My Favorite Movies


  jdiehl22000's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
SUPERB !!!!
2
Romeo and Juliet 1968,  PG)
Romeo and Juliet
CLASSIC , A MUST SEE MOVIE , One of My All time favorite !!!!
3
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
loved it !!! , loved it !!! , loved it !!!
4
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
I Loved it , It touch my heart !!
5
The 13th Warrior 1999,  R)
The 13th Warrior
I've seen it so many times and I still find it SUPER !!!
6
The Last of the Mohicans 1992,  R)
The Last of the Mohicans
Just a very Good Movie !!!
7
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
Really a Great Story !!!
8
King Arthur 2004,  PG-13)
King Arthur
I Enjoyed it Very Much it has Lot's of action ,suspense,fighting and some drama !!!
:)
9
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Loved It !!!
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
SUPER GOOD !!!!
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
This is a Must See , Super !!!!!!!!!
12
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
This One is just GREAT !!!!
13
The Core 2003,  PG-13)
The Core
I really Liked it a LOT !!!
14
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
OMG !!!

;)
15
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
Great Clasic !!!!
16
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
Snow White and the Seven Dwarfs
SUPER CLASSIC !!!
17
Beauty and the Beast 1991,  G)
18
The Hunchback of Notre Dame 1996,  G)
The Hunchback of Notre Dame
LOVELY , MUST SEE !!!!
19
Tarzan 1999,  G)
Tarzan
Great Family Movie !!!
20
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
GREAT !!!
21
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
SUPERB !!!!!
22
Black Beauty 1994,  G)
Black Beauty
Great Story and Movie !!
23
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
I'm a Dog Lover , so this one touch my heart !!!
24
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
I TOTALLY LOVED IT !!!!
25
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
MUST SEE , CLASSIC !!!!
26
My Girl 1991,  PG)
My Girl
Very Good Movie !!!!
27
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Very Good !!!
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
GREAT , COOL , WOW !!!
29
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Super !!!
30
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
SUPER !!!
31
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
Very Good and with Action Packed !!!
32
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
LOTS OF ACTION AND SUSPENSE !!!
33
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
GREAT MOVIE !!!
34
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
Liked it !!!
35
The Gift 2000,  R)
The Gift
Super Good !!!!
36
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
To me , this Story is just so Romantic !!!
37
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
LIKED IT VERY MUCH !!!
38
Underworld 2003,  R)
Underworld
I LOve this kind a Movies !!!
39
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
Great !!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments