Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  JediYoshi's Rating My Rating
1
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Captures the essence of the original story and translates well onto the big screen. Excellent effects, casting and impressive CG lion bring Narnia to life.
2
Alien 1979,  R)
Alien
Alien is a mixture of sci-fi horror and psychological thriller that will keep you edgy for the whole 129 minutes. Alien is the mother for a new breed of horror movies.
3
Aliens 1986,  R)
Aliens
A thrill ride from the begining to end. Believable acting, stunning effects and an epic plot make Aliens a timeless classic that everyone needs to see.
4
Rocky 1976,  PG)
Rocky
An inspriational story mixed in with humaized characters makes 'Rocky' a winner.
5
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
While not as astonishing as it's predecesor, The Chronicles of Narnia: Prince Caspian is a well thought out sequel that offers moments for those of all ages.
6
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
One of the most impressive movies of the year, a well cast, scripted and directed production.
7
The Land Before Time 1988,  G)
The Land Before Time
An instant classic. The lovable characters and story will play on your emotions each time you watch it.
8
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
Although it comes across as a fanservice for Final Fantasy fans, I must say the animation alone makes this movie impressive.
9
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
The "Italian Stallion" comes through big time in a surprisingly fantastic movie.
10
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
Star Trek - Nemesis
Brings Star Trek back for one last 'hurrah', and Nemesis delivers with a touching and emotional story.
11
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
A fantastic translation to the big screen, Terabithia is such a wonderful, down to earth story that you can't help but marvel at.
12
Doom 2005,  R)
Doom
Karl Urban & The Rock are excellent in their defined roles, as this rather plotless story escelates into a thrilling blood bath. For those of you who love the game, the movie won't disappoint.
13
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
14
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
A movie full of tension, action and surprises. Definitely one of the best Bond films.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments