Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jebaileys's Rating My Rating
1
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
Good movie, I've seen it a lot.
2
A River Runs Through It 1992,  PG)
A River Runs Through It
One of my favorite movies, I was there when they were filming it and I know a couple people in it.
3
Bambi 1942,  G)
Bambi
Very sad, it made me cry
4
8 Seconds 1994,  PG-13)
8 Seconds
Great movie, it made me cry!!
5
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
The Nutty Professor
Very funny
6
Legends of the Fall 1994,  R)
7
Hope Floats 1998,  PG-13)
8
Varsity Blues 1999,  R)
9
Assassins 1995,  R)
10
The River Wild 1994,  PG-13)
11
Backdraft 1991,  R)
12
The Whole Ten Yards 2004,  PG-13)
13
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
14
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
15
The Scorpion King 2002,  PG-13)
16
Hostage 2005,  R)
17
The Family Man 2000,  PG-13)
18
Office Space 1999,  R)
19
Peter Pan 1999,  Unrated)
20
Hidalgo 2004,  PG-13)
21
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
22
Blue Collar Comedy Tour: The Movie 2003,  PG-13)
23
Cocktail 1988,  R)
24
Sling Blade 1996,  R)
25
Windtalkers 2002,  R)
26
Scent of a Woman 1992,  R)
27
Pinocchio 1940,  G)
28
The Last Boy Scout 1991,  R)
29
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
30
Lethal Weapon 2 1989,  R)
31
Philadelphia 1993,  PG-13)
32
Misery 1990,  R)
33
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
34
The Lion, the Witch, and the Wardrobe 1979,  Unrated)
35
The General's Daughter 1999,  R)
36
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
37
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
38
Unfaithful 2002,  R)
39
Shopgirl 2005,  R)
40
Flatliners 1990,  R)
41
Ultraviolet 2006,  PG-13)
42
The Master of Disguise 2002,  PG)
43
Patch Adams 1998,  PG-13)
44
Bandits 2001,  PG-13)
45
The Replacements 2000,  PG-13)
46
Indecent Proposal 1993,  R)
47
Revenge of the Nerds 1984,  R)
48
Carrie 2002,  Unrated)
49
Now and Then 1995,  PG-13)
50
The Muppet Movie 1979,  G)
51
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
52
Spy Game 2001,  R)
53
The Borrowers 1998,  PG)
54
Knight's Tale ,  PG-13)
55
Serial Mom 1994,  R)
56
Little Women 1994,  PG)
57
Saving Silverman (Evil Woman) 2001,  PG-13)
58
The Fugitive 1993,  PG-13)
59
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
60
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
61
Fat Albert 2004,  PG)
62
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
63
Casino 1995,  R)
64
Desperado 1995,  R)
65
Demolition Man 1993,  R)
66
The First Wives Club 1996,  PG)
67
Road Trip 2000,  R)
68
Speed 1994,  R)
69
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
70
Risky Business 1983,  R)
71
The Amityville Horror 1979,  R)
72
Michael 1996,  PG)
73
The Net 1995,  PG-13)
74
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
75
Sorority Boys 2002,  R)
76
WarGames (War Games) 1983,  PG)
77
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
78
Godzilla 1998,  PG-13)
79
Click 2006,  PG-13)
80
Chicken Run 2000,  G)
81
What Women Want 2000,  PG-13)
82
Forrest Gump 1994,  PG-13)
83
Beverly Hills Cop 1984,  R)
84
Jumanji 1995,  PG)
85
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
86
Pocahontas 1996,  G)
87
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
88
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
89
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
90
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
91
Cliffhanger 1993,  R)
92
Mouse Hunt (Mousehunt) 1997,  PG)
93
Down to Earth 2001,  PG-13)
94
Footloose 1984,  PG)
95
The Sandlot 1993,  PG)
96
Cool Hand Luke 1967,  PG)
97
RV 2006,  PG)
98
*batteries not included 1987,  PG)
99
Pleasantville 1998,  PG-13)
100
While You Were Sleeping 1995,  PG)
101
Reality Bites 1994,  PG-13)
102
Outbreak 1995,  R)
103
It's a Wonderful Life 1946,  G)
104
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
105
Next Friday 2000,  R)
106
Patriot Games 1992,  R)
107
One Fine Day 1996,  PG)
108
Friday 1995,  R)
109
Entrapment 1999,  PG-13)
110
Brown Sugar 2002,  PG-13)
111
Hardball 2001,  PG-13)
112
The Rules of Attraction 2002,  R)
113
Fatal Attraction 1987,  R)
114
The Firm 1993,  R)
115
The Animal 2001,  PG-13)
116
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp 1990,  G)
117
Field of Dreams 1989,  PG)
118
Hackers 1995,  PG-13)
119
Cry-Baby 1990,  PG-13)
120
Bewitched 2005,  PG-13)
121
Dick Tracy 1990,  PG)
122
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
123
Disturbing Behavior 1998,  R)
124
Barbershop 2002,  PG-13)
125
Bloodrayne 2006,  R)
126
My Boss's Daughter 2003,  PG-13)
127
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
128
Fear 1996,  R)
129
Last Action Hero 1993,  PG-13)
130
Weird Science 1985,  PG-13)
131
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
132
Corky Romano 2001,  PG-13)
133
The English Patient 1996,  R)
134
Small Soldiers 1998,  PG-13)
135
The Running Man 1987,  R)
136
Just Married 2003,  PG-13)
137
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
138
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
139
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
140
Dangerous Minds 1995,  R)
141
The Saint 1997,  PG-13)
142
Enough 2002,  PG-13)
143
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
144
Jack Frost 1998,  PG)
145
Short Circuit 2 1988,  PG)
146
Clear and Present Danger 1994,  PG-13)
147
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
148
Basic Instinct 1992,  R)
149
City Slickers 1991,  PG-13)
150
Nothing to Lose 1997,  R)
151
The Bodyguard 1992,  R)
152
The Flintstones 1994,  PG)
153
Conspiracy Theory 1997,  R)
154
The Rocketeer 1991,  PG)
155
Cocoon 1985,  PG-13)
156
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
157
Van Helsing 2004,  PG-13)
158
The Exorcist 1973,  R)
159
American Beauty 1999,  R)
160
Big 1988,  PG)
161
Ghostbusters 1984,  PG)
162
Interview with the Vampire 1994,  R)
163
Daddy Day Care 2003,  PG)
164
The Santa Clause 1994,  PG)
165
Wild Wild West 1999,  PG-13)
166
Honey 2003,  PG-13)
167
George of the Jungle 1997,  PG)
168
Jerry Maguire 1996,  R)
169
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
170
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
171
The Italian Job 2003,  PG-13)
172
Liar Liar 1997,  PG-13)
173
Twister 1996,  PG-13)
174
Blue Crush 2002,  PG-13)
175
Elf 2003,  PG)
176
I, Robot 2004,  PG-13)
177
Rush Hour 1998,  PG-13)
178
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
179
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
180
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
181
Sleepy Hollow 1999,  R)
182
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
183
The Ring 2002,  PG-13)
184
School of Rock 2003,  PG-13)
185
The Longest Yard 2005,  PG-13)
186
Spider-Man 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments