My Favorite Movies


  JCsugden's Rating My Rating
1
Transamerica 2005,  R)
2
The Producers 2005,  PG-13)
3
V for Vendetta 2006,  R)
4
Man of the Year 2006,  PG)
Man of the Year
I love ROBIN WILLIAMS
5
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
OMG
6
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
Escape from Alcatraz
Excellent
7
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Excellent, really surprised.
8
Fast Food Nation 2006,  R)
Fast Food Nation
th last ten minutes was disgusting.
9
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Best James Bond movie I have seen in theatre. However I wasn't alive in '67.
10
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
This looks hilarious to me. I really enjoy Shawn of the Dead.
11
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
12
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
13
The Matrix 1999,  R)
14
Interview with the Vampire 1994,  R)
15
Rain Man 1988,  R)
16
Reservoir Dogs 1992,  R)
17
The Silence of the Lambs 1991,  R)
18
The Shawshank Redemption 1994,  R)
19
American Beauty 1999,  R)
20
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
21
Bowfinger 1999,  PG-13)
22
Almost Famous 2000,  R)
23
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
24
Being John Malkovich 1999,  R)
25
*batteries not included 1987,  PG)
26
Blast from the Past 1999,  PG-13)
27
The Wizard of Speed and Time 1988,  PG)
28
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
Samuel Jackson gave a stinning performance all around. there was some great blackting in this one. http://www.urbandictionary.com/define.php?term=blackting
29
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
This looks fabulous

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments