My Favorite Movies


  jdwintersbmsr's Rating My Rating
1
American Outlaws 2001,  PG-13)
American Outlaws
This is a really good movie, he portrays the outlaw Jesse James very well.
2
A Home at the End of the World 2004,  R)
A Home at the End of the World
He plays a man who is very innocent and if you didn't like Colin before you will now.
3
Spider-Man Strikes Back (Spiderman: The Deadly Dust) 1978,  Unrated)
4
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew 1999,  G)
5
Tigerland 2000,  R)
6
Miami Vice 2006,  R)
Miami Vice
they could have made this a little better but it was an ok movie.
7
Ask the Dust 2006,  R)
Ask the Dust
I love the fact that it is so far removed from what he usually does in a movie.
8
Alexander 2004,  R)
Alexander
I like the story line but again not what you are used to seeing Colin in.
9
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
S.W.A.T.
Loved his attitude in this one.
10
The Recruit 2003,  PG-13)
11
Phone Booth 2003,  R)
12
Minority Report 2002,  PG-13)
13
The New World 2005,  PG-13)
The New World
We finally see him in a movie where he can use his accent and not have to worry about hiding it or covering it up.
14
Hart's War 2002,  R)
15
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
loved it they did a good job it followed very close to the comics and they kept it within a reasonable length of time
16
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
The Cider House Rules
This movie is sad but very compelling.
17
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
18
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
19
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1920,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments