My Favorite Movies
| jc127's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 2 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 3 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 4 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 5 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 6 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 7 |
La grande vadrouille (Don't Look Now - We're Being Shot at) 1966, G) |
|
| 8 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 9 |
Ocean's Eleven 1960, Unrated) |
|
| 10 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 12 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 13 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 14 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 15 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 16 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 17 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 18 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 19 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 20 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 21 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 22 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 23 |
Le corniaud (The Sucker) 1965, Unrated) |
|
| 24 |
The Long Kiss Goodnight 1996, R) |
|
| 25 |
The Game 1997, R) |
























