My Favorite Movies


  jdamadchatter's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
2
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
3
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
4
The Godfather 1972,  R)
5
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
6
Ran 1985,  R)
7
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
8
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
9
The Blues Brothers 1980,  R)
10
The Godfather, Part II 1974,  R)
11
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
12
Die Hard 1988,  R)
13
Run Silent, Run Deep 1958,  Unrated)
14
The Hunt for Red October 1990,  PG)
15
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
16
Buena Vista Social Club 1998,  G)
17
Pink Floyd: Live at Pompeii (Echoes: Pink Floyd) 1972,  G)
18
Charade 1963,  G)
19
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
20
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
21
The Pink Panther 1963,  Unrated)
22
The Pink Panther Strikes Again 1976,  PG)
23
Tao xue wei long 2 (Fight Back to School II) 1992,  Unrated)
24
Tao xue wei long (Fight Back to School) 1991,  Unrated)
25
Tao xue wei long zhi long guo ji nian (Fight Back to School III) 1993,  Unrated)
26
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
27
Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box 1996,  Unrated)
28
Chinese Odyssey Part Two: Cinderella (Sai yau gei: Daai git guk ji - Sin leui kei yun) 1995,  R)
29
Ronin 1998,  R)
30
The Color Purple 1985,  PG-13)
31
High Plains Drifter 1973,  R)
32
The Pillow Book 1996,  NC-17)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments