My Favorite Movies


  jclark751's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
The most original screenplay ever written in my opinion, that no one other than Charlie Kaufman could have came up with.
2
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
No way to describe this film. Completely original and feels like you are dreaming. Can't even be categorized into a genre. Every time I watch it, I catch something new, which is the case with most of David Lynch's films, but that's why you just want to keep watching them constantly.
3
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
P.T. Anderon's masterpiece. Daniel-Day Lewis at his best. Has all of the elements a perfect film should have.
4
Garden State 2004,  R)
Garden State
Zach Braff shows us that not only can he act, but he also manages to master directing and screenwriting as well. Quarky girl falls for boy numbed by anti-depressants for a good portion of his life, on a journey of self-discovery as he returns home to the Garden State for the first time in nine years for his mother's funeral.
5
Cool Hand Luke 1967,  PG)
Cool Hand Luke
"Cool hand Luke", as his fellow inmates call him, will stop it nothing to escape prison. An early film in Paul Newman's acting career and probably his most enjoyable performance to watch.
6
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
Unbelievable screenplay, and a cast ensemble that works so well together you forget that actors like Philip Seymour Hoffman and Tom Cruise are not actually the characters they are portraying. An ending that is completely unexpected, and an array of great lines and amazing dialogue all throughout the film.
7
The Departed 2006,  R)
The Departed
DiCaprio shows us how much talent, passion, rage and diversity he posseses in this film. A story about losing identity and how unreliable and untrustworthy people can be. A story of rookies and undercover cops, the corrupted and the honorable. Who you are in one environment is not necessarily who you are in another environment, either by duty or by choice, for money or for protection or information.
8
Lost Highway 1997,  R)
9
The Third Man 1949,  Unrated)
The Third Man
Guest arrives to find that his host and long-term friend is dead. Carol Reed delivers a suspenseful, timeless mystery of the film noir genre.
10
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Best Coen brothers film. Perfect adaption of Cormac McCarthy's perfect novel. Nothing unnecessary, keeping you on the edge of your seat the entire time. Javier Bardem portrays a calmly disturbing and perfect villain.
11
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
I can keep watching this movie over and over again. Truman is such a complex character. From cutting out characteristics of women from magazines and pasting them together to create a resemblence of what a girl who made him once feel passion looked like, to talking to his bathroom mirror, to his obsession with Fiji and his desire to travel, Truman never seizes to be interesting throughout the film..... all while he has no idea his entire life has been scripted for television and his every move is filmed on a 24-hour channel. One of Jim Carrey's best performances.
12
Memento 2000,  R)
Memento
Christopher Nolan delivers us a story of a man who lives day to day with his memory, piecing together the clues of his wife's death, which is the last thing he remembers, based on notes and tattoos of evidence on his body.
13
Dogma 1999,  R)
Dogma
A perfect and witty comedy delivered by the genius of Kevin Smith that goes so much deeper than most viewers realize.
14
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether)
Most perfect and twisted love story ever written. Jean-Luc Godard's best film by far.
15
Before the Devil Knows You're Dead 2007,  R)
Before the Devil Knows You're Dead
I love the cast (especially Hoffman and Tomei) and the plot (two desperate adults robbing their parents' mom-and-pop jewelry store), as well as everything down to the order that the scenes are shown on the screen being organized perfectly.
16
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
The only Sergio Leone film or Western in general that keeps me interested the entire time. A true classic.
17
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
First West Anderson film I had ever seen, and probably my favorite. The characters are so complex and the cast ensemble works together so well you almost can't believe the Tenenbaums aren't a real family. Luke Wilson and Gwenyth Paltrow's best perfomances in my opinion.
18
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Bill Murray and Scarlett Johansson have perfect on-screen chemistry as they portray two characters going through a strange time in their lives, who both happen to be in Tokyo for different reasons and spark a life-changing friendship and encounter.
19
Fargo 1996,  R)
Fargo
Maybe my favorite film by the Coen brothers. Frances McDormand's best performance by far. An amazing dark comedy.
20
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Quentin Tarantino's rookie work, and probably his best film. Fantastic robbery scenes, hilarious characters, great dialogue, an unforgettable ending.
21
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
An early Fincher film, and an amazing use of the seven deadly sins in regards to the plot. Nothing is ever predictable or too unbelievable, but still maintains originality and authenticity, all down to the very end.
22
Bottle Rocket 1996,  R)
Bottle Rocket
Wes Anderson's debut. Hilarious dialoge if you have a certain sense of humor. You either love Anderson's humor or you find it dry and uncomprehensive. Concepts are original and characters never seize to be entertaining. Definitely for any fan of Anderson's other films.
23
The Science of Sleep 2006,  R)
The Science of Sleep
Gondry's display of Stephane's dreams are visually amazing. Great screenplay.
24
Drugstore Cowboy 1989,  R)
Drugstore Cowboy
My favorite Gus Van Sant film. This film is the perfect translation of what the term junky really means.
25
Factotum 2005,  R)
Factotum
An underrated film. Definitely one of Matt Dillon's better perfomances as he portrays Henry Chinaski (who is modeled after the writer and poet Charles Bukowski, my favorite writer of all time).
26
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
There aren't words to describe Coppola's mafia masterpiece.
27
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
The best sequel ever made, and probably one of the overall best movies as far as classics are concerned.
28
The Rules of Attraction 2002,  R)
The Rules of Attraction
A perfect adaption of Bret Easton Ellis' novel. It leaves out some things obviously, but it claimed the novel's context and made it into its own unique and edgy story.
29
Videodrome 1983,  R)
Videodrome
Favorite Cronenberg film. Local television channel that plays uncensored, controversial videos other channels would never play, and eventually gets some material that makes for a crazy and original plot twist.
30
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly)
Former Elle editor-in-chief Bauby sits functionless and paralyzed in every way possible, except for one of his eyes which you see much of the movie out of, and not only does it look and feel believable, but you feel his pain and disability just by watching. A remarkable film, based on a true story.
31
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
A feel-good, hilarious film that will unexpectedly knock you off your feet. Characters that stick with you.
32
Stranger Than Paradise 1984,  R)
Stranger Than Paradise
Jim Jarmusch's best film. Great story about a journey of sorts. Feels like a really long short film. The fact that it was in black and white actually worked as an element that made the film better.
33
Metropolis 1927,  PG-13)
Metropolis
Fritz Lang's depiction of the future based on if things continued to keep going on the way they were during his time. Great classic sci-fi film, and a vision far beyond its time.
34
Punch-Drunk Love 2002,  R)
Punch-Drunk Love
Adam Sandler's best performance hands down. From the talented screenwriting/directing of Paul Thomas Anderson. The character Barry is so complex it's ridiculous, if you pay attention to everything the film has to offer. A small-business owner hits a peak and crazy stage of his life after he finds a harmonium on the street, meets a woman, and makes a phone call, and all of those factors work to change his personality as well as his life.
35
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
The comedic genius of Kevin Smith. Male comic book artist meets female comic book artist, who basically seems like the perfect woman and the woman of his dreams... only to find out that she is a lesbian.
36
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
One of the best films ever made. Set in Africa during World War II where an American has an encounter with a woman he formerly had a romance with and the story begins to unravel from there.
37
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Amazing story that actually makes you appreciate living in a relatively safe country. Kids/teens in gangs, drug-selling, theft, death. Set in the 1970's and 80's.
38
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Great adaption of Hunter S. Thompson's semi-autobiographical journalistic journey, filled with more drugs than you could ever imagine in the trunk of a car. Johnny Depp does a great job of playing Raoul Duke, who is supposed to be modeled after Hunter S. Thompson. A very psychadelic journey into Vegas.
39
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
Proves that some places aren't as nice as they seem once you dig beneath the surface, and sometimes you find the most unexpected and disturbing things. A great David Lynch film.
40
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Heath Ledger's best performance by far, finally earning him the recognition for his talent that much of his career as an actor has deserved. Nolan succeeds in directing the first super hero film to successfully be realistically accurate, and still entertaining. Not just a great film adaption of a comic book, but a memorable crime film in general. One of the best beginnings to a film I have ever seen. Gotham City at its best.
41
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Definitely the best Japanese film I've ever seen. Seven unemployed samurai hired by a village in times of war crises, who not only help defend the people but teach them methods to defend themselves.
42
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957,  Unrated)
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet)
The first and best Ingmar Bergman film I've seen. A knight from the crusades challenges Death to a game of chess for his life when approached and told that it is his time to die.
43
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
44
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) 1965,  Unrated)
45
Night of the Living Dead 1968,  R)
46
Boogie Nights 1997,  R)
47
Vanilla Sky 2001,  R)
48
Singles 1992,  PG-13)
49
Pulp Fiction 1994,  R)
50
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
51
Being John Malkovich 1999,  R)
52
Eraserhead 1977,  R)
53
The Elephant Man 1980,  PG)
54
I Heart Huckabees 2004,  R)
55
Almost Famous 2000,  R)
56
Short Cuts 1993,  R)
57
Brazil 1985,  R)
58
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
An amusing blood fest with Samurai swords.
59
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
60
Do the Right Thing 1989,  R)
61
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
62
The Aviator 2004,  PG-13)
63
Crash 2005,  R)
64
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
65
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
66
Citizen Kane 1941,  PG)
67
My Cousin Vinny 1992,  R)
68
The Last Man on Earth 1964,  Unrated)
69
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
70
Dementia 13 (The Haunted and the Hunted) 1963,  Unrated)
71
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
72
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Tom Hanks' acting at its best, making the movie as memorable as it remains to be even to this day. When watching Hanks in this film, you forget his true identity; he makes the character his own.
73
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Spielberg's directing misses nothing; accurate down to even the sound of a bullet shell dropping to the ground.
74
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
75
Schindler's List 1993,  R)
76
THX 1138 1971,  PG)
77
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best of the Star Wars saga. All-around amazing in every aspect; a true classic.
78
The Thing 1982,  R)
79
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
A perfect adaption of a perfect novel brilliantly directed by Peter Jackson that makes you almost feel as though you are an elf or a hobbit yourself.
80
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
81
Dune 1984,  PG-13)
82
The Fly 1986,  R)
83
Eastern Promises 2007,  R)
84
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
85
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
86
Sleepy Hollow 1999,  R)
87
Ed Wood 1994,  R)
88
Big Fish 2004,  PG-13)
89
Zodiac 2007,  R)
90
Slumdog Millionaire 2008,  R)
91
Army of Darkness 1993,  R)
92
Evil Dead 2 1987,  R)
93
Amores Perros 2000,  R)
94
Babel 2006,  R)
95
The English Patient 1996,  R)
96
The Jacket 2005,  R)
97
The Pianist 2002,  R)
98
Barfly 1987,  R)
99
Where the Buffalo Roam 1980,  R)
100
Sin City 2005,  R)
Sin City
Visually amazing in every aspect with a cast that works well together.
101
8 1/2 1963,  Unrated)
102
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
103
Night on Earth 1991,  R)
104
Across the Universe 2007,  PG-13)
105
Half Nelson 2006,  R)
106
Mystic River 2003,  R)
107
The Shawshank Redemption 1994,  R)
108
Into the Wild 2007,  R)
109
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
110
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Russel Crowe and Joaquin Phoenix deliver amazing performances. Ridley Scott does a great job at portraying the historical accuracy of Rome and of the colosseums.
111
The Darjeeling Limited 2007,  R)
112
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
113
Walk the Line 2005,  PG-13)
114
Rope 1948,  PG)
115
North by Northwest 1959,  Unrated)
116
American Beauty 1999,  R)
117
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
118
Buffalo 66 1998,  R)
119
Pi 1998,  R)
120
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
121
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
122
The Wrestler 2008,  R)
123
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
124
Blow 2001,  R)
125
Chocolat 2000,  PG-13)
126
Annie Hall 1977,  PG)
127
Taxi Driver 1976,  R)
128
Thumbsucker 2005,  R)
129
Stay 2005,  R)
130
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
131
Manic 2001,  R)
132
Lonesome Jim 2005,  R)
133
Death Proof 2007,  R)
134
Elephant 2003,  R)
135
My Own Private Idaho 1991,  R)
136
Monster's Ball 2001,  R)
137
Kicking and Screaming 1995,  R)
138
Trainspotting 1996,  R)
139
GoodFellas 1990,  R)
140
Hot Fuzz 2006,  R)
141
Shaun of the Dead 2004,  R)
142
High Fidelity 2000,  R)
143
Dead Man 1995,  R)
144
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
145
Gangs of New York 2002,  R)
146
Eyes Wide Shut 1999,  R)
147
Less Than Zero 1987,  R)
Less Than Zero
Honestly, the film is a horrible depiction of an amazing novel because a lot was changed for the worst, and although a lot of the actors did a terrible job, Robert Downey Jr.'s performance in this film is among the best performances I have seen in any film ever. I watch the film sometimes just to see him act.
148
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
149
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Harold Crick realizes that his life is a story written by a woman, and he consults a writer about what he should do when, in her narration, she announces that he is going to die. A story of how to embrace life.
150
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
Marie Antoinette
Vibrant colors and costumes. Amazing music. An easy-to-follow explanation of a significant historical event.
151
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
Great story about a family of sisters in the 70's and their parents and how they've been shaken by the plague of suicide, and the events and explanations around it.
152
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
Always a fun, hilarious film to watch.
153
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
Best Alfred Hitchcock film in my opinion. Detective who literally suffers from cases of having vertigo, spying on a woman who he eventually becomes obsessed with.
154
Atonement 2007,  R)
155
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
156
M 1931,  Unrated)
157
Apocalypse Now 1979,  R)
158
A Clockwork Orange 1971,  R)
159
Sideways 2004,  R)
160
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
Not only the music is amazing, but the actor who plays Mozart is entertaining to watch down to his laugh. An all-around great film by Milos Forman, and a great story in general. Based on a play by Peter Shaffer, who is probably one of the greatest playwrights ever.
161
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
162
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
De Niro and Scorsese show us what a man is capable of becoming when his rage takes over his life. The story of Jake La Motta.
163
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
One of the best and most unpredictable endings I have ever seen.
164
American History X 1998,  R)
American History X
Showing us the hatred groups such as neo-nazis are capable of possessing when they grow up in that environment, how it can ruin lives, and how someone can surpass brainwash to grow into a new person once they realize that ultimately people are all the same.
165
Adaptation 2002,  R)
Adaptation
Charlie Kaufman's writer's block resulting in something wonderful.
166
Primal Fear 1996,  R)
Primal Fear
An early film for Edward Norton where he truly shows his ability to convincingly portay a darker character with a psychological disorder.
167
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
The Treasure of the Sierra Madre
A great adventure story about finding gold. Great display of acting delivered by Humphrey Bogart.
168
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
A true story of a man's courage and will to do what is right, risking ones life to save so many others.
169
Spartacus 1960,  PG-13)
Spartacus
Spartacus vs. the Roman empire. A true Kubrick classic.
170
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
Ben Whishaw at his best. Great plot. Shows what passion is capable of doing.
171
City Lights 1931,  G)
City Lights
Displays the comedic and romantic genius of Charlie Chaplin. Talent way beyond the boundaries of his time.
172
Modern Times 1936,  G)
173
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
174
Cube 1997,  R)
175
Children of Men 2006,  R)
176
28 Days Later 2002,  R)
177
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
178
I'm Not There 2007,  R)
179
Freaks 1932,  Unrated)
180
The Boondock Saints 2000,  R)
181
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
182
Snatch 2001,  R)
183
Nowhere 1997,  R)
184
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
185
Mean Streets 1973,  R)
186
Factory Girl 2006,  R)
187
Back to the Future 1985,  PG)
188
Back to the Future Part II 1989,  PG)
189
Back to the Future Part III 1990,  PG)
190
Batman 1989,  PG-13)
191
Batman Returns 1992,  PG-13)
192
Batman Forever 1995,  PG-13)
193
Batman & Robin 1997,  PG-13)
194
Four Rooms 1995,  R)
195
Inglourious Basterds 2009,  R)
196
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
197
East of Eden 1955,  PG)
198
Requiem for a Dream 2000,  R)
199
L.A. Confidential 1997,  R)
200
Pan's Labyrinth 2006,  R)
201
Full Metal Jacket 1987,  R)
202
Jaws 1975,  PG)
203
Blade Runner 1982,  R)
204
Donnie Darko 2001,  R)
205
Cashback 2006,  R)
206
The Big Lebowski 1998,  R)
207
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
208
The Gold Rush 1925,  Unrated)
209
In Bruges 2008,  R)
210
The Exorcist 1973,  R)
211
The Lady Vanishes 1938,  PG)
212
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
213
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
214
The Apartment 1960,  Unrated)
215
Psycho 1960,  R)
216
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
217
The Birds 1963,  PG-13)
218
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
219
Bad Lieutenant 1992,  NC-17)
220
Fight Club 1999,  R)
221
Scream 1996,  R)
222
The Squid and the Whale 2006,  R)
223
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
224
Beetlejuice 1988,  PG)
225
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
226
The Man Who Wasn't There 2001,  R)
227
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
228
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
229
The Matrix 1999,  R)
230
Dawn of the Dead 1978,  R)
231
The Shining 1980,  R)
232
Rushmore 1998,  R)
233
Suspiria 1977,  R)
234
Bullets Over Broadway 1994,  R)
235
Alien 1979,  R)
236
The Terminator 1984,  R)
237
Minority Report 2002,  PG-13)
238
Dark Star 1974,  G)
239
The Fifth Element 1997,  PG-13)
240
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
241
The Evil Dead 1981,  R)
242
Clerks 1994,  R)
243
Sid & Nancy 1986,  R)
244
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
245
District 9 2009,  R)
246
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
247
Watchmen 2009,  R)
248
Casino 1995,  R)
249
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
250
My Left Foot 1989,  R)
251
From Russia With Love 1963,  PG)
252
The Hobbit 1978,  Unrated)
253
Goldfinger 1964,  PG)
254
Dr. No 1962,  PG)
255
Thunderball 1965,  PG)
256
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
257
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
258
The Hudsucker Proxy 1994,  PG)
259
Office Space 1999,  R)
260
Velvet Goldmine 1998,  R)
261
Kick-Ass 2010,  R)
262
Wild At Heart 1990,  R)
263
Die Hard 1988,  R)
264
Heathers 1988,  R)
265
Scarface 1983,  R)
266
Zombieland 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments