My Favorite Movies
| jdlass's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 2 |
Scarface 1983, R) |
|
| 3 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 4 |
8 Mile 2002, R) |
|
| 5 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 6 |
Formula 51 (The 51st State) 2002, R) |
|
| 7 |
Enemy of the State 1998, R) |
|
| 8 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 9 |
Garfield - The Movie 2004, PG) |
|
| 10 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 11 |
Hannibal 2001, R) |
|
| 12 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 13 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 14 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 15 |
Who Framed Roger Rabbit 1988, PG) |
|
| 16 |
The Jungle Book 1967, G) |
|
| 17 |
Four Brothers 2005, R) |
|
| 18 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 19 |
Beverly Hills Cop 1984, R) |
|
| 20 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 21 |
Ocean's Twelve 2004, PG-13) |
|
| 22 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 23 |
Erin Brockovich 2000, R) |
|
| 24 |
Saw 2004, R) |
|
| 25 |
Patch Adams 1998, PG-13) |
|
| 26 |
Hocus Pocus 1993, PG) |
|
| 27 |
Bad Boys 1995, R) |
|
| 28 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 29 |
Click 2006, PG-13) |
|
| 30 |
Starsky & Hutch 2004, PG-13) |
|
| 31 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 32 |
Date Movie 2006, PG-13) |
|
| 33 |
Saw II 2005, R) |
|
| 34 |
About a Boy 2002, PG-13) |
|
| 35 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 36 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 37 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 38 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 39 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 40 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 41 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 42 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 43 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 44 |
The Departed 2006, R) |
|
| 45 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 46 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 47 |
Old School 2003, R) |
|
| 48 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 49 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 50 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 51 |
GoodFellas 1990, R) |



















































