My Favorite Movies


  JBrd2113's Rating My Rating
1
True Romance 1993,  R)
True Romance
Perfection, an all time favorite that really is about true romance.
2
Fight Club 1999,  R)
3
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Phenominal performances and an incredibly compelling story. Enjoy every minute of it.
4
Pulp Fiction 1994,  R)
5
Cruel Intentions 1999,  R)
6
National Treasure 2004,  PG)
7
Poolhall Junkies 2002,  R)
Poolhall Junkies
Clever and whitty. A definite must own.
8
Sin City 2005,  R)
Sin City
Four different stories that all come together to create one fantastic film. Must see. I love Frank Miller's style.
9
Varsity Blues 1999,  R)
10
Green Street Hooligans 2005,  R)
Green Street Hooligans
Stand your ground and fight. Absolutely awesome.
11
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Makes me wish I were full Irish.
12
Out Cold 2001,  PG-13)
Out Cold
This is when Zach Galifianakis should have become famous.
13
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Easliy one of my favorite movies of all time. So suspenseful and ellaborate. I couldn't help but become emotionally attached to the sense of brotherhood and sacrifice to be great with and for one another. The competition is grossly alluring.
14
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Other than Christian Bale's rediculous "batman voice" this movie was a grand slam. Heath Ledger was an insane and delusional joker, his acting was an art form in this film and just proved he was so much more to Hollywood than a teen heartthrob. Unforgettable.
15
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
Loved the Kilmer/Downey duo. A witty humor cake with a coat of murder/mystery icing.
16
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
Excellent dialogue, awesome plot twist and overall great story. Must see.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments