My Favorite Movies
All These Movies Are my Personal Favorites Even Though The Stars Are Unbalanced.
| jediklonoa's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Clerks 1994, R)
Considered By Me To Be The One of The Greatest Movies Of All Time, Independent Or Otherwise. Brian O'Hollaran & Jeff Anderson Are The Best Even Though They Were Both Amatuer Actors At The Time. Kevin Smith Made Movie History On A Budget Of $27,575, And Has Had His Hits Or Misses Since. Very Maturer Subject Matter Then & Now, But Worth Watching To Understand Why The Word "BERSERKER" Is The Stuff Of Comedy Legend! |
|
| 2 |
Snatch 2001, R) |
|
| 3 |
There Will Be Blood 2007, R)
Daniel Day-Lewis Is The 2nd Greatest Actor Ever! This Movie May Seem Boring But Watching A Man's Descent Into Madness Has Never Been More Entertaining. The Way He & Paul Dano Butt Heads Is Darkly Comical, & The Quote "I Drink Your Milkshake" Will Go Down In History! How This Movie Lost The Best Picture Academy Award To "No Country For Old Men" Still Puzzles Me. |
|
| 4 |
Who Framed Roger Rabbit 1988, PG)
The Film That Blurred The Line Between Animation & Live Action! Robert Zemeckis Is A Genius & Uses A Lot Of Great Tricks To Make The World As Vibrant As A (Maroon) Cartoon And As Depressing As Life. Bob Hoskins Is The Man As Eddie Valiant & Charles Fleischer Is DAMN Brilliant As Roger. Great Cameos From Many Of Animations Greatest Stars, And A Scary Performance From Christopher Lloyd Make This Film All The More Awesome After Every Veiwing. Also, THE WEASELS RULE!!!! Best Cronies EVER!!! |
|
| 5 |
Donnie Darko 2001, R)
A Complete MindF**K Of A Movie, Donnie Darko Dives Deep Into The Minds Of The Veiwer & Challenges Them To Fill In The Gaps About Donnies Life. A Great Soundtrack That Features Music Relevent To Donnies Life, & Master Storytelling Bring This Movie To Life. Many Great Actors Including Drew Barrymore, Noah Wyle, Holmes Osbourne, And The Late Great Patrick Shwayze Also Make This A Must-See!!!! |
|
| 6 |
Y Tu Mamá También 2001, R)
The Story Of Two Boys & A Woman On Their Way To A Secluded Beach Is Powerful. Diego Luna & Gael Garcia Bernal Kick Ass As Julio & Tenoch, And ANYBODY Will Fall In Love With Maribal Verdu As Luisa. Notoriusly Known For Its Graphic Depiction Of Sex But To Any Mature Viewer, Its Probably The Most Original Coming-Of-Age Story Out There! |
|
| 7 |
Clue 1985, PG)
A Comedy Based Off A Parker Brothers Board Game, I Know, Sounds Lame, But This Movie Is Surprisingly Original & DAMN Hilarious! Tim Curry, Martin Mull, Christopher Lloyd, Micheal McKean, Leslie Ann Warren, Eileen Brennan, & Madeline Kahn Are Some Of The Most Quick Witted Individuals Ive Ever Seen On Screen! If You Love The Board Game, Watch. If You Love Comedy, WATCH!!!!! |
|
| 8 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 9 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 10 |
Gran Torino 2008, R) |
|
| 11 |
Halloween 1978, R) |
|
| 12 |
Fear of a Black Hat 1994, R) |
|
| 13 |
Batman Begins 2005, PG-13)
Christopher Nolan Saves The Batman Franchise!!!! Christian Bale Is The Perfect Bruce Wayne/Batman, & The Movie Used a Well Known Villian As Well As A Villian That Has Never Been Seen Before. Great Performances From Liam Neeson, Cillian Murphy, Katie Holmes, And The Always Awesome Micheal Caine Make This The Best Comic-Based Movie Ever Made!!!! And Yes, Ive Seen The Dark Knight, And I Still Think Begins Is Better!!!!! xD |
|
| 14 |
The Penalty 1920, Unrated) |
|
| 15 |
City Lights 1931, G) |
|
| 16 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 17 |
Last Action Hero 1993, PG-13) |
|
| 18 |
Bolt 2008, PG) |
|
| 19 |
Undisputed 2002, R) |
|
| 20 |
Legend 1986, PG) |
|
| 21 |
City Slickers 2 - The Legend of Curly's Gold 1994, PG-13) |
|
| 22 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 23 |
Grandma's Boy 2006, R) |
|
| 24 |
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922, Unrated) |
|
| 25 |
The Doors 1991, R) |
|
| 26 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 27 |
Uncle Buck 1989, PG) |
|
| 28 |
The Frighteners 1996, R) |
|
| 29 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 30 |
Creepshow 1982, R) |
|
| 31 |
Moonraker 1979, PG) |
|
| 32 |
The Addams Family 1991, PG-13) |
|
| 33 |
Addams Family Values 1993, PG-13) |
|
| 34 |
I'm Not There 2007, R) |
|
| 35 |
Monster's Ball 2001, R) |
|
| 36 |
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999, R) |
|
| 37 |
DysFunKtional Family 2003, R) |
|
| 38 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 39 |
Plan 9 from Outer Space 1956, Unrated) |
|
| 40 |
Tiny Toon Adventures: How I Spent My Vacation 1992, Unrated) |
|
| 41 |
Jarhead 2005, R) |
|
| 42 |
The Night of the Generals 1967, Unrated) |
|
| 43 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 44 |
The Cable Guy 1996, PG-13) |
|
| 45 |
Tropic Thunder 2008, R) |
|
| 46 |
Jesus' Son 1999, R) |
|
| 47 |
Watchmen 2009, R)
Its About Damn Time A Director Got The Balls To Make A Movie That Is A Dead Ringer To The Comic Book! Be Warned, This Movie Isnt A Superhero Movie, Its A Crime Drama Where The Protagonists Wear Costumes. The Only "Super" Here Is Dr. Manhatten/Billy Crudup. Nonetheless, Watchmen Is A Superb Film That Proves Movies Are About Great Storys, Characters, & Visuals. |
|
| 48 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 49 |
Stargate 1994, PG-13) |
|
| 50 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 51 |
Star Trek 2009, PG-13) |
|
| 52 |
Grindhouse 2007, R) |
|
| 53 |
Harley Davidson and the Marlboro Man 1991, R) |
|
| 54 |
Rudo y Cursi 2008, R)
Diego Luna & Gael Garcia Bernal Are Back, And Better Than Ever. The Story of Two Mexican Brothers Who Dream Of Soccer. & A Better Life Is Very Well Acted. Guillermo Francella Is Brilliant As Their Agent. The Story Treads Mostly Familiar Realm But It Never Gets Boring. All Must See This Movie To See Gael Garcia Bernal Sing A Spanish Version Of Cheap Tricks "I Want You To Want Me". |
|
| 55 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 56 |
Forgetting Sarah Marshall 2008, R) |
|
| 57 |
Knocked Up 2007, R) |
|
| 58 |
Shocker 1989, R) |
|
| 59 |
Halloween 2007, R) |
|
| 60 |
Adventureland 2009, R) |
|
| 61 |
Wings 1927, PG-13) |
|
| 62 |
Superbad 2007, R) |
|
| 63 |
The Blob 1988, R) |
|
| 64 |
The Ace of Hearts 1921, Unrated) |
|
| 65 |
Step Brothers 2008, R) |
|
| 66 |
Across the Universe 2007, PG-13) |
|
| 67 |
Lakeview Terrace 2008, PG-13) |
|
| 68 |
The Shawshank Redemption 1994, R)
The Absolute Greatest Film Ever Made. Amazing Performances From Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, & James Whitmore. A Brilliant Soundtrack By Thomas Newman & Superb Direction By Frank Durabont. The Film Does A Few Thing Differently Than The Book, But All Changes Were Made For The Better. Needless To Say, A MUST SEE!!!!!!! |
|
| 69 |
Slumdog Millionaire 2008, R) |
|
| 70 |
Aliens 1986, R) |
|
| 71 |
Walk Hard: The Dewey Cox Story 2007, R) |
|
| 72 |
Persepolis 2007, PG-13) |
|
| 73 |
Next Friday 2000, R) |
|
| 74 |
The Poseidon Adventure 1972, PG) |
|
| 75 |
Broken Blossoms 1919, Unrated) |
|
| 76 |
A Hard Day's Night 1964, G) |
|
| 77 |
The Hurt Locker 2008, R)
One Of The Best Of The Year! The Hurt Locker Begins With A Quote From The Book "War is a Force That Gives Us Meaning" by Chris Hedges, And The Story Really Digs Deep To Stress That Point. Jeremy Renner Is Flawless As Sergeant First Class William James, As This Movie Really Makes You Clench While Watching Some Of The Most Intense War Movie Scenes Since Saving Private Ryan. A Definite Must-See! |
|
| 78 |
The Girl Next Door 2007, R) |
|
| 79 |
Tommy Boy 1995, PG-13) |
|
| 80 |
Almost Heroes 1998, PG-13) |
|
| 81 |
The Taking of Pelham 1 2 3 2009, R) |
|
| 82 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 83 |
Puff, Puff, Pass 2006, R) |
|
| 84 |
Krull 1983, PG) |
|
| 85 |
2012 2009, PG-13)
Roland Emmerich Ends His Disaster Movie Movies With His Biggest One Yet. Im Sure This Movie Ended Up On Manys Top 10 Worst But I Got A Huge Kick Out Of It. I Knew What I Was Walking Into AND Got What I Paid For. Acting Is Solid Enough But Nothing Special, And The Movie Was A Little Long! If You Can Sit Through It, Worth Your Money To See Some Damn Good Special Effects. If Not, Dont Waste 3 HoursOf Your Life! |
|
| 86 |
On the Beach 1959, Unrated) |
|
| 87 |
Half Baked 1998, R) |
|
| 88 |
Whiteout 2009, R) |
|
| 89 |
How High 2001, R) |
|
| 90 |
The Hangover 2009, R) |
|
| 91 |
District 9 2009, R) |
|
| 92 |
Moon 2009, R) |
|
| 93 |
Mary and Max 2009, Unrated) |
|
| 94 |
RocknRolla 2008, R) |
|
| 95 |
Kite 1998, Unrated) |
|
| 96 |
Batman: Under the Red Hood 2010, PG-13) |
|
| 97 |
Shutter Island 2010, R) |
|
| 98 |
Get Him to the Greek 2010, R)
Aldous Snow! The Man Who Stole The Show In 2008's Forgetting Sarah Marshall Gets His Own Movie! For The 10 Year Anniversary Of Aldous Snows (Russell Brand) Band Infant Sorrow's Amazing Performance At The Greek Theater, All Aaron Green (Jonah Hill) Has To Do Is Get Him To The Show, But, As We All Know, Chaos Ensues. Hill & Brand Are Very Funny, But The Real Entertainment Here Is Sean Combs, Whose Performance Should Get Him A Best Supporting Actor Nomination. Funny, Crude, & A Bit Nasty At Times, This Movie Is Pure Entertainment! |
|
| 99 |
Kick-Ass 2010, R)
The First of Four Nicolas Cage Films This Year (Cause I Dont If "Season of the Witch" Came Out or Not!) Turns Out to VERY Entertaining! Aaron Johnson Stars As Dave Lizewski, Who Becomes The Superhero Kick Ass to Pretty Much Combat Boredom. After A Few Hit Or Misses He Starts To Get Media Attention & More Importantly, The Attention of Damon MacReady (Nick Cage) & Mindy MacReady (Chloe Moretz) The Heroes Big Daddy & Hit Girl! Their Reason For Becoming Super Heroes Is To Take Down A Local Crime Boss, Brilliantly Played By Mark Strong, Who Framed Damon! Oh Yeah McLovin Was In There Too! All The Main Actors Do A Great Job, Although Nicks Elvis/Adam West Voice May Grind Your Gears After A While. Getting Lots of Controversy Because of What Hit Girl Says & Does, But You Know Most Mothers Are Thinking "Wish My Daughter Kicked That Mush Ass!!". A Must See But Only A Rental If You're Not Into Superheroes or Heavy Violence & Language! |
|
| 100 |
Coraline 2009, PG)
The Glorious Return Of Stop-Motion Animation. Neil Gaiman's Book Of The Same Name Translates Well Into The Big Screen, And The 3D Will Make You Shiver At A Few Moments. Dakota Fanning, Teri Hatcher, & Keith David Are Probably The Most Well Known Actors But Everybody In This Film Delivers A Great Performance As The Characters & Their Other Selves. Creepy For Most Children, But Overall, A Triumph In Animation!!! |




































































































sonya24az posted 3 years ago
I like the variety of movies you picked!!! Good choices!!