My Favorite Movies


  jee's Rating My Rating
1
Return to Oz 1985,  PG)
2
The Omen 1976,  R)
3
Village of the Damned 1960,  R)
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
5
Rocky 1976,  PG)
6
The Wicker Man 1974,  R)
7
Gladiator 2000,  R)
8
Lord of the Flies 1963,  Unrated)
9
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
10
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
11
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers 1993,  Unrated)
12
Les Douze travaux d'Astérix (The Twelve Tasks of Asterix) 1976,  Unrated)
13
Dumbo 1941,  G)
14
Mickey and the Beanstalk 1947,  Unrated)
15
Alice in Wonderland 1951,  G)
16
Sleeping Beauty 1959,  G)
17
Robin Hood 1973,  G)
18
The Rescuers 1977,  G)
19
Fantasia 1940,  G)
20
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
21
The Time Machine 1960,  G)
22
The Football Factory 2004,  R)
23
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
24
Jason and the Argonauts 1963,  G)
25
The Rutles: All You Need Is Cash 1978,  Unrated)
26
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band 1978,  PG)
27
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
28
It's a Wonderful Life 1946,  G)
29
Singin' in the Rain 1952,  G)
30
The Red Balloon (Le Ballon Rouge) 1956,  Unrated)
31
Gulliver's Travels 1996,  PG)
32
Rain Man 1988,  R)
33
The Graduate 1967,  PG)
34
Oh! What a Lovely War 1969,  G)
35
Rebecca 1940,  Unrated)
36
21 Up 1977,  Unrated)
37
Who Killed the Electric Car? 2006,  PG)
38
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
39
Longitude 2000,  Unrated)
40
Give My Regards to Broad Street 1984,  PG)
41
Start The Revolution Without Me 1970,  PG)
42
Earth vs. the Flying Saucers 1956,  Unrated)
43
A Touch of Greatness 1964,  Unrated)
44
The Living Daylights 1987,  PG)
45
Reach for the Sky 1956,  G)
46
Henry V (The Chronicle History of King Henry the Fift with His Battell Fought at Agincourt in France 1944,  Unrated)
47
The Boys from Brazil 1978,  R)
48
The Blue Lamp 1949,  Unrated)
49
Wall Street 1987,  R)
50
The Birds 1963,  PG-13)
51
In the Bedroom 2001,  R)
52
The Nutty Professor 1963,  Unrated)
53
Gattaca 1997,  PG-13)
54
A Few Good Men 1992,  R)
55
I Am Sam 2001,  PG-13)
56
Blackboard Jungle 1955,  Unrated)
57
American Psycho 2000,  R)
58
A Clockwork Orange 1971,  R)
59
Blades of Glory 2007,  PG-13)
60
Cromwell 1970,  G)
61
Dog Day Afternoon 1975,  R)
62
Full Metal Jacket 1987,  R)
63
The Godfather 1972,  R)
64
Goldfinger 1964,  PG)
65
Good Will Hunting 1997,  R)
66
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
67
If.... 1968,  R)
68
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
69
Let It Be 1970,  G)
70
Magical Mystery Tour 1967,  G)
71
The Matrix 1999,  R)
72
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
73
O Lucky Man! 1973,  R)
74
On the Waterfront 1954,  Unrated)
75
The Red Shoes 1948,  R)
76
The Rolling Stones Rock and Roll Circus 1996,  Unrated)
77
The Usual Suspects 1995,  R)
78
The Miracle Worker 1962,  Unrated)
79
Invaders from Mars 1953,  Unrated)
80
Great Expectations 1946,  Unrated)
81
Gross Anatomy 1989,  PG-13)
82
The Dam Busters 1955,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments