My Favorite Movies


  JD05191987's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
This is definitely my favorite movie of all time. It's pretty much impossible for me to watch this and not be in an amazing mood after. i only wish I was fluent in French so I could watch it without the subtitles I heard it's hystarical.
2
American Beauty 1999,  R)
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
4
Fight Club 1999,  R)
5
All About Eve 1950,  PG)
All About Eve
I was surprised when i first watched this at how awesome it was. I mean it has a lot of things about it that are considered flaws in todays films the biggest probably being that it's in black and white. But It really stands to time. Plus Bette Davis is my favorite actress and she delivers an amazing preformance...she should have one the oscar for that too bad they shunned her but that seems to be how the Academy works I've found.
6
Say Anything... 1989,  PG-13)
7
The Believer 2001,  R)
8
Little Miss Sunshine 2006,  R)
9
Casino 1995,  R)
10
The Legend of Billie Jean 1985,  PG-13)
The Legend of Billie Jean
It took me 2 years to find a copy of this movie. After 2 years of hype when i finally bought it off ebay for way more than it was worth i was pleased to see that it lived up to the high expectations I had for it. The Legend of Billie Jean rocked too bad it isn't availible on DVD in the United States...but Da Hip Hop Witch is.
11
28 Days 2000,  PG-13)
12
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
13
Almost Famous 2000,  R)
14
American History X 1998,  R)
15
American Psycho 2000,  R)
16
Arthur 1977,  PG)
17
Away We Go 2009,  R)
18
Back to the Future 1985,  PG)
19
Back to the Future Part II 1989,  PG)
20
Batman 1989,  PG-13)
21
Batman Returns 1992,  PG-13)
22
Bio-Dome 1996,  PG-13)
23
Black Swan 2010,  R)
24
Blow 2001,  R)
25
Bonnie and Clyde 1967,  R)
26
The Boondock Saints 2000,  R)
27
The Breakfast Club 1985,  R)
28
Carrie 1976,  R)
29
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
30
Charade 1963,  G)
31
Chasing Amy 1997,  R)
32
Clerks 1994,  R)
33
The Client 1994,  PG-13)
34
Closer 2004,  R)
35
Coffy 1973,  R)
36
Cool Hand Luke 1967,  PG)
37
Demolition Man 1993,  R)
38
Donnie Darko 2001,  R)
39
Empire Records 1995,  PG-13)
40
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
41
The Fifth Element 1997,  PG-13)
42
The Fox and the Hound 1981,  G)
43
Friday 1995,  R)
44
Garden State 2004,  R)
45
The Gift 2000,  R)
46
Gone Baby Gone 2007,  R)
47
GoodFellas 1990,  R)
48
Grandma's Boy 2006,  R)
49
Gran Torino 2008,  R)
50
Harold and Maude 1971,  PG)
51
Heathers 1988,  R)
52
The Illusionist 2006,  PG-13)
53
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
54
The Italian Job 2003,  PG-13)
55
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
56
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
57
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl
Amazing! This is by far the best movie I have seen so far all year...and probably will remain the best film i have seen all year.
58
Léon (The Professional) 1994,  R)
59
The Life of David Gale 2003,  R)
60
Lost In Translation 2003,  R)
61
Mallrats 1995,  R)
62
Memento 2000,  R)
63
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
64
My Cousin Vinny 1992,  R)
65
November 2005,  R)
66
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
67
Once 2007,  R)
68
On Golden Pond 1981,  PG)
69
Ordinary People 1980,  R)
70
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
71
Pieces of April 2003,  PG-13)
72
Pineapple Express 2008,  R)
Pineapple Express
I definitely plan on buying this one!
73
Pleasantville 1998,  PG-13)
74
The Prestige 2006,  PG-13)
75
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
76
The Princess Bride 1987,  PG)
77
Pulp Fiction 1994,  R)
78
Requiem for a Dream 2000,  R)
79
The Rock 1996,  R)
80
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
81
Saw 2004,  R)
82
Seven (Se7en) 1995,  R)
83
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
84
Showgirls 1995,  NC-17)
Showgirls
This is an awful movie but it gets better each time i see it.
85
Sin City 2005,  R)
86
Sixteen Candles 1984,  PG)
87
Sketch Artist II: Hands That See (A Feel for Murder) 1995,  PG)
Sketch Artist II: Hands That See (A Feel for Murder)
Such a good movie. I think that Courteney Cox is a great actress when it comes to doing dramatic roles. It's a little slow at times but the entire idea was great.
88
Stay 2005,  R)
89
Stir of Echoes 1999,  R)
90
Sybil 1976,  Unrated)
91
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
92
A Time to Kill 1996,  R)
93
True Romance 1993,  R)
94
The Truman Show 1998,  PG)
95
The United States of Leland 2002,  R)
96
V for Vendetta 2006,  R)
97
Wait Until Dark 1967,  Unrated)
98
The Warriors 1979,  R)
The Warriors
What a great movie to just sit around and make fun of
99
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
Don't judge me!
100
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments