My Favorite Movies


  jcsr's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
My all time Favorite! Beautiful, bloody and romantic.
2
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
Better than the first. One of my favs Action movies
3
Mean Streets 1973,  R)
Mean Streets
My favorite Martin Scorsese movie.
4
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Don Corleone is a wise man.
5
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Redefines what a Superhero movie is meant to be.
6
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
One of the Best Rock n Roll movies
7
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
My Favorite Star Wars Movie
8
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
It is the most powerful of the trilogy
9
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
One of the Best Mob movies
10
The Departed 2006,  R)
The Departed
Everyone's performance is great! It's violent and raw, there has not been a movie like this one in a while. It is the "Godfather" of this generation. Proves that there is not a director out there like Scorsese.
11
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
It's a raw and heartbreaking reflection on the Iraq War, the treatment of Immigrants and the state of today's World. The best sci-fi movie in a long long long while. This film will still be relevant in a few decades... watch it today!!!
12
The Mission 1986,  PG)
The Mission
Overlooked Gem. I couldn't utter a word after I saw it
13
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
A gem of a film. Beautiful, raw, harsh, but is an experience everyone has to watch in order to honor those who suffered it.
14
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
One of the best movies of the year! This is one of the best acted movies I've seen in a long while. The action never stops and will surely keep you at the edge of your seat. The secrets are revealed and the plot is intriguing.
I know there are only three novels, but they ought to do more movies about this character. This franchise has revolutionize the spy thriller genre.
15
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
This is a love story of epic proportions. It is one of the most beautiful films I have seen in my life. Alongside "Solaris", this movie deals with the theme of the certainty of death and how we humans try to avoid something inevitable. Not a film for everyone, but it should be experienced by those who love filmmaking, and view it as an art. The music is just extraordinarily magnificent.
16
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
My brother's Favorite movie. If Braveheart didn't exist it would be my favorite too.
17
Match Point 2005,  R)
Match Point
Woody Allen rights his latests wrongs with this great movie. Sexy, lusty and
great. It has become one of the few movies I always think about.
18
Aliens 1986,  R)
Aliens
Best movie of the franchise.
19
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Really cool and suave Bond adventure. Goes back to the original Connery formula. Craig is great as 007. It does something good for the franchise by intertwining drama and action. The last action sequence is awesome.
20
The Constant Gardener 2005,  R)
The Constant Gardener
Excellent cinematography. The story is really gripping, raw and beautiful. Ralph Fiennes did an excellent portrayal of a common man tangled in a worldwide conspiracy.
21
Garden State 2004,  R)
Garden State
Great comedy with romantic and existensial elements. Zach Braff is great, different from his Scrubs character, but still hilarious.
22
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
Day-Lewis plays one of the Best Villian in movie history.
23
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
It will be in the top ten of this decade. The Extended Edition is way better.
24
Memento 2000,  R)
25
All the Real Girls 2003,  R)
All the Real Girls
This movie presents the irony of love like no other I 've seen.
26
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Weird, romantic and funny
27
The Descent 2005,  R)
The Descent
Scary and gory. As few horror movies lately have done, I really care for the characters and their survival.
28
The Iron Giant 1999,  PG)
The Iron Giant
A gem of a movie.
29
Wonder Boys 2000,  R)
Wonder Boys
This movie has a great cast and the plot is really funny and will keep you entertained during the whole movie.
30
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
My favourite japanese animation film. I am not such a lover of these kind of movies, but the plot of this traditional 2D animation film is excellent, the final battle is amazing. More than a fairy tale, this is a reflection on today's society and our lack of commitment with nature. Just Amazing!!!
31
Malena 2000,  R)
Malena
I fell in love with Monica Bellucci after I saw this movie, her beauty is astonishing
32
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
I have been a fan of Batman since I was 8 years old. "Batman Returns" captivated me and I met a Superhero without superpowers, but with a strong will to make things better. Every performance is top notch. Ledger was fantastic, but Eckhart and Gary Oldman also deserve kudos.

Right and simple, this movie has impressed audiences because it is DARING! It is not like any other action or superhero movie that is predictable. There are twists and turns that shock and move you. Everything is unexpected, the ending will leave you breathless and even in a 2 1/2 hours movie you will crave for more. Also, the plot is not watered down so kids will enjoy the story (this is to you stupid SPIDER-MAN), this film is a CRIME DRAMA.

I can go on praising this movie, but I'll just advice you to go see it. Maybe I'm overreacting, I tend to do that with BATS, but this masterpiece is to Comic book movies what LOTR: The Return of the King is to Fantasy Films.
33
24 Hour Party People 2002,  R)
24 Hour Party People
Cool Movie. It is a dramatization of the New Wave era. This movie makes me want to visit Manchester.
34
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
Perfect Romantic Comedy, Jack Black is awesomely funny.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments