My Favorite Movies


  jbgoth's Rating My Rating
1
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
im sorry i know its bad but its one of my favourite movies of all time
2
Pan's Labyrinth 2006,  R)
3
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
funny gorey and sad at the same time mostly planet terror
4
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
so fucking funny
5
Dark Passage 1947,  Unrated)
6
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
ummm milk,they should have clips from this movie for milk comercials















love it with all my black little heart
7
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
hello jack
8
V for Vendetta 2006,  R)
9
Slither 2006,  R)
Slither
giant alien leeches from space how is that not awsom!?!!?
10
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
u gotta see the show to understand the movie really[stupid fox]
11
Land of the Dead 2005,  R)
12
Ghost Ship 2002,  R)
Ghost Ship
gabriel byrn that should be all i hacve to say...
13
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
its cool violence music and emotion.
14
The Crow 1994,  R)
The Crow
honestly who is cooler then the original crow charachter ok maybe the punisher but i dont know
15
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
great all star british cast i dont know where the porn with arthur dent fits to the story
but meh.
16
From Hell 2001,  R)
From Hell
for a movie based on history it had some good ideas.
17
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
how fucked would that future be
wouldent the mom be affraid since she is the only one who can have kids that her daughter or her would get raped all the time.
18
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
i like the t-rex with its littel baby arms,sam neal and jeff goldblume arnt bad either
19
Red Dragon 2002,  R)
Red Dragon
casnnabel the hanibel rocks for vilans
20
Death to Smoochy 2002,  R)
Death to Smoochy
first commicel role i ever saw edward norton and he acted like an 8 year old it was genious
21
Darkness 2004,  PG-13)
Darkness
its not based on anything but a haunted hause which i love.
22
The Eye 2008,  PG-13)
The Eye
yes its a remake but i like jessica alba in it and the music at the end
23
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
i usually hate rappers in movies but i can deal thomas jane is one of my favourites
24
End of Days 1999,  R)
End of Days
gabriel burn again the story sucked arni and robbin were both bad but its the devil..gabe burn is the sickest devil!!!
25
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
ya gotta love the dance numbers,comedy and romance its so wicked and original
26
Casablanca 1942,  PG)
27
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
28
Martian Child 2007,  PG)
29
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
30
Queen of the Damned 2002,  R)
31
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
32
Mindhunters 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments