Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. JBender11
  2. J

Give list a short description

  JBender11's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
POTC is without a doubt, hands down my favorite movie of all time!!! This movie is jam packed with tons of action, a love story, undead evil pirates and some of the funniest one liners in movie history. No matter who you are, Pirates of the Caribbean has something for everyone!!!
2
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Abosolutly fantastic! Everything I hoped it would be and more. Fallowed the book closely but still kept it's integraty as a movie that coul stand on its own. Could not have envisioned it to be better myself.
3
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
This movie is perfect in showing what High School is like in any deccade. It's a movie everyone can relate to.
4
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
Love this movie! Action, adventure, a love story what's not to like? One of my all time favorite movies!
5
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
One of the best movies I have ever seen. I really wasn't expecting to love this movie so much but when I saw it I knew it was something special. This movie has a lot to do with growing up and chasing your dreams no matter what anyone says, and how along the way things can turn out even better than you ever expected!
6
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
One of my favorites! So funny and so good. Perfect for any movie night!!!
7
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
I recomend that everyone go see this movies ASAP because it is absoultly fantastic! Little Miss Sunshine has wonderful side-splitting humor that is a rareity in movies today.
8
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Love it! Can watch it over and over again!
9
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
So good! Can watch it over and over again and still be funny. What I like best about it is that it's a story set back a few houndred years but it has new music from today. Really gives it an evtra something.
10
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
This movie is as sweet as the candy in it!!!
11
The Girl Next Door 2004,  R)
The Girl Next Door
Really funny. Loved it a lot, like a modern day Risky Bussiness.
12
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
Such a great love story! And story on life. Really shows the struggles of being an outsider, but still as an outsider your not all alone which gives you a nice warm fuzzy feeling.
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Not as good as the first but pretty damn close
14
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Again, there will always be the first that is the best. But still pretty good, Imean with Johnny Depp anything ig good. So overall I liked it,
15
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
House of Wax was not at all what I thought it was going to be, it was better. It was a bit creepy and really freaky and kept me on the edge of my seat the whole time.
16
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Just love it.
17
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Soooo cute! I think this is my favorite pixtar movie of all time. I can watch it over and over again without getting bord of it.
18
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
Shanghai Noon
So funny it hurts!
19
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
Shanghai Knights
Just as good as the first.
20
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
Really love this movie, one of my all time fav's!!! It's so sweet and you really feel for the characters as the movie goes on.
21
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Oh so romanti-ca! Not as great as the book but what movie fallows the book perfectly anyway?
22
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
I love this movie! It's so sweet and real!
23
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
So good and so sad. But good.
24
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
Great movie! Really gets your heart rate pumping.
25
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Tim Burton is amazing. I've loved this movie ever since I can remember, I loved it when I was 5 and I still love it today.
26
American Outlaws 2001,  PG-13)
American Outlaws
Wild as the west and just as fun!!!
27
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Wedding Crashers. Need I say more?
28
The Halloween Tree 1993,  Unrated)
The Halloween Tree
Great Movie.
29
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Who doesn't love Shrek?
30
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
Good dirty fun.
31
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
You, Me and Dupree
So funny.
32
Without A Paddle 2004,  PG-13)
Without A Paddle
Really funny! So funny it makes my sides hurt from laughter!!!
33
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
The best dancing movie there is.
34
Robin Hood 1973,  G)
Robin Hood
One of my favorites as a kid and still today.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments