Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jblovergirl's Rating My Rating
1
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
It was kinda funny and a little pervy.
2
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
3
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Nemo's the shizznit ;)
4
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
LUVED IT !!!!!
5
Shrek 2001,  PG)
6
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
It was good, but kinda sad.
7
Grease 1978,  PG)
8
Transformers 2007,  PG-13)
9
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Cute boys + teenage angst + romance = happy me :)
10
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
11
Step Up 2006,  PG-13)
12
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
13
Remember the Titans 2000,  PG)
14
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
This movie is always funny everytime watch it.
15
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Funny as hell :) !!!!!!
16
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
Hot guys + Hot cars = happy girls around the world :).
17
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
I LUVED it!!!
18
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
Two black men going undercover as white girls, that's enough to make anyone laugh.
19
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
One of my favourite movies of all-time
20
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Once again I have to say I LUV JIM CAREY!!!!!!
21
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
Hella funny
22
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Wicked funny. Luved everythong about it.
23
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
This movie was badass
24
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
Luved it !!! It was great and kinda funny.
25
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
This movie never gets old
26
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
Whoooooo. It was awesome. I luved it.
27
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
I luv Jim Carey!!! He's so funny.
28
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
What's not to love about this movie
29
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
My favourite movie of all time. It still makes me cry.
30
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
It was cool
31
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
AWESOME
32
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
It was cool, but way too long.
33
Jungle 2 Jungle 1997,  PG)
34
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
35
Take the Lead 2006,  PG-13)
36
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
37
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
38
The Lake House 2006,  PG)
39
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
40
Angels in the Outfield 1994,  PG)
41
Fool's Gold 2008,  PG-13)
42
She's All That 1999,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments