroud as a mean cop.
319
Savage Dawn 1984,  R)
Savage Dawn
A very cool film from 1985, a great cast and action. Lance Henriksen stars as Ben Stryker, a former soldier on his way to Aqua Dulce, Texas to see Tick Rand (George Kennedy), a friend of his. A motorcycle gang known as the "Savages" cause trouble for the town and Stryker and Tick help fight back. The other cast members that are awesome in this film are William Forsythe, Claudia Udy, Mickey Jones, Michael Sharrett, and an appearance by the late Sam Kinison.
320
Species 1995,  R)
Species
An awesome science fiction film. Natasha Henstridge is awesme as Sil. Scientists create a half-human half alien through alien DNA which escapes from the lab and desires to mate. Michael Madsen, Forest Whitaker and Ben Kingsley are great in this film.
321
Species II 1998,  R)
Species II
Not too bad of a sequel to the 1995 film "Species". A clone of the first Sil is in a lab. Three astronauts go to mars and get infected by alien DNA accept for one. A male Sil wants to mate and have kids. Natasha Henstridge, Michael Madsen, and Marg Helgenberger return in this sequel.
322
Species III 2004,  R)
Species III
I think this is a great 2004 TV movie sequel shown on the Sci-Fi channel. Natasha Henstridge appears in a small sceen as Eve who gives birth to her daughter, Sara. A great story and interesting special effects.
323
Lifeforce 1985,  R)
Lifeforce
A great 1985 science fiction film about space vampires, astronauts discover bodies which they take back to Earth and come to life and suck the life out of people they encounter. A classic sci-fi film.
324
Pumpkinhead 1988,  R)
Pumpkinhead
A cool horror film, Lance Henriksen plays a man with a son who dies by accident and calls up Pumkinhead, a spirit that will carry out his vengeance. A great film from 1988.
325
The Muppets Take Manhattan 1984,  G)
The Muppets Take Manhattan
Another great film by Jim Henson starring the Muppets. The gang have just graduated from college and trying to take their play of "Manhatten Melodies" to Broadway, but are having a rough time finding a producer. A great story with many guest appearances by great actors. The song in this film "It's Time For Saying Goodbye" is a very touching song, it does make me think about a lot of things. A classic 1984 film.
326
The Last Unicorn 1982,  G)
The Last Unicorn
A well animated cartoon film, this movie has a great story and great voices by great actors. A classic 1982 animated film for all to see.
327
Gandahar (Light Years) 1988,  PG)
Gandahar (Light Years)
I give this film 2 thumbs up, one of the most original animated films that has a beautiful animation. In a utopian society of Gandahar, a danger is arriving and it is up to Sylvain to stop it. A classic and underrated 1988 film.
328
Critters 1986,  PG-13)
Critters
An underrated classic science fiction film from 1986. A race of aliens called Krites have escaped from a space prison and land in the small U.S. town called Grover's Bend and cause problems for a family, but help is on the way from intergalactic bounty hunters. A great film that rock!
329
Critters 2 - The Main Course 1988,  PG-13)
Critters 2 - The Main Course
A great 1988 sequel to "Crittiers", the Krites's offspring are wrecking havoc and hungry in Grover's Bend. The return of Bradley Brown, Charlie, the 2 alien bounty hunters Ug and Li are there to stop them.
330
Critters 3 - You Are What They Eat 1991,  PG-13)
Critters 3 - You Are What They Eat
Not too bad of a sequel, this time the main hero is Charlie, from the first 2 "Critters" films, he is hunting down the left over Krites. Don Keith Opper reprises his role as Charlie and Terrence Mann as Ug.
331
Critters 4 - They're Invading Your Space 1991,  PG-13)
Critters 4 - They're Invading Your Space
A great film and final film in the "Critters" film series. Don Keith Opper again reprises his role as Charlie and Terrence Mann as the alien bounty hunter Ug. Charlie, frozen in suspended animation wakes up in the future and deals with the Krites with the help of a space station personnel. Angela Bassett appears in this great sci-fi film.
332
Freejack 1992,  R)
Freejack
A great sci-fi action film. Emilio Estevez is a race car driver brought to the future by a wealthy business amn needing to transfer his mind into the racer's mind. Rene Russo and Mick Jagger make of the supporting cast in this 1992 film.
333
The Adventures of Ford Fairlane 1990,  R)
The Adventures of Ford Fairlane
A funny and very underrated film from 1990. the controversial comedian Andrew Dice Clay stars as Ford Fairlane, a detective investigating a murder. A cool film with a great cast like Lauren Holly, Wayne Newton, Robert Englund, David Patrick Kelly.
334
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
I love this movie, a great and funny dark comedy movie about mistaken identity. Things do get crazier later on. A great cast that can't be beat. A cult classic movie that has class.
335
Starman 1984,  PG-13)
Starman
A great sci-fi romance film. Jeff Bridges and Karen Allen are superb in this great film by John Carpenter. A widow ancounters an alien who takes the form of her deceased husband and go all the way to Arizona for Starman to get picked up by a ship. Charles Martin Smith and Richard Jaekel also are awesome in this film.
336
Tank 1984,  PG)
Tank
Not a bad film at all, a great film about justice and about what is right. James Garner is awesome as a former soldier who owns a tank and takes it apon himself to fight for justice and free his son from injustice. A cool 1984 movie.
337
Red Dawn 1984,  PG-13)
Red Dawn
A very great action film. A film about the possiblility of being invaded by Russia. Red Dawn does show us that the human spirit is still alive and fighting for America. A great cast story.
338
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
The ultimate classic film for all ages. A film that will always be timeless.
339
200 Cigarettes 1999,  R)
200 Cigarettes
A great movie with a great cast.
340
Urban Cowboy 1980,  PG)
Urban Cowboy
A classic film starring John Travolta and Debra Winger about love and romance in a small Texas town.
341
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
An Officer and a Gentleman
A classic film from 1982, Richard Gere, Debra Winger, Louis Gossett Jr., and David Keith are superb in this film. Zack Mayo, a man with a troubled family life joins the Navy and learns about life and love. A classic film that is timeless, a film with heart and character.
342
Foxfire 1996,  R)
Foxfire
A cool and underrated film from 1996 about a girl who forms a friendship with a couple of other girls who are outsiders and are looked down apon. Angelina Jolie's performance in this film is a very great one. A film with heart and soul.
343
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
This is a very awesome film based on a video game. The Umbrella Corporation creates a virus that turns people into zombies. Milla Javovich is awesome as Alice. A great story and great effects.
344
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
A great sequel to "Resident Evil", the T-Cell virus escapes into Racoon City and causes a lot of deaths and damage. A great film with more great action.
345
D.C. Cab 1983,  R)
D.C. Cab
A very funny film from 1983, another underrated comedy film from the 1980s. D.C. Cab is the worse cab comapny till Albert helps makes things better. The gang learn some things about themselves and start to work as a team. This is a very hilarious movie with a lot of adventure. Adam Baldwin, Mr. T and Max Gail star in this classic. Gary Busey, Marsha Warfield, Paul Rodriguez, Bill Maher, Whitman Mayo, and an appearance by singer Irene Cara also help make this film great.
346
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
Good Morning, Vietnam
Robin Williams really is awesome as Adrian Cronaur, the very funny dj in Vietnam, he makes alll the soldiers laugh, but is looked down apon by Sgt. Major Dickinson and Lt. Steve Hauk. General Taylor, the highest ranking officer likes Cronaur. This movie has a lot of comedy and a lot of great drama, too. A classic 1987 movie that will make anyone laugh.
347
Battlefield Earth 2000,  PG-13)
Battlefield Earth
Not too bad of a science fiction film. John Travolta is cool as an alien and so is Forest Whitaker. I thought this film is entertaining.
348
Platoon 1986,  R)
Platoon
A very excellent film by Oliver Stone about the Vietman War. Charlie Sheen really is awesome in this film about a soldier who learns a lot about the war and the soldiers in it. Willen Dafoe is awesome as the good sargeant and Tom Berenger is awesome as the bad sargeant.
349
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
Adventures in Babysitting
A very entertaining film about a girl named Chris Parker who takes the girl she is babysitting and the girl's brother and his friend into Chicago to pick up Chris's friend. They get into adventures. A great film and very funny.
350
Thunderheart 1992,  R)
Thunderheart
Val Kilmer is so great, his performance rocks! Kilmer plays an FBI agent investigating a murder on an Indian reservation and along the way learns more about his heritage. A great film also starring Sam Shepard and Graham Greene.
351
At Close Range 1986,  R)
At Close Range
This is a great film based on a true story. Sean Penn and Christopher Walken are great in this film. A great 1986 drama film that is a classic that should be seen.
352
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
A very entertaining film about a mechanic and his mentally unstable sister who's lives are complicated, but a man comes into Joon's life. A very well acted film and touching movie. Aidan Quinn, Johnny Depp, Mary Stuart Masterson and Julianne Moore star in this 1993 classic.
353
Mask 1985,  PG-13)
Mask
A very heartwarming film based on a true story of Rocky Dennis, a deformed teen who is longing to be accepted and having to deal with his mother's drug problem. Cher, Eric Stoltz, Sam Elliott, and Laura Dern are very awesome in this film.
354
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
A great science fiction film with Will Smith. I think the effects and story is great. I give it 2 thumbs up. The look in the film for 2035 Chicago is super.
355
No Escape (Escape from Absolom) 1994,  R)
No Escape (Escape from Absolom)
A great science fiction film full of action, in the near future, a soldier is sent to an island prison where there are to factions, the civilized and the savage. Ray Liotta, Lance Henriksen, Stuart Wilson and Ernie Hudson star in this great film.
356
Silkwood 1983,  R)
Silkwood
A great performance by Meryl Streep as Karen Silkwood. Based on the true story, this film shows us one woman's courage to fight the system within the work place, though it costs her her friends, her boyfriend. Cher, Kurt Russell, Craig T. Nelson, Ron Silver, and Diana Scarwid star in this great 1983 film.
357
Soldier 1998,  R)
Soldier
A very underrated science fiction film from 1998. Kurt Russell is awesome as Sgt. Todd, a soldier who fought in wars untill he and his group of soldiers are replaced by another group of soldiers. A great action film.
358
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
A great love story from 1990. Patrick Swayze, Demi Moore and Whoopi Goldberg are awesome in this film. Sam Wheat, an accountant, murdered and seeks help from a psychic to save his girlfriend from danger. A film that is timeless.
359
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
A very funny and entertaining film about a man who is going through a seperation from his wife and has limited time with his kids. He decides to dress up as an old lady to take a nanny's job that his wife had out out in an ad. He is now Mrs. Doubtfire and manages to see his kids. Robin Williams is very awesome as the title character. A must see film for all.
360
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
Smokey and the Bandit
A classic comedy film with Burt Reynolds, Sally Field, the late Jackie Gleason, and Jerry Reed. Great car chases and great comedy.
361
Heart of Midnight 1989,  R)
Heart of Midnight
A great thriller film with Jennifer Jason Leigh and Peter Coyote.
362
Corvette Summer 1978,  PG)
Corvette Summer
An entertaining film, Starring Mark Hamill and Annie Potts. Great fast car scenes.
363
The Love Bug 1968,  G)
The Love Bug
A very great classic film about a Volkswagen that has intelligence named Herbie and that races. A timeless classic starring Dean Joes, Michele Lee, and Buddy Hackett.
364
Blackbeard's Ghost 1968,  G)
Blackbeard's Ghost
A classic Walt Disney film starring Dean Jones and Peter Ustinov. Love the story and the characters in this classic. A movie for all to see.
365
Burglar 1987,  R)
Burglar
Not too bad of a fllm, Whoopi Goldberg stars as a former burglar who is being blackmailed by a cop to get back into the business and later on stumbles across a murder. A great cast including G.W. Bailey, Bobcat Goldthwait, and Lesley Ann Warren.
366
Jumpin' Jack Flash 1986,  R)
Jumpin' Jack Flash
Whoopi Goldberg is awesome in this comedy film film about espionage. Stephen Collins, Carol Kane, Jon Lovitz and Phil Hartman co-star in this classic 1986 movie.
367
Born in East L.A. 1987,  R)
Born in East L.A.
A great and funny film with Cheech Marin as a Hispanic-American mistaken for an illegal alien and gets deported to Tijuana, Mexico. Daniel Stern also stars in this film as a smuggler who ends up helping Cheech get back to the States.
368
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
National Lampoon's European Vacation
Not too bad of a sequel, has some funny moments. The Griswald family win a trip to Europe and get into more trouble and into disasters. A great cast and crew.
369
My Stepmother Is an Alien 1988,  PG-13)
My Stepmother Is an Alien
This movie is not that bad of a film. Kim Basinger and Dan Aykroyd star in this 1988 comedy film. An female alien comes to Earth anf falls for a scienctist. A funny movie with some interesting moments.
370
The Last American Virgin 1982,  R)
The Last American Virgin
A classic and underrated film from the 1980s. A comedy film that has a style like "Fast Times at Ridgemont High". Lawrence Monoson and Diane Franklin star in this classic 1982 film.
371
Joysticks (Video Madness) 1983,  R)
Joysticks (Video Madness)
I have to admit this is a weird film but I actually like it very much, some good moments in this movie.
372
Terms of Endearment 1983,  PG)
Terms of Endearment
A very excellent drama film with a great cast. A great film on lie and the lives of ordinary people. A classic 1983 film.
373
The Gate 1987,  PG-13)
The Gate
"The Gate" is a great horror film. Two kids discover a gateway to hell and demons on the other saide are trying to get out. Hell breaks loose, literally. A great film with Stephen Dorff, Christa Denton, Louis Tripp and The O.C.'s Kelly Rowan.
374
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
A great science fiction film. Set in the 23rd century, great action and humor in it, too. Bruce Willis and Milla Jovovich star in this awesome movie.
375
Beastmaster 2: Through the Portal of Time 1991,  PG-13)
Beastmaster 2: Through the Portal of Time
An interesting sequel to "The Beastmaster", Marc Singer reprises his role as Dar, the beastmaster. This tims he is up against his half-brother and an evil soceress, which he deals with them in modern day Los Angeles.
376
Omen III: The Final Conflict 1981,  R)
Omen III: The Final Conflict
Damien Thorne, now an adult, has moved up in power, now an American ambassador in England, is plotting his rise to power. The Anti-Christ will kill anyone who gets in his way. A great film on "The Omen" film series. Sam Niell is awesome as Damien Thorne.
377
Omen IV - The Awakening 1991,  Unrated)
Omen IV - The Awakening
Not too bad of a TV movie. Very interesting, Damien Thorne's daughter is now wrecking havoc in a family and killing. Ths TV movie is still great to watch.
378
Striking Distance 1993,  R)
Striking Distance
A great action-suspence film starring Bruce Willis and Sarah Jessica Parker as Pittsburgh cops investigating murders. A great film with great action.
379
Alligator 1980,  R)
Alligator
An underrated horror film. An alligator gets flushed down the toilet and grows to be a big alligator and terrorizes L.A..A great film starring Robert Forster and Robin Riker.
380
The Postman 1997,  PG-13)
The Postman
A film I think should have got more credit than it got when it came out. A great post apocyliptic film about a man who inspires hope to all and stand up to a tyrannic group called the Holnist. A great film starring Kevin Costner.
381
Extremities 1986,  R)
Extremities
A well superb film about a woman who gets raoed and turns the tables on her rapist and not sure what she is going to do with him after she deals with him. Farrah Fawcett, Alfre Woodard, Diana Scarwid, and James Russo give great performances in this 1986 classic.
382
Freeway 1988,  R)
Freeway
Another underrated film from the 1980s. A great suspence-thriller film about a psychotic killer who is killing people on the freeway and a woman is helping a detective track him down, a great cast in this 1988 movie.
383
Sleepaway Camp 1983,  R)
Sleepaway Camp
The first film in the the film series that started a great slasher film series. Angela, a killer is at camp and killing off people there. A great film and awesome story.
384
Sleepaway Camp II - Unhappy Campers 1988,  R)
Sleepaway Camp II - Unhappy Campers
A great sequel to "Sleepaway Camp", Angela Baker is at it again, killing more people at camp. Pamela Springsteen is great as Angela, she performed the role really well.
385
Sleepaway Camp III - Teenage Wasteland 1989,  R)
Sleepaway Camp III - Teenage Wasteland
This film series gets better and better, Pamela Springsteen is back as Angela Baker. More deaths await the campers at the camp grounds. Angela Baker is back again. This film has great scenes and humor in it, too.
386
Amityville 3-D 1983,  PG)
Amityville 3-D
Not too bad of a film, interesting moments in the film. A new family is living in the Amityville house and things go really bad. I thought this movie was not really that bad.
387
Escape from New York 1981,  R)
Escape from New York
A great futuristic film, Kurt Russell is awesome as Snake Plisken, a fomer soldier turned criminal needed to get the President out of New York City, which is now a penal colony. Donald Pleasence, Adrienne Barbeau, Harry Dean Stanton , Ernest Borgnine, and Isaac Hayes star in this timess classic.
388
Escape from L.A. 1996,  R)
Escape from L.A.
Not too bad of a sequel to "Escape from New New York". This time, Snake Plisken is forced to go to Los Angeles, now a penal colony like New York, to get a black box that controls a satellite weapon. A great cast and has great special effects.
389
Uncommon Valor 1983,  R)
Uncommon Valor
A great drama film about Vietnam Vets, a classic 1983 film. Gene Hackman's performance is awesome in this film about a former soldier looking for his son in Vietnam. Well acted drama with a great cast.
390
The Client 1994,  PG-13)
The Client
The Client is a great drama-thriller film, a great cast with a great plot. Susan Sarandon, Brad Renfro, and Tommy Lee Jones rock!
391
Young Guns 1988,  R)
Young Guns
A great Western film with Emilio Estevez as Billy the Kid, though the film had a few inaccuracies of the history, but of all, the film had a lot of great acting and great cast.
392
Young Guns II 1990,  PG-13)
Young Guns II
A great sequel to the 1988 hit film "Young Guns". Billy the Kid is up against his friend Pat Garrett, who is now the Sheriff of Lincoln County. A great Westernmovie with lots of action and great drama. Bon Jovi's songs in the film like "Blaze of Glory" are awesome.
393
Crossroads 1986,  R)
Crossroads
A great film starring Ralph Macchio, Joe Seneca, Jami Gertz and a special appearance of guitarist Steve Vai. A young blues musician leanrs from the best, on their journey, they learn more about one another and have a showdown with the Devil. A classic 1986 Blues movie.
394
Twister 1996,  PG-13)
Twister
This great 1996 film has a lot of great scenes and twists, no pun intended,,lol. A great film starring Bill Paxton as a man studying tornadoes. Helen Hunt as his ex-wife and Jami Gertz as his girlfreind. A great film for everyone to see.
395
Trading Places 1983,  R)
Trading Places
A classic comedy film from 1983. Thos is one of Eddie Murphy's greatest comedy films he has done from the 1980s. Dan Aykroyd, Jamie Lee Curtis, Don Ameche, and Paul Gleason are awesome in this film. A timeless classic.
396
Saturday the 14th 1981,  PG)
Saturday the 14th
A very funny and entertaining film, a classic film for everyone to see. Richard Benjamin, Paula Prentiss and Kari Michaelsen are awesome in this film.
397
Suspect 1987,  R)
Suspect
A great suspence-thriller about a homeless man arrested for murder. Cher is superb as an attorney defending the man accused of murder, a great cast and crew. Liam Neeson, Dennis Quaid and John Maloney also are great.
398
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
A very great action film, John Travolta and Nicholas Cage are awesome as Sean Archer, the FBI agent and Castor Troy, the terrorist. A great action film that has no dull moments. Joan Allen, Gina Gershon are also great.
399
Robot Jox 1989,  PG)
Robot Jox
A great futurist film with great effects. Gary Graham and Anne-Marie Johnson star in the classic 1990 sci-fi film. a cool film to watch.
400
Wisdom 1986,  R)
Wisdom
An interesting film about a young man who has a hard time finding a job, turns to crime. He becomes a Robin Hood to the American farmers who are getting screwed by the system. Emilio Estevez and Demi Moore are awesome in this movie.
401
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
A cool spoof of airplane movies, Robert Hays, Julie Hagerty, Lloyd Bridges and Leslie Nielsen star in this comedy classic.
402
Airplane 2 - The Sequel 1982,  PG)
Airplane 2 - The Sequel
A great sequel to "Airplane", this time Ted Striker is helping piloting a shuttle and with the help of his girlfriend. A classic sequel with a lot of great actors.
403
Bad Dreams 1988,  R)
Bad Dreams
This is a great underrated film from 1988. A great movie with a lot of twists and turns. A girl who is in a mental hospital who sees a leader of a cult she used to be a part of. Things start to happen and deaths pile up. A great thriller to watch.
404
TRON 1982,  PG)
TRON
A great Walt Disney science fiction film, great story and great effects for it's time. A cult classic that should be viewed by all. Jeff Bridges, Bruce Boxleitner, Cindy Morgan and David Warner are awesome in this film.
405
The Handmaid's Tale 1990,  R)
The Handmaid's Tale
A well done film about a futuristic United States that is being runned by a fascist theologist government, the nation is called the Republic of Gilead, an ecological disaster caused a lot of women and men to be sterile and the few fertile ones are used as breeders. A great film based on the novel by Margaret Atwood.
406
Satisfaction 1988,  PG-13)
Satisfaction
I thought this film really had a lot of great moments. Justine Bateman, Julia Roberts star in this classic 1988 film about a female band that wants to make it big, but there are lots of obsticles in the way. Liam Neeson also stars in this film as Justine Bateman's love interest.
407
Bugsy Malone 1976,  G)
Bugsy Malone
I remember seeing this movie on HBO back in 1980, I thought this movie is very funny, even still to this day a very funny movie. Scott Baio, Jodi Foster are awesome in this classic comedy film, parodying Prohibition gangsters.
408
Howard the Duck 1986,  PG)
Howard the Duck
I thought this movie was not all that great but not all too bad. "Howard the Duck" had its few funny moments and great music, bit it could have been better. Lea Thompson is awesome as a rock star.
409
All the Right Moves 1983,  R)
All the Right Moves
Tom Cruise is awesome in this classic drama film about a high school football player in a small Pennsylvania town with dreams of going off the college. A great cast also starring Craig T. Nelson, Gary Graham and Chris Penn.
410
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
A really great film, starring Denzel Washington, based on a true story. This film touched on life and racism. A well acted film with heart and soul.
411
Steel Dawn 1987,  R)
Steel Dawn
A very underrated science fiction B-movie starring Patrick Swayze. He plays a drifter fighting warriors in a post-apocyliptic future. A classic film from 1987.
412
The Shining 1980,  R)
The Shining
One of Stanley Kubrick's great films. Jack Nicholson as a writer who takes his wife and son and spend time at a Colorado hotel and later on goes insane. One of the famous lines in film "Here's Johnny!!!" is awesome. A classic film that everyone should see.
413
Clean and Sober 1988,  R)
Clean and Sober
A very great drama film starring Michael Keaton, Kathy Baker and M. Emmet Walsh. Michael Keaton plays a businessman with a drug problem. He learns things the hard way and faces his problems more. A great film from 1988.
414
Waterworld 1995,  PG-13)
Waterworld
A very cool and entertaining science fiction film. In a future where the polar ice caps have melted, the world is flooded by water. A child has a map to Dryland, a place where the water doesn't cover it. A great and underrated film. Dennis Hopper is awesome as the Deacon, leader of the Smokers.
415
Night Shift 1982,  R)
Night Shift
A very funny film, Michael Keaton and Henry Winkler star as 2 morticians who meet a prostitute and get the idea of becoming pimps. Their life gets good, but things get crazier. Shelley Long is awesome in thsi film also.
416
Moon 44 (Intruder) 1990,  R)
Moon 44 (Intruder)
A great sceince fiction film with a lot of action. Michael Pare stars as a man sent to investigate a plot within a company. A great cast in the film.
417
Tender Mercies 1983,  PG)
Tender Mercies
I see why this film is given great reviews when it came out back in 1983. "Tender Mercies" is a well done drama film about a washed up Country singer who with the help of a woman gets his life back on track. Robert Duvall is superb as Mac Sledge. A great film that you need to see.
418
Where the Day Takes You 1992,  R)
Where the Day Takes You
A great drama film about youth and the problems they face. Some of the kids are runaways and living in the city. A great cast in the film, the story is great, a message about drugs, prostitution and other things teen runaways face.
419
Lean on Me 1989,  PG-13)
Lean on Me
A great film starring Morgan Freeman as Joe Clark, a high school principal at Eastside High School in Paterson, New Jersey, based on the true story of Joe Clark. A well acted film and great cast.
420
Savage Streets 1983,  R)
Savage Streets
A cool film about a high school girl who goes out to avenge the rape of her deaf sister and the murder of a friend. Linda Blair is awesome in this underrated film.
421
Johnny Be Good 1988,  R)
Johnny Be Good
A very entertaining and funny film. Anthony Michael Hall, Robert Downey Jr., Uma Thurman and the late Paul Gleason star in this 1988 classic film.
422
Body Double 1984,  R)
Body Double
A classic 1984 drama-suspence thriller starring Craig Wasson and Melanie Griffith. A great story with a lot interesting moments, I saw this film on HBO, I loved it.
423
Knight Moves 1992,  R)
Knight Moves
A good suspence-thriller movie with Christopher Lambert and Diane Lane. A great movie about a chess player dealing with a murderer and helping the police figure out the murderer's pattern.
424
Over the Edge 1979,  PG)
Over the Edge
"Over the Edge" is a great film that shows why the youth of America runs wild. In this film, we see how apathy is what hurts the kids and the kids being ignored. Matt Dillon and the rest of the cast are awesome in the classic 1979 film.
425
One False Move 1992,  R)
One False Move
A very great Independent film starring Bill Paxton and Billy Bob Thornton. A small town sheriff works with big city detectives to catch 3 criminals on their way to the town. A well down and well acted drama for everyone to see.
426
Messenger of Death 1988,  R)
Messenger of Death
Charles Bronson is awesome in this film, a great suspense thriller film.
427
Cocktail 1988,  R)
Cocktail
A cool film about a young bartender going to school and becomes a great bartender and falls for a girl and makes a big mistake later on. He learns about life as time goes by. A classic 1988 film.
428
My Bodyguard 1980,  PG)
My Bodyguard
A great 1980 film about a teen being faced to deal with a bully and meets a friend who teaches him self-defense. A very great drama film with a great cast.
429
Jacknife 1989,  R)
Jacknife
A very superb film about a Vietnam vet that comes into the life of his friend who is going through the effects of the Vietnam War and forms a relationship with his sister. Robert De Niro, Ed Harris and Kathy Baker make up this great cast. "Jacknife" really made me see life in a bigger light, a film for everyone to see.
430
Humongous 1982,  R)
Humongous
A cool film with an interesting story, though the picture of the film could have been brighter,,literally. A cool film about a rape baby who is deformed and dangerous preys on a group of shipwrecked teens. A classic 1982 horror movie.
431
Endless Love 1981,  R)
Endless Love
A classic film about love that won't die. A romance that goes great gets obsessive and later on things go out of control. Brook Shields is at her best in this film.
432
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
A superb film done with animation and reality, a great story and great cast. A cartoon rabbit is framed for murder and is working with a human detective to solve the murder, A great film from 1988 for all ages.
433
Irreconcilable Differences 1984,  PG)
Irreconcilable Differences
A very interesting film about a failed marriage and a girl who sues for divorce. Drew Barrymore, Ryan O'Neal and Shelley Long are great in this classic 1984 drama film.
434
La Bamba 1987,  PG-13)
La Bamba
A great biographical film of the late singer Richie Valens. Lou Diamond Phillips gave a great performance in this great 1987 film.
435
Matchstick Men 2003,  PG-13)
Matchstick Men
A very great film starring Nicolas Cage as a con man. A funny film with a lot of great moments.
436
Throw Momma from the Train 1987,  PG-13)
Throw Momma from the Train
A very funny and entertaining film about a man who's mother and ex-wife is making his life really miserable. Billy Cyrstal, Danny DeVito, Kate Mulgrew and the late Anne Ramsey star in this 1987 hit comedy film.
437
True Believer 1989,  R)
True Believer
I like this film, a great story about 2 lawyers helping to fee an innocent man from jail for a crime he did not commit. A great drama movie that has you look more at the system.
438
Xanadu 1980,  PG)
Xanadu
I have to admit this movie is very strange, but I really liked it and I love Olivia Newton-John, she is awesome. Xanadu has great special effects and great songs by Olivia Newton-John and Electric Light Orchestra, a.k.a. ELO. A movie with great music.
439
Hanky Panky 1982,  PG)
Hanky Panky
A great film, Gene Wilder stars as Michael Jordon, an architect who gets caught in the middle of a murder and espionage within the government. The late Gilda Radner stars in this classic 1982 film. A great and underrated film.
440
The Crush 1993,  R)
The Crush
This movie is awesome, Alicia Silverstone plays the role of a disturbed girl who is obsessed with a man living in their garage apartment. A film that will keep you on your feet.
441
The Blob 1958,  Unrated)
The Blob
A classic film from the 1950s. An alien organism lands in a meteorite and devours everyone it comes into contact with and gets bigger. Steve McQeen stars in this classic sci-fi film.
442
Timerider: The Adventure of Lyle Swann 1983,  PG)
Timerider: The Adventure of Lyle Swann
This is a great science fiction film about time travel, a good film thatis very underrated. A great cast and great story. I remember seeing this movie for the first time on HBO. A classic film from 1982.
443
Metalstorm: The Destruction of Jared-Syn 1983,  PG)
Metalstorm: The Destruction of Jared-Syn
A really great science fiction B-movie. A very interesting plot. I am a fan of actor Tim Thomerson, he is awesome in this film and this movie rocks.
444
My Cousin Vinny 1992,  R)
My Cousin Vinny
A kick-ass film, one of the funniest, actually the funniest film of the 1990s. A great cast and crew. Marisa Tomei, Joe Pesci, Ralph Macchio, Bruce McGill, Fred Gwynne, and Lane Smith make up this great cast.
445
Seeing Other People 2004,  R)
Seeing Other People
A very entertaining movie. There are a lot of great moments in the movie that really have a lot of humor. The cast of the movie helps make it awesome.
446
Sling Blade 1996,  R)
Sling Blade
A very superb film by Billy Bob Thornton. He stars as Karl, a mentally challenged man who was a mental patient who gets released from the hospital and befriends a boy. Things go great for Karl till the boy's mother's abusive boyfriend causes problems. This movie really has character and heart. The supporting cast include Dwight Yoakam, John Ritter, J.T. Walsh, Robert Duvall, and James Hampton.
447
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
Of Mice and Men
A great remake of the 1939 classic film based on the novel. I thought a lot of remakes are bad, not this one. Well acted and well directed. Gary Sinise is super as actor and director of this movie. John Malkovich 's performance as Lenny is outstanding. A touching movie with heart.
448
Blind Fury 1989,  R)
Blind Fury
A great action film, Rutger Hauer is awesome as the blind Vietnam vet with a great skill in fighting and using a sword. A must see for all action film fans.
449
The Day After 1983,  Unrated)
The Day After
The Day After, a film that makes you look at what could happen if a nuclear war could happen. I remember seeing this film on TV back in 1983, it was scary, but a well great drama with a great cast.
450
Split Second 1992,  R)
Split Second
This is a very underrated science fiction film of the 1990s. A cool movie that takes place in 2008 London where the city is partially flooded cause of global warming. A London detective is investigating murders who he discovers that is is an alien creature. A great movie with a lot of action.
451
Life Stinks 1991,  PG-13)
Life Stinks
Mel Brooks made a very interesting film about life and that money isn't everything. The film has some great humor and has a few sad moments. A very entertaining film from 1991.
452
Cat People 1982,  R)
Cat People
A great and classic remake film from 1982. In a class of its own, well done and well acted. Great story and great cast. The theme song in the film by David Bowie is the right and perfect song in the film.
453
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
I really love this film, a class in its own. A funny movie that takes palce during the Great Depression. The cast is outstanding anf so is the soundtrack to this film. I reccomend to all out there to see this film and get the soundtrack.
454
Jagged Edge 1985,  R)
Jagged Edge
A very great suspence thriller movie about a man who is on trial for murdering his wealthy wife. This classic 1985 film is one that will keep you on your feet. A great cast with excellent performances.
455
Bad Influence 1990,  R)
Bad Influence
James Spader stars in this thriller film as a man who meets a stranger who causes problems for him in his life and things get out of control. This film should be watched by all out there who love a good thriller film.
456
Guncrazy 1992,  R)
Guncrazy
Drew Barrymore is awesome in this film as a girl who had a hard life and meets and ex-con who brings her down a bad path. A great drama film with class.
457
Near Dark 1987,  R)
Near Dark
A very great vampire movie. A great story and great acting. A movie for all vampire film lovers and horror film lovers to watch. A classic 1987 movie that you need to see.
458
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
The Hand That Rocks the Cradle
A very great thriller film. A woman decides to pose as a nanny to get revenge against a woman who accused her late husband of rape. One of the best films of the 1990s.
459
Taking Care of Business 1990,  R)
Taking Care of Business
James Belushi is awesome in this film as a convict in a minimum security prison who escapes to see the Cubs in the World Series and ends up taking the identity of a rich man. A cool film, especially to see the Cubs in a World Series in a film,,lol.
460
Runaway 1984,  PG-13)
Runaway
This is another underrated film from the 1980s, especially it being a science fiction film. Tom Selleck is a cop in the near future investigating a murder and robots are malfunctioning. Gene Simmons of KISS fame plays the main villain in this movie. A cool science fiction with with great effects.
461
Police Academy 1984,  R)
Police Academy
The classic film that started a funny film franchise. A classic for all to watch. The cast is awesome and still great to this day.
462
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
Police Academy 2 - Their First Assignment
A not too bad of a sequel to the first.
463
Police Academy 3 - Back in Training 1986,  PG)
Police Academy 3 - Back in Training
In this sequel, the gang of the Academy are up against the conniving Mauser and a closing of one of the academies. A funny movie with a lot of craziness.
464
Police Academy 4 - Citizens on Patrol 1987,  PG)
Police Academy 4 - Citizens on Patrol
Another funny sequel to Police Academy. In this film, the gang are starting a program for citizens to help get active in crime prevention, but Captain Harris wants to see the program fail. A nother funny entry to a classic.
465
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach 1988,  PG)
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach
A not to bad of an entry of the "Police Academy" film series. The gang go to Miami.
466
Police Academy 6 - City Under Siege 1989,  PG)
Police Academy 6 - City Under Siege
The gang are back and at it again in this funny move.
467
Police Academy 7: Mission to Moscow 1994,  PG)
Police Academy 7: Mission to Moscow
The gang are back, this time in Russia and more craziness happens. Not too bad of a movie.
468
The Dead Zone 1983,  R)
The Dead Zone
A well done film based on the Stephen King novel. A man with abilities has the ablility to see the future and change it. Christopher Walken stars in this classic 1983 film.
469
Six Pack 1982,  PG)
Six Pack
A great movie starring Country singer Kenny Rogers as Brewster Baker who is a race car driver meets 6 orphans who are great mechanics. Over time, they develope a friendship and have to deal with a crooked sheriff. Another underrated film from the 1980s.
470
Hiding Out 1987,  PG-13)
Hiding Out
A not too bad of a comedy film. Jon Cryer stars as a stock broker on the run from the Mob and goes back to high school, literally. A great cast and great moments in this film.
471
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Tim Burton's superb directing, great cast and great story is why I love this movie. Johnny Depp is awesome as the title character who is different from everybody, makes friends. One of the guys doen;t like Eward Scissorhands too well and causes trouble. This is a film that needs to be watched.
472
Johnny Handsome 1989,  R)
Johnny Handsome
"Johnny Handsome" has a lot of great qualities in a film, acting, story, cast, need I go on? A disfigured man leads a life of crime till he and his partner are double-crossed and Johnny is left for dead in prison. Given a new face, identity, he goes to live a normal life, but wants revenge. A great cast and great action.
473
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
John Hughes makes such great films, a classic in its own. Sixteen Candles has great acting, cast and story. A film that is another timeless John Hughes classic.
474
Fortress 1993,  R)
Fortress
"Fortress" is another underrated science fiction film. Christopher Lambert is awesome, he deserves a lot of credit in his performance in this film. Kurtwood Smith plays agreat villain in this film just like he did in RoboCop. A film for sci-fi fans to watch.
475
Fortress 2: Re-entry 1999,  R)
Fortress 2: Re-entry
A great sequel to the 1993 film "Fortress. This time, Christopher Lambert is in another prison, but in space. Planning his escape with some fellow inmates, they have a lot to deal with. A great sequel.
476
Joy Ride 2001,  R)
Joy Ride
A not too bad of a film about 2 guys who are on the road and make a crank call on a CB radio, which the man they contact is a psychopathic killer. A good thriller film that will keep you on edge.
477
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
The Long Kiss Goodnight
A great action-thriller-suspence film with great action, humor, thrills and spills. A great movie that is underrated. Geena Davis and Samuel L. Jackson are awesome in this film.
478
Twins 1988,  PG)
Twins
A very funny movie from 1988, a great start in comedy for Arnold Schwarzenegger as one of a twin set out to look for his twin brother who is nothing like him. A great movie with a lot of great diologue.
479
Cobra 1986,  R)
Cobra
I love this film, great action and great characters. Sylvester Stallone is a one man army cop who takes on criminals and kicks ass. The story is great and the cast is awesome. This is a movie that should have had a sequel made.
480
Desperate Hours 1990,  R)
Desperate Hours
A great thriller film with a lot of great scenes. A criminal escapes from jail and holds a family hostage. Their only chance is a cop with conviction. A great film with a great cast.
481
Armed and Dangerous 1986,  PG-13)
Armed and Dangerous
John Candy and Eugene Levy are a great team in this classic 1986 film. As security guards wh stumble on a conspiracy within the union. A class in its own, a funny movie for everyone to see.
482
The Natural 1984,  PG)
The Natural
A great dramam film from 1984 starring Robert Redford. A great character film that is timeless, especially being about baseball.
483
American Gigolo 1980,  R)
American Gigolo
This is one of the films that helped start Richard Gere's career in Hollywod. Lauren Hutton is superb in this with with her acting and with her grace. A classic 1980 film that is timeless.
484
Surviving the Game 1994,  R)
Surviving the Game
A very great action-packed film. Ice-T stars as a homeless man being recruited by a man to be a wilderness guide, but discovers he is the prey. A great movie, Rutger Hauer, Gary Busey and the rest of the cast are awesome.
485
Battle Beyond the Stars 1980,  PG)
Battle Beyond the Stars
A classic science fiction B-movie. I remember seeing this back when it came out in 1980, a movie that has interesting plot and story. Richard Thomas, George Peppard, Darlanne Fluegel, and B-movie queen Sybil Danning are awesome in this cult classic.
486
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
The 1986 timeless classic film, a movie for all generations to watch. Tom Cruise and the rest of the cast really rock. A great soundtrack, great song "Dangerzone" by Kenny Loggins.
487
The Secret of NIMH 1982,  G)
The Secret of NIMH
This is a superb cartoon movie from 1982. A classic that has great animation and a great story, a great cast voices.
488
American Dreamer 1984,  PG)
American Dreamer
A not too bad of a film, JoBeth Williams is superb in this 1984 comedy film.
489
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
Kramer vs. Kramer
A well done film about a couple who are trying to keep custody of their son while going through a divorce. Dustin Hoffman and Meryl Streep are awesome in this film.
490
Colors 1988,  R)
Colors
A very well done film on urban gang violence on Los Angeles. Dennis Hopper's directing, Robert Duvall and Sean Penn's acting made this 1988 film a great film to watch. This movie has a lot of great scenes and great drama, the supporting cast is well picked.
491
Downtown 1990,  R)
Downtown
This is a film from the 1990s that is underrated. A great action film with some good humor, almost like Lethal Weapon. Anthony Edwards and Forest Whitaker star in this film as cops who are partners dealing with currupt businessmen. A movie for all action fans.
492
Choose Me 1984,  R)
Choose Me
A great movie about romance, "Choose Me" has a great cast and great story. I remember seeing this film on HBO and when I saw it, I really loved it and still do.
493
Fear City 1984,  R)
Fear City
I like this film, it has some interesting moments and the film has a great cast. A psychopath is at large, stalking and murdering strippers. A former boxer is now a P.I. investigating the murders. A great suspence thriller from 1984.
494
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
I love this movie, 2 teens get zapped into a TV show and become a part of it. Things get really colorful as time goes by. A very interesting story with an intersting twist. A great cast in the film, especially with a cameo appearance by the late Don Knots.
495
Hellraiser 1987,  R)
Hellraiser
Clive Barker sure does know how to make great horror books and films like Stephen King. "Hellraiser" is a really awesome film. The Cenebites are awesome villains, Pinhead rules!
496
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
Hellbound: Hellraiser 2
A great sequel to Hellraiser, our hero Kirstey is now in a mental hospital and the head doctor is interested in the puzzlebox. Hell will break loose again. I love this sequel.
497
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
Hellraiser 3: Hell on Earth
Hell is about to beak loose on Earth. Another great sequel to "Hellraiser". Terry Ferrell of DS9 stars as Joey, a reporter who sees deaths at a club and stmbles into a lot. A cool film with lots of blood,,, literally.
498
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
Close Encounters of the Third Kind
Steven Spielberg sure does know how to make great films, this is one of them. This science fictionnfilm deals with aliens. Richard Dreyfuss stars in this classic film.
499
The Year of Living Dangerously 1982,  PG)
The Year of Living Dangerously
Mel Gibson shines as a reporter from Australia in 1965 Indonesia with the government in turmoil. A well acted film, Linda Hunt is really awesome as her portrayal of a man, she played that role with conviction and with great skill. This is a classic film from 1983.
500
Risky Business 1983,  R)
Risky Business
Tom Cruise and Rebecca DeMornay are awesome in this 1983 classic film. A teen has a big time fum while his parents are on vacation and meets a call girl. A crazy time for this teen. A great film with so much class. A timeless classic.
501
Ransom 1996,  R)
Ransom
This another great film with Mel Gibson in it. He is superb as a rich an who stands up. His son who gets kidnapped, places a bounty on the kidnappers heads. A film that has great suspence and heart stopping action.
502
How I Got Into College 1989,  PG-13)
How I Got Into College
I have to admit this is a strange movie but I do like it. A good film by Savage Steve Holland, who gave us great comedy films like "Better Off Dead" and "One Crazy Summer".
503
Roxanne 1987,  PG)
Roxanne
A great comedy-romance film. Steve Martin, and Daryl Hannah star in the great 1987 film. A very entertaining, humorous movie that never has a dull moment.
504
I Accuse (J'Accuse) 2003,  R)
I Accuse (J'Accuse)
A very well acted drama fact based film on a girl who is sexually assaulted by her doctor. A great cast in this film. A film that is very well done.
505
House Arrest 1996,  PG)
House Arrest
This movie does have some good and funny scenes in it. A group of kids who decide to lock their parents in a basement to get them to solve their differences have a lot of fun, an entertaining movie.
506
Sorority House Massacre 1986,  R)
Sorority House Massacre
A classic horror B-movie, must see for horror films.
507
The Skulls 2000,  PG-13)
The Skulls
Not too bad of a movie. Joshua Jackson plays a college student who eters a secret society which he thinks is cool but later finds out it is not all great. A good thriller film.
508
The Ice Pirates 1984,  PG)
The Ice Pirates
A great cult classic film from 1984. A very entertaining film with a lot of good humor and a great cast.
509
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
"Rain Man" is a well actred drama film from 1988, I see why Dustin Hoffman got the role of Tom Cruise's brother, he he is an awesome actor. A touching film.
510
Midnight Run 1988,  R)
Midnight Run
A very entertaining film, Robert DeNiro stars as a crook on the run and is being trailed by a bounty hunter. A classic 1988 film that has great oments.
511
American Graffiti 1973,  PG)
American Graffiti
A classic film by George Lucas, this is how a cool lovie like this is successful cause of the great Star Wars creator. A superb cast which also made this film great. A film that does bring back the youth in all of us.
512
Pet Sematary 1989,  R)
Pet Sematary
A great film, based on the novel by Stephen King. A well done film with a great special effects and a great cast. The film is as great as the novel. Stephen King does make an appearance in this film, just like he does in his other films.
513
The Rock 1996,  R)
The Rock
Sean Connery and Nicholas Cage are awesome in this action film, Ed Harris shines as the leader of renegade soldiers threatening to bomb San Fancisco with chemical weapons. Still one of the greatest action films of the 1990s.
514
The Pope of Greenwich Village 1984,  R)
The Pope of Greenwich Village
A cool film from 1984, a classic for everyone to see.
515
Jeepers Creepers 2001,  R)
Jeepers Creepers
This is what I call a cool horror film. A very entertaining film. The main characters in the film have great characterization, the evil indestructible villain in this film makes it awesome. A film for all to see.
516
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
Jeepers Creepers 2
A great sequel to "Jeepers Creepers", this time the demon terrorizes a group of teens on a bus. The kids do have hope from a man who lost his son to the demon. This movie has great characterization just like the first film.
517
Dead Space 1990,  R)
Dead Space
Not too bad of a film, There are some moments in this movie where it is weird, but I think Dead Space is a good science fiction film. Marc Singer is one of my favorite actors, he is always great in sci-fi and other films, too.
518
Heart Like a Wheel 1983,  PG)
Heart Like a Wheel
A great biographical film about Dragracer Shirley Muldowney. Bonnie Bedelia is so awesome as the first female Dragracer. The supporting cast really helped make this movie great. A classic 1983 film.
519
Il Mondo di Yor (Yor, the Hunter from the Future) (The World of Yor) 1983,  PG)
Il Mondo di Yor (Yor, the Hunter from the Future) (The World of Yor)
A classic 1983 science fiction B-movie that has interesting plot. The film wasn't that bad at all. Reb Brown stars as the main character, Yor. This movie does have soem things that could have been better, but I like it.
520
The Beniker Gang 1985,  G)
The Beniker Gang
A really neat film with Andrew McCarthy as the head of a family of orphans that want to be together, but are having problems with the authorities. An entertaining film and the ending is a happy one.
521
Mr. Mom 1983,  PG)
Mr. Mom
Michael Keaton and Teri Garr star in this 1983 classic comedy film about a man who gets laid off from work and his wife gets a job and he takes on taking care of the kids. A film that is another great comedy from the 1980s.
522
Pet Sematary Two 1992,  R)
Pet Sematary Two
Not too bad of a sequel, entertaining and it is interesting. A great cast with a great plot. They should have done a "Pet Semetary III".
523
Peggy Sue Got Married 1986,  PG)
Peggy Sue Got Married
A classic film, Kathleen Turner is awesome, her role in this film really shows she can act. A woman who goes to her high school reunion ends up traveling back in time and finds she can change things. A movie for all to see.
524
Go 1999,  R)
Go
This is a film that has interwsting twists and turns. A film in the spirit of Pulp Ficiton. A great cast and great plot, has cool characters.
525
White Line Fever 1975,  PG)
White Line Fever
A classic film about truckers. Jan-Michael Vincent is awesome in this movie. His character deals with corruption in the trucking industry. A classic movie with great action.
526
The Thing 1982,  R)
The Thing
Though I am not a fan of remakes of today, this is a classic remake of a great classic horror film. Kurt Russell is awesome in this 1982 movie. A great cast and crew, John Carpenter makes great movies, this is one of them.
527
Witness 1985,  R)
Witness
Harrison Ford in another great film. He portrays a detective who is protecting an Amish boy who witnessed a murder. Kelly McGillis is awesome as the boy's mother. A well acted film from 1985, with a great cast.
528
The Temp 1993,  R)
The Temp
A good suspence-thriller movie. A great cast with a great plot. An executive deals with corporate curruption and an deceiving temp. A good movie that will keep you guessing.
529
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
Mel Brooks makes great parody films, a classic one here. Young Frankenstien demonstrates that parody films can be very very funny. Gene Wilder, Madeline Kahn, Marty Feldman, and the late Peter Boyle star in this 1974 classic comedy film that is timeless.
530
28 Days 2000,  PG-13)
28 Days
Sandra Bullock is awesome in this film about an alocoholic in a rehab center. A great cast in this film that really are cool. A very entertaining film with class.
531
The Poseidon Adventure 1972,  PG)
The Poseidon Adventure
A classic 1972 film, a well acted film with a great cast. The movie of 1972 is still a great film, even though they did a remake.
532
Beyond the Poseidon Adventure 1979,  PG)
Beyond the Poseidon Adventure
A great sequel to the 1972 classic movie. Michael Caine, Sally Field and the rest of the cast are very superb in their roles. The late Telly Savalas is awesome as the main villain trying to steal the wealth on the up-side-down ship. A classic film from 1979.
533
The Woman in Red 1984,  PG-13)
The Woman in Red
Gene Wilder stars in this 1984 classic comedy film. Kelly LeBrock also is awesome in this movie.
534
Eye For An Eye 1995,  R)
Eye For An Eye
A very well done film about a woman who's daughter is murdered by a psycho who gets let loose on a technicality. Sally Field as the mother who wants justice for her daughter. A great cast and great story.
535
The Kentucky Fried Movie 1977,  R)
The Kentucky Fried Movie
A classic 1977 comedy parody film. Great cast and great crew, still a very funny film to this day.
536
Speedway 1968,  G)
Speedway
Elvis Presley is truley the king, he can act as great as sings. This is one of his great films. He plays a race car driver dealing with an arrogant IRS agent, played by the great Nancy Sinatra, a film for Elvis fans like me.
537
Breakdown 1997,  R)
Breakdown
A great suspence-action-thriller film. Kurt Russell plays a man who's wife is kidnapped by a trucker and goes looking for her. A great film that will keep you on your toes.
538
Point of No Return (The Assassin) 1993,  R)
Point of No Return (The Assassin)
Bridget Fonda is awesome in this 1993 action film. She plays a junkie who gets recruited to work for a government agency as an assassin. The cast and crew really are superb. Great action and thrills.
539
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
Twin Peaks - Fire Walk with Me
The film prequel to the cult classic "Twin Peaks" TV series. I love the fact it is as great as the TV series.
540
Mystic Pizza 1988,  R)
Mystic Pizza
A great romantic film about 3 young ladies living in a small Massachusetts town, working at a pizza place. Julia Roberts is awesome in this film, the rest of the cast are awesome, too.
541
Hell Comes to Frogtown 1988,  R)
Hell Comes to Frogtown
A really interesting B-movie with a strange plot, but not too bad of a film. Roddy Piper is really cool in this movie a classic B-movie with a strange plot.
542
Time Walker (Being from Another Planet) 1982,  PG)
Time Walker (Being from Another Planet)
An underrated classic science fiction B-movie with an interesting plot. An ancient mummy from space is now free from the tomb. I remember seeing this film when it came out in 1982, a classic B-movie for all B-movie lovers.
543
The Hidden 1987,  R)
The Hidden
A very cool science fiction film. An alien who is on Earth can take over a human body and it is up to a L.A. cop and a mysterious F.B.I. agent to stop the creature. This movie rock!
544
Heavy Metal 2000 2000,  R)
Heavy Metal 2000
Not a bad sequel to the 1981 classic "Heavy Metal". A very entertaining film with the great voices of Michael Ironside, Julie Strain, and rocker Billy Idol. Love cartoon movies with some action and blood and guts.
545
Sesame Street Presents - Follow that Bird 1985,  G)
Sesame Street Presents - Follow that Bird
A great and entertaning film, it is great they brought Sesame Street to the big screen, the movie has a great story and a great plot to it, the songs in the film are really awesome. This is a film for all the kids to see.
546
Stripes 1981,  R)
Stripes
Stripes is a really cool and funny film about the military. John Candy, Bill Murray, Harold Ramis help make this movie very awesome. A classic comedy from 1981.
547
Under Siege 1992,  R)
Under Siege
Steven Seagal is awesome as the former Navy Seal, Casey Ryback, in this classic action film. A group of terrorists, led by Bill Strannix, a former C.I.A. operative take over the USS Missouri to steal missles. A great action film.
548
Under Siege 2: Dark Territory 1995,  R)
Under Siege 2: Dark Territory
A great sequel to "Under Siege", this time, Casey Ryback deals with terrorists on a train, who take over a weapon sattelite. A great film with great action.
549
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
Clint Eastwood can still make great films, especially Westerns. This is a well done film with a superb cast and crew. A hero arrises to stand up to corruption. I love this film.
550
Young Doctors in Love 1982,  R)
Young Doctors in Love
A great comedy film spoofing soap operas.
551
Two Moon Junction 1988,  R)
Two Moon Junction
A very great romance film with Sherilyn Fenn. A man who left the carnival arrives in a small town where he becomes roamntically involved with a soon to be married woman. A film no one should miss.
552
Dollman 1991,  R)
Dollman
A cool film based on the comic book character. Tim Thomerson is awesome as the small man from space dealing with an alien and a gang who threaten the world with a nuclear weapon. A great film with great characters.
553
Innerspace 1987,  PG)
Innerspace
A funny movie with a great cast, Joe Dante, who dirceted both "Gremilns" films does a great job with this one. Dennis Quaid is a man who gets shrunk down to be injected into a rabbit, instead gets injected into Martin Short. A very funny film from 1987, Meg Ryan is also great in this classic.
554
The Sugarland Express 1974,  PG)
The Sugarland Express
Steven Spielberg started his career really great with this film about a fugivtive and his wife on the run in Texas. A classic movie with a great cast.
555
Three O'Clock High 1987,  PG-13)
Three O'Clock High
A very cool and entertaining film about a teen who has to deal with a bully and will go to some extremes to not have to meet him at 3:00. Casey Siemaszko and Richard Tyson star in this 1987 film.
556
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
I am so impressed with how well this movie is done. I agree that this is the best Spider-Man film of them all. A great story and the cast is really awesome. I give this movie 2 thumbs up!
557
Morgan Stewart's Coming Home (Home Front) 1987,  PG-13)
Morgan Stewart's Coming Home (Home Front)
Jon Cryer is awesome as a rich kid who has family problems and meet a girl of his dreams. Things go bad for him, but they get better. A great cast in this 1987 classic movie.
558
Predator 2 1990,  R)
Predator 2
"Predator 2" was not too bad of a sequel. Great action and a good story. Lot of blood and guts, this time, takes place in the city of L.A.. A very action packed film.
559
The Sword and the Sorcerer 1982,  R)
The Sword and the Sorcerer
A really cool movie, on of the classic 1983 B-movies that is never out of style. A great film with action and fantasy, and underrated film with a great cast.
560
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
Another one of Mel Brooks's great parody films. This film is a parody of the Robin Hood films, a great film with a lot of great humor, Cary Elwes, Issac Hayes, and the rest of the cast are awesome in this 1993 comedy film.
561
Tango & Cash 1989,  R)
Tango & Cash
A great cop buddy film about two cops dealing with drug dealers. A very funny and action packed film. Sylvester Stallone and Kurt Russell are awesome in this film. A very entertaining movie.
562
The Running Man 1987,  R)
The Running Man
A great film based on the novel by Stephen King, the film is set in the future where food, oil, natural resources are in short supply and a man is framed for muder and forced to be on a TV game show to survive without getting killed. An awesome film.
563
Invasion of the Body Snatchers 1978,  PG)
Invasion of the Body Snatchers
A great remake of the 1956 classic movie. I hate the remakes of today. This remake is really well acted and directed. Donald Sutherland is awesome, Leonard Nimoy and the rest of the cast are superb, too.
564
Lock Up 1989,  R)
Lock Up
Sylvester Stallone is awesome as a convict who has paid his debt to society but is being tormented by a sadiscitc warden in the prison, a great drama film with a great cast.
565
The Cowboy Way 1994,  PG-13)
The Cowboy Way
An underrated film from the 1990s. The Cowboy Way is a film that shows the West is still cool and cowboys are heros. A great cast and crew. This is a great buddy film about 2 cowboys that go to New York City to find out about a friend's murder. Kiefer Sutherland, Woody Harrelson, Ernie Hudson, and Dylan McDermott give great performances, and Marg Helgenberger is superb, too.
566
Traffic 2000,  R)
Traffic
A very excellent film about the war on drugs. A great film with seperate stories that all connect. The cast and crew is outstanding and the drama rocks.
567
Kidco 1984,  PG)
Kidco
A great 1984 fllm, a group of kids who want to go into business for themselves make it big, but have some problems later on. This is a very entertaining film. Scoot Schwartz, Clifton James, and the late Vincent Schiavelli star in this 1984 classic.
568
Miracle Beach 1992,  PG)
Miracle Beach
Not a bad film at all, a very entertaing film about a man who learns a lot of things about love when he meets a genie. Ami Dolenz and Dean Cameron are awesome in this film.
569
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
A superb film, Russell Crow is awesome in this hit film. A well acted film and written great.
570
The Toy 1982,  PG)
The Toy
A very funny movie, Richard Pryor and Jackie Gleason are at their best in this classic 1982 comedy film. Scott Schwartz plays a rich kid who gets a man as a toy, but later on develop a friendship with him and learns a lot about life and friendship. A movie for everyone to see.
571
Blue Hawaii 1961,  PG)
Blue Hawaii
Elvis sure does make good movies, a very entertaining film. Great story and great singing by the King himself.
572
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
National Lampoon's Vacation
This is the film that started a funny film franchise. Vacation iis still one of the funniest films from the 1980s. This 1983 classic is timeless.
573
Time After Time 1979,  PG)
Time After Time
A superb film about time travel, Malcolm McDowell as H.G. Wells, tracking down Jack the Ripper, who escaped to 1979. A great thriller film for everyone to see. Mary Steenburgen also is great as Amy.
574
Reckless 1984,  R)
Reckless
A very excellent film about teen rebellion. Aidan Quinn stars as a football player who falls for Daryl Hannah. The movie has a great soundtrack. THis classic 1984 film is awesome.
575
License to Drive 1988,  PG-13)
License to Drive
The 2 Coreys are awesome in this film as teens who go for a drive on the night on the town. Corey Haim fails his Driver's Ed test and still takes his grandfather's car for a drive on a date with Heather Graham. A very funny film from 1988.
576
Tex 1982,  PG)
Tex
A very well done film, based on the novel by S.E. Hinton. Matt Dillon stars in this classic 1982 film. A very well drama film.
577
Child's Play 1988,  R)
Child's Play
This is a vey awesome horror film. Chucky became one of my favorite characters in horror films. Brad Dourif is superb as the Charles Lee Ray and the voive of Chucky.
578
Child's Play 2 1990,  R)
Child's Play 2
A great sequel to the 1988 hit film Child's Play. Chucky is back and needs Andy Barclay to put Chucky's soul into his body. A cool sequel in the great film franchise.
579
Child's Play 3 1991,  R)
Child's Play 3
Another great entry in the Chucky film series. Andy Barclay is now in Military School and Chucky is back again for more death and mayhem. Love this movie!
580
Bride of Chucky 1998,  R)
Bride of Chucky
A very great, bloody, entertaining film. Chucky is back again, with the help of an old girlfriend, they set out for more death.
581
Short Circuit 1986,  PG)
Short Circuit
Not at all a bad film, a very interesting film with humor and science fiction. A robot gains sentience and is named Johnny-5. Ally Sheedy and the rest of the cast make this film good.
582
The Faculty 1998,  R)
The Faculty
I love this movie, great film with good characters and a lot of science fiction. The cast in this film is outstanding. An alien lifeform infects the town and controls people, it is up to some teens to stop them. You need to watch this 1998 science fiction film.
583
Hell Night 1981,  R)
Hell Night
A classic 1981 Horror B-movie with a lot of interestint twists and turns. Linda Blair of "The Exorcist" stars in this movie about college kids spending the night in an old mansion and death happens.
584
Born on the Fourth of July 1989,  R)
Born on the Fourth of July
Oliver Stone makes great films, especially about the Vietnam War. Tom Cruise's performance as Ron Kovic, a Vietnam vet is superb. This is a touching film about a man who later on sees the follies of war. A great cast and crew.
585
Honkytonk Man 1982,  PG)
Honkytonk Man
A very great film, Clint Eastwood, alongside with his son, Kyle Eastwood, star in this classic 1982 film about a man who is traveling to Nashville to be a star and has some challenges along the way. A very entertaing film.
586
Deep Impact 1998,  PG-13)
Deep Impact
Not a bad film at all, in a way it almost remands me of "Armegeddon", but this film is very well dramatized and well acted, a great cast assembled.
587
Flashdance 1983,  R)
Flashdance
Jennifer Beals is superb n this classic dance film as a welder by day,dancer at night. The movie has style and a great plot. The song by Irene Cara, What a Feeling, helped make the film's soundtrack awesome. A classic 1983 movie that is timeless.
588
The Blob 1988,  R)
The Blob
Not a bad remake of the 1958 classic horro movie. The story is not bad at all, a great cast andcrew in this 1988 remake.
589
Eddie and the Cruisers 1983,  PG)
Eddie and the Cruisers
A coll film, Michael Pare stars in this 1983 classic about a rock star that is a lead singer of a band. A great story with a great plot. The cast is really awesome.
590
Midnight Madness 1980,  PG)
Midnight Madness
An interesting film about a group of people going on a scavenger hunt and work in teams. This film is Michael J. Fox's earlier films. A classic movie with some funny moments.
591
Dracula 2000 2000,  R)
Dracula 2000
A really cool vampire film with a great cast. "Dracula 2000" is a very entertaing horror film that has a great plot. A film for all vampire film lovers.
592
Hamburger Hill 1987,  R)
Hamburger Hill
A very good Vietman film, has a great story, this film is as great as "Platoon". Dylan McDermott is awesome in this 1987 movie. Great action and great drama. A war film that you need to watch.
593
Cool World 1992,  PG-13)
Cool World
Ths is a movie that has a great story and very interesting look. The combination with cartoon and reality, somewhat like "Who Framed Roger Rabbit". A cool cast, Kim Basinger is awesome.
594
Strange Invaders 1983,  PG)
Strange Invaders
I see why this film developed cult statis. A classic 1983 science fiction film that has class and great actors. A very entertaining film. I remember seeing this film on HBO back in 1983, I still love this film.
595
Monkey Shines: An Experiment In Fear 1988,  R)
Monkey Shines: An Experiment In Fear
This is a cool movie about a monkey. Jason beghe stars as a man who is parylized cause of an accident and is given an intelligent monkey as a companion and things get bad. A cool film from 1988.
596
Flatliners 1990,  R)
Flatliners
This is a good film that looks on the death and life of us all. To see beyond is a question for all of us to think about. Flatliners is a great film with a great cast.
597
Coal Miner's Daughter 1980,  PG)
Coal Miner's Daughter
Still to this day, this movie is a well done story on Country singer Loretta Lynn. Sissy Spaceck is superb as Loretta Lynn, Tommy Lee Jones also helpedmade this movie great. A classic movie that is great to this day.
598
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
Boogie Nights really is a cool movie. A film about a young man who grows to fame in the porn industry and gets suked into the world of drugs and other things. Mark Wahlberg, Burt Reynolds and the rest of the cast are awesome in this film.
599
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
Eddie Murphy Delirious
Eddie Muphy not only is he a great actor, he is also a great stand-up comedian. "Eddie Murphy Delirious" is so hysterical, I nearly had a haert attack laghing at this,,lol. Eddie does a great impression of Mr. T, Ed Norton and Ralph Cramden of "The Honeymooners". A classic comedy show, you will laugh your ass off.
600
The Heavenly Kid 1985,  PG-13)
The Heavenly Kid
A very cool film about a man who died in a car wreck and has to earn his way to heaven by helping a nerd. Lweis Smith and Jason Gedrick are awesome in this film.
601
V (Storm Warnings) 1983,  Unrated)
V (Storm Warnings)
The greatest miniseries of alltime. "V" is still the greatest science fiction miniseries, I saw this when it first was broadcasted in May of 1983 on NBC. Marc Singer, Faye Grant, Jane Badler and Robert Englund are so super. A classic for all to see, great action and has a great story.
602
V - The Final Battle (MINI-SERIES) 2002,  Unrated)
V - The Final Battle (MINI-SERIES)
A great 1984 sequel miniseries to the 1983 hit miniseries "V". Very great and still is to this day. The Visitors are here for our resources and for food. The resistence is fighting a tough battle but they have help from the Fifth Column. A classic miniseries of alltime.
603
Dr. Giggles 1992,  R)
Dr. Giggles
This is a very awesome horror movie. Larry Drake stars as Dr. Giggles, a psychotic man killing people who has a great giggle. A cool film that every horror fan should see. The doctor is definitely in!,,lol.
604
Desperate Lives 1982,  Unrated)
Desperate Lives
A very great anti-drug TV movie with a great message. A very big eye-opener on the effects of the drugs. A great cast with a great story. I give this movie 2 thumbs up.
605
Psycho II 1983,  R)
Psycho II
A great sequel to the classic Alfred Hitchcock masterpiece. Norman bates has come home, but is he sane? You wil have to find out by watching the movie. A great sequel film from 1983.
606
Psycho III 1986,  R)
Psycho III
This movie rocks, another great entry to the "Psycho" film series where Norman Bates is home and thinks get bloody again. The late Anthony Perkins is still awesome as Norman Bates.
607
Supergirl 1984,  PG)
Supergirl
Not that bad of a film, Helen Slater portrayed Supergirl really awesome, Faye Dunaway is awesome as the main villain. A very underrated film from 1984. I love the effects and story pf the movie.
608
He-Man and She-Ra: A Christmas Special 1985,  Unrated)
He-Man and She-Ra: A Christmas Special
I love this Christmas special, a great story for the He-Man and She-Ra fans like me. A great story with a great message about Christmas. A must-see for all kids and adults, too.
609
Mad Love 1995,  PG-13)
Mad Love
A not too bad of a film about teenage love. Drew Barrymore as a mentally ill girl who falls for a guy whom both run off, but he realises she needs help. An interesting film with a great story.
610
Double Impact 1991,  R)
Double Impact
A great action-packed film with Jean-Claude Van Damme as twin brothers who get together to avenge their parents death. A great cast, love the action and the characters.
611
Without a Trace (1983) 1983,  PG)
Without a Trace (1983)
A well scripted and well acted drama film about a woman who's son is kidnapped and with the help of a detective trying to find her son. Judd Hirsch and Kate Nelligan give outstanding performances in this 1983 classic film.
612
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
The Man with the Golden Gun
Roger Moore is awesome as James Bond in this 1974 clasiic. He is in Hong Kong, dealing with a criminal mastermind name Francisco Scaramanga, an assassin skilled with killing a person with one shot. This film has a great cast.
613
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
The Spy Who Loved Me
A very great James Bond film, Roger Moore is awesome as 007 in this film. A great character, Jaws, played by Richard Kiel helped make this film awesome. A great theme song by Carly Simon, too.
614
Rescue from Gilligan's Island 1978,  Unrated)
Rescue from Gilligan's Island
A great TV movie of "Gilligan's Island", one of my alltime favorite classic TV shows. The cast, minus Tina Louise are still as great. The castaways finally get off the island and try to reajust to civilization.
615
Doctor Who 1996,  Unrated)
Doctor Who
A very cool TV movie of "Dr. Who", one of my alltime science fiction TV shows. The story has a great plot and great casting, Sylvester McCoy, Paul McGann, great Doctors. Eric Roberts is so cool as the Master and Daphne Ashbrook is awesome as the love interest, this rock!
616
The Pick-Up Artist 1987,  PG-13)
The Pick-Up Artist
A cool film about a pick-up artist in New York City who hits on women till he finally finds true love, a woman who has some problems of her own. A cool and entertaining film.
617
Enter the Ninja 1981,  R)
Enter the Ninja
A great matial arts film about ninjas. A movie that has great action and class. Franco Nero as an American ninja. Sho Kosugi is superb as the nemesis.
618
Revenge of the Ninja 1983,  R)
Revenge of the Ninja
This movie is really cool. Sho Kosugi is up againt a drug smuggling and his friend, an American ninja with great fighting skills. Arthur Roberts plays the role of Braden really great. A must-see for all martial arts fans.
619
Ninja III - The Domination 1984,  R)
Ninja III - The Domination
Sho Kosugi kicks ass in this ninja film. Lucinda Dickey plays a woman who gets possessed by an evil ninja, who is using her to kill his enemies. A movie with kick,,,lol. No pun intented.
620
Private Lessons 1980,  R)
Private Lessons
Though today this movie would be controversial, in this day and age, what isn't controversial? Private Lessons is not a bad comedy film at all, an interesting film with some great cast members. A classic 1981 film that is a classic.
621
Raw Deal 1986,  R)
Raw Deal
A great and underrated Arnold Schwarzenegger film. He plays a cop who goes undercover to infiltrate the mob. A great action film with style, this 1986 film is so cool.
622
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
Not too bad of a film, Adam Sandler is really funny in this film. He does have a lot of great moments. The film does have a good story and great characters. A movie for all Adam Sandler fans.
623
The Hitcher 1986,  R)
The Hitcher
A very entertaining film that has great acting with a great story. The suspence-thiller film that never leaves you on edge. C. Thomas Howell and Rutger Hauer are superb in this film.
624
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
"Happy Gilmore" really has so much great comedy in it, Adam Sandler always is very funny. The cast is great and the glfing in the film is very funny. A movie that has great fun and laughs.
625
10 to Midnight 1983,  R)
10 to Midnight
Charles Bronson is at his best in many films, here he is awesome, too. A great thriller film about a cop who tracks down a serial killer who gets let go by the system cause of a tactic by the cop to try to keep him off the streets. A great 1983 film that is a classic.
626
Dahmer 2002,  R)
Dahmer
A really good film about serial killer, Jeffrey Dahmer. The film has a great slow paced film about the killer. Jeremy Renner portrayed Dahmer really good. Bruce Davison is superb as Jeffrey's father, Lionel.
627
Day of the Animals 1977,  PG)
Day of the Animals
A very cool and classic horror-thriller film. The Ozone-layer is depleted and the animals go really wild and are on a homicidal rampage. A film that is very underrated and a very good B-movie.
628
Hunk 1987,  PG)
Hunk
A very entertaining and funny movie. A nerd named Bradley Brinkman has never been in love and later on meets Dr. D, who gives him a new body and becomes Hunk Golden, he gets fame but later learns something about himself. Steve Levitt is awesome as Bradley Brinkman and John Allen Nelson as Hunk Golden. James Coco, Deborah Shelton, and Avery Schreiber also help make this film great.
629
Masters of the Universe 1987,  PG)
Masters of the Universe
I thought this movie was not too bad of a film, it had some great moments in it, great special effects. Dolph Lundgren as He-Man and Frank Langella as Skeletor are really great. Robert Duncan McNeill of Star Trek: Voyager is cool in this film, too.
630
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990,  R)
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III
This sequel was not at all that bad, it had a lot of blood and guts. Leatherface is at it again and more death and mayhem. Like the fact that it was not like the "The Texas Chainsaw Massacre The Next Generation".
631
Ewoks: The Battle for Endor 1985,  Unrated)
Ewoks: The Battle for Endor
A great "Return of the Jedi" follow-up with the Ewoks. A great story and has great characters. The story takes place on the Ewoks' home of Endor, the forest moon. For me being a Star Wars fan, I am not bias, this movie really is great, Wilford Brimley and Aubree Miller are great as the main characters.
632
Resurrection 1999,  R)
Resurrection
A very well acted film, Christopher Lambert is awesome in this 1999 fllm about 2 detectives tracking down a serial killer. A great suspenceful film.
633
Inside Monkey Zetterland 1993,  R)
Inside Monkey Zetterland
A really good Independent film about a man with a life full of twists and turns. Steve Antin stars as Monkey Zetterland, Patricia Arquette, and the rest of the cast make this film enjoyable to watch.
634
Mommie Dearest 1981,  PG)
Mommie Dearest
This film based on Joan Crawford's life is well acted by Faye Dunaway. Joan Crawford is a psycho lady who makes the Wicked Witch of the West look like a saint,,lol. Diana Scarwid played the roll of Christina Crawford really very superbly.
635
Moonraker 1979,  PG)
Moonraker
"Moonraker" is a not too bad of a film. A very entertaining movie that has a lot of science fiction moments. We also see the return of Jaws, the big villain from "The Spy Who Loved Me".
636
Cocoon 1985,  PG-13)
Cocoon
A very great and heartwarming film. Aliens come back to Earth to recover the cocoons from a swimming pool at an old residents home. The residents find that the cocoons have a power. Cocoon has a great story and and the castis super.
637
The Hunt for Red October 1990,  PG)
The Hunt for Red October
A very well acteed film based on the Tom Clancy novels. Sean Connery and Alec Baldwin star in this great movie.
638
The Music Man 1962,  G)
The Music Man
A very great and classic film, Robert Preston is superb as Professor Harold Hill. A very entertaining film that will last forever. A movie for all generations to see.
639
Blame It On Rio 1984,  R)
Blame It On Rio
A really interesting film about a yopunger girl who falls for her father's older friend while vacationing in Rio de Janeiro. A great and funny film about love. Michael Caine, Demi Moore, Joseph Bolonga, and Michelle Johnson star in this 1984 comedy film.
640
The Believers 2000,  PG-13)
The Believers
A very entertaining suspense-thriller film about voodoo. Martin Sheen stars as a psychologist getting in the middle of a voodoo cult. A great cast with a lot of great acting.
641
The Octagon 1980,  R)
The Octagon
Chuck Norris kicks ass in this 1980 classic Martial-Arts film. He is up against a goup of ninjas that are going to make a traing camp for terrorists. Chuck Norris is awesome and the other cast members are awesome, too.
642
The Fugitive 1993,  PG-13)
The Fugitive
Harrison Ford is great in any film, he is superb as Dr. Richard Kimball in this great film, based on the 1950s hit TV series. On the run from the law after being framed for murder, Dr. Kimball goes out to find the real killer. A great cast including Tommy Lee Jones as Sam Gerard, the U.S. marshall.
643
Dudes 1987,  R)
Dudes
I love this movie, another underrated film from the 1980s. Jon Cryer and Daniel Roebuck star as Punkers who's friend is is killed and go after their friend. Catherine Mary Stewart is so awesome, she is great in any film, loved her in "The Last Starfighter" and "Night of the Comet".
644
Knight Rider 2000 1991,  Unrated)
Knight Rider 2000
An awesome 1991 movie, a great "Knight Rider" reunion. David Hasselhof back as Michael Knight and the late Edward Mulhare as Devon Miles and William Daniels as the voice of KITT. The story takes place in the year 2000 in Seattle where guns are banned and criminals are put in cryostasis. A group of rogue cops are selling illegal guns on the market. Love the new car in this move, the Knight 4000, A great movie for Knight Rider fans like me to watch.
645
Hope Ranch 2002,  PG-13)
Hope Ranch
Bruce Boxleitner really is super as J.T. Hope, a former cop who starts a program for troubled youth on a ranch owned by him. Three kids arrive at the ranch and the program starts out shaky, but they come around. This movie is a well acted drama, the supporting cast, Barry Corbin, Lorenzo Lamas, and Gail O'Grady are awesome too.
646
Puff, the Magic Dragon 1978,  Unrated)
Puff, the Magic Dragon
I really love this cartoon. "Puff, The Magic Dragon", is based on the folk song by Peter, Paul and Mary. The story is so super and heart-warming. Puff makes a difference in the life of a boy named Jackie Draper who does not communicate with anyone or reach out to people till Puff comes along and Jackie makes a difference to all around him. A must-see for all ages, this cartoon is so awesome.
647
Casualties of War 1989,  R)
Casualties of War
A very well acted and well written movie about the Vietnam War. Michael J. Fox and Sean Pen give outstanding performances in this drama film about a rape of a Vietnamese woman and a soldier who fights for justice.
648
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
This is a very great film, Robert De Niro is so awesome as Al Capone. "The Untouchables" is a film that does show that there are still great films out there. A movie for everyone to see. A great cast and crew.
649
Firefox 1982,  PG)
Firefox
A great action film with Clint Eastwood. A former Vietnam vet pilot is a recruited to steal a special prototype Soviet aircraft. A cool film with great special effects.
650
Talent For The Game 1991,  PG)
Talent For The Game
A really neat film about base baseball. Edward James Olmos stars as a scout for the California Angels who finds a very talented pitcher and guides him. Lorraine Bracco is awesome in this movie, a good cast with a great story.
651
Crocodile Dundee 1986,  PG-13)
Crocodile Dundee
A very entertaining and funny move from 1987, Paul Hogan as the title role is a man from the Outback of Australia who meets a reporter from the U.S. and goes with her to New York and sees a whole new world. A great classic movie with class.
652
Crocodile Dundee II 1988,  PG)
Crocodile Dundee II
A great sequel to the 1987 classic movie. This time Crocodile Dundee is living it p in New York , but things get compicated when he deals with Colombian drug dealers. Not too bad of a film, still entertaing and has some funny moments.
653
Salem's Lot 1979,  PG)
Salem's Lot
A very great vampire movie, based on the Stephen King novel. David Soul of "Starsky and Hutch" fame stars in this classic movie. A well acted movie and well directed. A classic for all vampire lovers.
654
Out of Bounds 1986,  R)
Out of Bounds
A very underrated film. Anthony Michael Hall is awesome as a man moviing to the city and gets entangled in a drug smuggling peration by taking the wrong bag at the airport. Jenny Wright and Jeff Kober are also awesome in this film.
655
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
This is still a very great film about dancing. Patrick, Swayze and Jennifer Grey are so awesome in this classic 1987 film. The late Jerry Orbach is also great in this film.
656
Children of the Corn 1984,  R)
Children of the Corn
I love this movie, based on the Stephen KIng novel. A great film about children who are all that's left in a town after they kill all the adults. Linda Hamilton and Peter Horton are 2 adults who arrive in the town of Gatlin and discover the children are all that's left. A classic 1984 film.
657
The Billion Dollar Hobo 2002,  G)
The Billion Dollar Hobo
I love this movie, I remember seeing this movie on HBO when I was very young. A great and entetaining film about a man who will inherit a lot of money by being a hobo. He has a dog as a sidekick. A really great film for all to see. Tim Conway is always awesome.
658
Rock 'n' Roll High School 1979,  PG)
Rock 'n' Roll High School
A film that rocks!,,literally,,lol. A cult classic with a lot great music and an appearance by The Ramones. P.J. Soles is a part of the grouping for the Ramones fight back against a fascist people ruuning the school system. A movie for all generations to see. It rocks!
659
If You Could See What I Hear 1982,  PG)
If You Could See What I Hear
A very great performance by Marc Singer as the blind musician Tom Sullivan. This biografical film has a great cast and crew, well done. A movie that has heart and soul. Shari Belafonte is superb as Heather.
660
The Midnight Hour 1986,  Unrated)
The Midnight Hour
A really cool movie about vampires with a very great cast. Lve the story and it is very entertaining. A movie for all to see.
661
The Party Animal 1983,  R)
The Party Animal
A very funny movie about a man wanting to get a woman, but has problems. Later on, things do get crazy for the man. A movie that is very underrated.
662
King Kong 1976,  PG)
King Kong
This 1976 remamke of the classic film was not bad at all, the film debut for Jessica Lange. Jeff Bridges is awesome in this movie.
663
Cujo 1983,  R)
Cujo
A classic 1983 film based on Stephen King's great novel. Dee Wallace, Daniel Hugh Kelly are awesome in this film. A St. Bernard, Cujo, gets bitten by a bat and gets rabies, later on goes on a rampage and terrorizes a woman and her son. A very cool horror film with an egde.
664
Halloween 2007,  R)
Halloween
Though I am not to fond of the remakes of films today, this remake was not too bad, great scenes and a lot of blood and guts. Malcolm McDowell gave a great performance as Dr. Sam Loomis. Rob Zombie did a good job with the film, but I think the original can't be surpassed.
665
The Fog 1980,  R)
The Fog
The classic John Carpenter film of 1980 that is still great.
666
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
Love this movie, it sure did really have a lot of great action and a great story. Milla Jovovich, Ali Larter, and the rest of the cast are awesome. The zombie crows in this film remind me of the scene from the classic film "The Birds". I hope they will do a 4th "Resident Evil" film.
667
Endangered Species 1982,  R)
Endangered Species
A very interesting film, JoBeth Williams and the late Robert Urich star in this 1982 classic about a series of cattle killings. A great suspence-thriller film.
668
Elephant Parts 1981,  Unrated)
Elephant Parts
Michael Nesmith, formerly of The Monkees created this very funny and cool comedy video. He has so many funny skits on here, including "Elvis Drugs" commercial and the game show "Name That Drug". This is so hilarious. Michael Nesmith sang some great songs in this video.
669
Stay Tuned 1992,  PG)
Stay Tuned
Awesome movie in which a man and his wife get zapped into the TV world cause of a satellite system they got. A very funny movie with a lot of parodies in it. Pam Dawber, the late John Ritter star in this film.
670
Pump up the Volume 1990,  R)
Pump up the Volume
"Pump Up the Volume" is a super film. The movie does really deal with issues on being a teen. Christian Slater as Mark Hunter, is the pirate radio dj who becomes a hero to all the kids at the high school. I love this movie.
671
The Big Chill 1983,  R)
The Big Chill
A very great and classic film from 1983. A great cast essembled for this film. A couple of people who went to college together get together for a reunion. Kevin Costner made an appearance in the film as the deceased friend,
672
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
A very great movie, glad to see this film well done and acted. Rocky Balboa returns, this time he wants to make a comeback. Glad to see burt Young back as Paulie, Rocky's brother-in-law.
673
Devil Dog: The Hound of Hell 1978,  Unrated)
Devil Dog: The Hound of Hell
Not too bad of a horror movie about a satanic dog. Great acting and a great story.
674
They Live 1988,  R)
They Live
John Carpenter's great 1988 science fiction film about aliens on Earth. Roddy Piper and Keith David are awesome in this film. Aliens using Earth for their own personal gain with money and greed. Tiis movie showed a lot of great action and a great fight scene, too. A cult classic.
675
Amityville II: The Possession 1982,  R)
Amityville II: The Possession
"Amityville II: The Possession" is a classic 1982 film, a prequel the the classic 1979 film. The Montelli family move into their dream home and things change, their oldest son, Sonny, is possessed by the evil spirit in the house and causes him to murder his family. A priest, who knows the family from their church, takes it apon himself to free Sonny from the demon. A great cast and great story.
676
Real Genius 1985,  PG)
Real Genius
A very funny film, this 1985 classic comedy starring Val Kilmer is one you need to see. A young teen is brought in to Pacific Tech to help another genius build a laser but unaware that their Professor and the CIA have plans for it. This movie has a lot of great moments in it and it and it shows that being a genius can be fun.
677
Streets of Fire 1984,  PG)
Streets of Fire
Another very underrated film from the 1980s. Streets of Fire has an interesting look, a 50s look and a 80s sound with music. A film with an interesting style. Michael Pare, Diane Lane, Amy Madigan, Rick Moranis, E. G. Daily, Willem Dafoe and Bill Paxton are great in this film. The songs in the film really rock!, I have the soundtrack on CD.
678
Back to School 1986,  PG-13)
Back to School
Rodney Dangerfield is super in this 1986 comedy about a self-made millionaire named Thornton Melon, who decides to go to college. He has a son, Jason, who has problems with things, He goes to help him and things get funny some and a little serious. A funny movie that is a classic.
679
Escape to Witch Mountain 1975,  G)
Escape to Witch Mountain
Love this movie, a classic Walt Disney movie with a great story. Two orphans with great powers on the run from a millionaire and meet a man who becomes frieds with. A movie for all to see.
680
Dragnet 1987,  PG-13)
Dragnet
A very funny movie and a great parody of the classic TV series "Dragnet". Dan Akroyd and Tom Hanks star in this great 1987 film about 2 detectives dealing with a cult called P.A.G.A.N.. Christopher Plummer is super as the reverend who is the P.A.G.A.N. cult leader.
681
Body Heat 1981,  R)
Body Heat
An awesome movie, William Hurt stars as a lawyer who meets a woman and gets seduced by her charm and wants to murder her husband. A classic 1981 film, great cast and plot.
682
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
A very good and entertaining film about the Headless Horeman. Johhny Depp is super in the film.
683
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
A great thiller about a serial killer killing on the 7 deadly sins. Morgan Freeman, Brad Pitt, and Kevin Spacey make up this great cast and R. Lee Ermey is great.
684
River's Edge 1986,  R)
River's Edge
An awesome film from 1986, based on a true story. A murder of a girl in a town commited by her boyfriend causes his friends to be divided in what to do about the situation. A great film that is still as great today.
685
Somewhere in Time 1980,  PG)
Somewhere in Time
Christopher Reeve and Jane Seymour are awesome in this film. Christopher Reeve is a man who is in love with a woman from the past and travels back in time to meet her and later on develop a romantic relationship. A great time-travel film.
686
Popeye 1980,  PG)
Popeye
Robin Williams is awesome as Popeye in this film based on the cartoon character. A very funny movie with a lot of great songs. Shelley Duvall is perfect as Olive Oyl.
687
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2)
I am really impressed with how well this film was done. On Christmas Day, I went to see this film with some friends, it sure is awesome. The Xenomorphs and Predator have it out in a small town near the woods. Very good movie.
688
King of New York 1990,  R)
King of New York
A great film with a great story. Christopher Walken is awesome as a mobster who returns from being in prison and starts up his criminal ways again. This is a great gangeter movie from 1990. A great cast assembled.
689
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
A very cool sequel in the "Die Hard" film series. John McClane, this time, up againt internet terrorists trying to bring down the United States. Such an awesome film with great action. Bruce Willis is still awesome.
690
Deep Rising 1998,  R)
Deep Rising
This movie has a lot of action and great bloody scenes. Treat Williams and Famke Jenssen are awesome in this action-paced thriller about a creature killing people on Luxurious cruise ship.
691
Forever Young 1992,  PG)
Forever Young
A great romantic film, Mel Gibson is awesome as Daniel McCormick, a man in lve with a woman. After she is hit by a car, Daniel has himself frozen and wakes up in 1992. A well done movie.
692
April Fool's Day 1986,  R)
April Fool's Day
A very entertaing horror film, a film with some interesting parts in it, the ending is a very surprising one. A movie that has a great cast.
693
G.I. Jane 1997,  R)
G.I. Jane
A well done film, Demi Moore is awesome as the first woman Navy SEAL. A great cast assembled.
694
A Charlie Brown Thanksgiving 1973,  Unrated)
A Charlie Brown Thanksgiving
Like all the Peanuts cartoon specials, this one is still another great Peanuts holiday episode, love it so much.
695
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown 1966,  Unrated)
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
I enjoy watching all the Peanuts cartoons, even the holiday specials. This one is awesome. Linus, who believes in the Great Pumpkin, waits ever year in the pumkpin patch for the Great Pumpkin. It is still always great to watch.
696
Race for Your Life, Charlie Brown 1977,  G)
Race for Your Life, Charlie Brown
The Peanuts gang at going to summer camp and are in a river race and they are going up against a group of kins sho try to cheat their way to win. A classic Peanuts movie.
697
Snoopy Come Home 1972,  G)
Snoopy Come Home
I love this Peanuts movie, a touching movie. Snoopy, receives a letter from his previous owner, Lila, a girl who is sick and Snoopy wants to leave tive with here. Charlie Borwn and the gang are really saddened to see him leave. A very heart-warming movie.
698
Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!) 1980,  G)
Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!)
A very awesome Peanuts movie. The gang travel to Europe to be exchange students and get into an adventure. Love this movie.
699
A Kiss Before Dying 1991,  R)
A Kiss Before Dying
Not too bad of a film. Matt Dillon is awesome as a psychotic killer who is dating his former girlfriend's twin sister. Sean Young is awesome as the twin sisters.
700
The Accused 1988,  R)
The Accused
Jodie Foster and Kelly McGillis are awesome in this great 1988 film about a woman who gets raped and is fighting for justice. A movie that has great character and well done acting.
701
Strays 1991,  R)
Strays
I love this movie about a group of stray cats terrorizing a family in a country house, The head cat really was a vicious cat who reminds me of Cujo. A very great film for all horror fans like me to see.
702
Kingdom of the Spiders 1977,  PG)
Kingdom of the Spiders
This film made me like tarantulas more and more,,lol. I love the plot of this movie. A small town out in the southwest is being invaded by tarantulas. William Shatner is awesome in this classic 1977 movie.
703
Prom Night 1980,  R)
Prom Night
A very classic horror flick about murder on prom night, avenging the death of a girl who was accidentally killed, falling out of a window. Scream queen Jamie Lee Curtis rules in this film and Leslie Nielsen is awesome too in this classic horror film.
704
The Beastmaster 1982,  PG)
The Beastmaster
A cult classic B-movie starring Marc Singer. The Beastmaster is a great film with awesome characters. I do love animals very much. A film that has class.
705
Jocks 1987,  R)
Jocks
I remember seeing this movie on HBO back in 1987, I liked this movie and still do.

Mariska Hargitay, before her days on "Law & Order: SVU" was in this film. Donald Gibb, best know for his role as Ogre in the "Revenge of the Nerds" film series is awesome in this classic. Perry Lang, wo I liked in the 1983 comedy film "Spring Break" is cool, too.
706
Tales from the Darkside: The Movie 1990,  R)
Tales from the Darkside: The Movie
Awesome movie, has somewhat the same style as the 1982 classic "Creepshow". Great tales and great gore in it. The cast is outstanding.
707
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
A very excellent Star Trek movie. The return of Khan Noonien Singh, wanting revenge against Captain, now Admiral James T. Kirk. A touching and sad ending to the film, but this film since it came out in 1982 still rules.
708
Desperately Seeking Susan 1985,  PG-13)
Desperately Seeking Susan
A superb comedy film about mistaken identity. Rosanna Arquette is the star of the film, Madonna made her film debute as Susan, which is her best film Madonna has ever done. Aidan Quinn, Robert Joy, Laurie Metcalf, and Steven Wright are also great in this film.
709
Highlander: The Source 2006,  R)
Highlander: The Source
I finally got to see this movie and I think it has a lot of great action and has an interesting story. A group of Immortals are searchng for the Source, the original of the Immortals. This movie has a lot of great action. Adrian Paul, Jim Byrnes and Peter Wingfield are awesome.
710
Curtains 1983,  R)
Curtains
A very cool horror film from 1983, a very cool and bloody plot about a person trying to get a part in a movie and murder goes on and people are getting killed off one by one. I loved this film when I first saw it on HBO back in 1983 and still love it.
711
Coonskin (Bustin' Out) (Street Fight) 1975,  R)
Coonskin (Bustin' Out) (Street Fight)
A very entertaing cartoon film about gangsters. A very funny and interesting plot. Some people would consider this racist these days, everything being PC. I found it to be a cool film.
712
The Magic of Lassie 1979,  G)
The Magic of Lassie
Love this movie, a very touching and very heart-warming film with Lassie. A boy and his dog, Lassie share a bond. Lassie ends up being taken back by a rich man who cliams to be the true owner. Lassie runs away from the man. The boy sets out to find Lassie. Love this movie, James Stewart is awesome in this classic movie and Michael Sharrett is awesome and with a special appearance by Mickey Rooney.
713
Demonwarp 1987,  PG)
Demonwarp
This film does have its interestig moments, love the creature in the movie, so cool.
714
Buck Rogers in the 25th Century 1979,  PG)
Buck Rogers in the 25th Century
Love this movie and pilot for the TV series "Buck Rogers in the 25th Century", still one of my favorite science fiction shows, watched it when I was a kid.
715
C.H.U.D. (Chud) 1984,  R)
C.H.U.D. (Chud)
C.H.U.D. is a good movie, loved watching it when I first saw it on HBO back in 1984. A good creature film about creatures living underground and killing people.
716
Hi Honey - I'm Dead 1991,  PG)
Hi Honey - I'm Dead
Not a bad film, very interesting about a man who dies and gets a new body and tries to better himself with his family. love the cast in this movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments