My Favorite Movies


  jeanniferjoy's Rating My Rating
1
Une chance sur deux (Half a Chance) 1998,  Unrated)
2
Die Letzte Chance (The Last Chance) 1945,  R)
3
One More Saturday Night 1986,  R)
4
Room for One More 1952,  Unrated)
5
The Second Chance 2006,  PG-13)
6
Games of Love and Chance (L'Esquive) 2004,  Unrated)
7
Blind Chance (Przypadek) 1982,  Unrated)
8
Nouvelle chance 2006,  Unrated)
9
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
10
A Lady Takes a Chance 1943,  Unrated)
11
Não Por Acaso (Not By Chance) 2008,  Unrated)
12
Sirf Romance: Love by Chance 2007,  Unrated)
13
The Curiosity of Chance 2007,  Unrated)
14
Take A Chance 2006,  Unrated)
15
Last Best Chance 2005,  Unrated)
16
Guuzen nimo saiaku na shounen (Worst by Chance ) 2003,  Unrated)
17
Chance 2002,  Unrated)
18
Casomai (If by Chance) 2002,  Unrated)
19
Me Myself I 1999,  R)
20
Her Last Chance 1996,  Unrated)
21
The Music of Chance 1993,  R)
22
Take Down (Fighting Chance) 1979,  PG)
23
Peeper (Fat Chance) 1975,  PG)
24
Second Chance 1953,  Unrated)
25
The Gambler and the Lady 1952,  Unrated)
26
Rendez-vous avec la chance (Bed for Two) 1949,  Unrated)
27
The Chance of a Lifetime 1943,  Unrated)
28
The Bat Whispers 1930,  Unrated)
29
Street of Chance 1930,  Unrated)
30
Laughing Matters...More! 2006,  Unrated)
31
Something More 1999,  R)
32
More 1969,  Unrated)
33
Money or Mission 2006,  Unrated)
34
Something More 2003,  Unrated)
35
Foo Fighters: One By One ,  Unrated)
36
Horatio Hornblower: The Duel (Hornblower: The Even Chance) 1998,  Unrated)
37
No More Baths 1997,  Unrated)
38
More 1998,  Unrated)
39
71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls (71 Fragments of a Chronology of Chance) 1994,  Unrated)
40
One on One 1977,  PG)
41
Le Vieux fusil (The Old Gun) (Vengeance One by One) 1975,  R)
42
Sympathy for the Devil (One Plus One) 1968,  Unrated)
43
Kakoe ono, more? 1964,  Unrated)
44
No More Ladies 1935,  Unrated)
45
One Long Night 2007,  Unrated)
46
One to Another (Chacun sa nuit) 2006,  Unrated)
47
Audience of One 2007,  Unrated)
48
One Night With the King 2006,  PG)
49
Robert Ludlum's Covert One - The Hades Factor 2006,  Unrated)
50
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
51
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
52
Spirited Away 2001,  PG)
53
Stand by Me 1986,  R)
54
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
55
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
56
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
fanTaSY
57
Snatch 2001,  R)
58
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
59
Spaceballs 1987,  PG)
60
Speed 1994,  R)
61
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
62
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
63
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
bati
64
28 Days Later 2002,  R)
65
300 2007,  R)
66
50 First Dates 2004,  PG-13)
67
8 Mile 2002,  R)
68
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
69
A Cinderella Story 2004,  PG)
70
A Clockwork Orange 1971,  R)
71
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
72
A League of Their Own 1992,  PG)
73
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
74
A Walk to Remember 2002,  PG)
75
ATL 2006,  PG-13)
76
About a Boy 2002,  PG-13)
77
Accepted 2006,  PG-13)
78
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
79
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
peT?
80
Alien 1979,  R)
81
Aliens 1986,  R)
82
Almost Famous 2000,  R)
83
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
84
American Beauty 1999,  R)
85
American History X 1998,  R)
86
American Pie 1999,  R)
American Pie
hmmm
87
American Pie 2 2001,  R)
88
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
89
American Psycho 2000,  R)
90
American Wedding 2003,  R)
91
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
92
Anger Management 2003,  PG-13)
93
Apocalypse Now 1979,  R)
94
Four Brothers 2005,  R)
95
Forrest Gump 1994,  PG-13)
96
Finding Neverland 2004,  PG)
97
Finding Nemo 2003,  G)
98
Friday 1995,  R)
99
Freedom Writers 2007,  PG-13)
100
Friday After Next 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments