My Favorite Movies


  JBatch's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
All time Favorite! Could watch it over and over again! Love the Music to Danny Elfman is awsome!
2
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
Classic 80's movie a must see!!!
3
American History X 1998,  R)
American History X
Crazy, Awsome!! Such a bloody good film!!! Edward Norton at his best!!
4
Crash 2005,  R)
Crash
One of the best Movies Ive seen, very inspirational! Awsome music score by Mark Isham!
5
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Classic Irish Gangsta Movie!
6
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Love it!!!
7
The Witches 1990,  PG)
The Witches
Lipshun, lipshun, come to mommy lipshun!
8
Michael Collins 1996,  R)
9
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Awsome!!!
10
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Awsome epic warrior movie! Great music soundtrack by Hans Zimmer!
11
Blood Diamond 2006,  R)
12
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
Really enjoyed this movie, the illusions are a little far fetched but still a very good movie!
13
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
Very Interesting movie learnt alot of stuff I didnt know! very much enjoyed!
14
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Loved it!
15
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Another Great movie with a great sountrack thanks to James Horner!
16
300 2007,  R)
300
"THIS IS SPARRR TARRRR" Loved it!!
17
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
One of the craziest movies ive seen!
18
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
19
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
20
Interview with the Vampire 1994,  R)
21
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
22
Mystic River 2003,  R)
23
Sleepers 1996,  R)
24
The Devil's Own 1997,  R)
25
Donnie Brasco 1997,  R)
26
Legends of the Fall 1994,  R)
27
A River Runs Through It 1992,  PG)
28
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
29
Eddie Murphy Raw 1987,  R)
30
Coming to America 1988,  R)
31
Casino 1995,  R)
32
Matilda 1996,  PG)
33
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
34
Willow 1988,  PG)
35
Major Payne 1995,  PG-13)
36
Heavyweights (Heavy Weights) 1995,  PG)
37
The 'Burbs 1989,  PG)
38
Stand by Me 1986,  R)
39
The Lost Boys 1987,  R)
40
Empire Records 1995,  PG-13)
41
The Last of the Mohicans 1992,  R)
42
American Beauty 1999,  R)
43
Gangs of New York 2002,  R)
44
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
Shockingly Violent, but all in all a great movie! Well done Mel! lol!
45
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
46
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Classic movie!
47
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
Cool as movie!!!
48
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
The 1st movie I ever saw at the movies!
49
Elf 2003,  PG)
Elf
Will Ferrell is awsome as elf a must see in the lead up to christmas!!!!
50
The Saint 1997,  PG-13)
The Saint
I like the idea of becomeing different people thats why this movie appealed to me!
51
Point Break 1991,  R)
52
Beerfest 2006,  R)
53
Stargate 1994,  PG-13)
54
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Good!
55
The Basketball Diaries 1995,  R)
56
3000 Miles to Graceland 2001,  R)
57
Swiss Family Robinson 1960,  G)
58
The Power of One 1992,  PG-13)
59
End of Days 1999,  R)
60
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
61
Troy 2004,  R)
62
Thelma & Louise 1991,  R)
63
After the Promise 1987,  Unrated)
After the Promise
One of the sadest movies Ive ever seen if not the sadest! A must see!
64
Life as a House 2001,  R)
Life as a House
Very sad but a good movie!
65
SubUrbia 1997,  R)
66
Super Troopers 2002,  R)
67
Eurotrip 2004,  R)
68
Road Trip 2000,  R)
69
Old School 2003,  R)
70
Zoolander 2001,  PG-13)
71
Natural Born Killers 1994,  R)
72
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Fight scenes are awsome pretty good plot to!
73
King Arthur 2004,  PG-13)
74
Jumanji 1995,  PG)
75
Toy Soldiers 1991,  R)
76
The Emerald Forest 1985,  R)
The Emerald Forest
Didnt expect this to jump out and grab me like it did! One of the best movies ive seen in a long time!!
77
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
Yeah this movie has a few corny quotes but over all its a pretty good film!!
78
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
79
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
Everything I ask for in a great movie!!! Awsome!!!
80
Far and Away 1992,  PG-13)
Far and Away
Watched this again recently and loved it as much as I loved it the first time I watched it! Tom cruise cant do an Irish accent to save himself though!
81
Alpha Dog 2006,  R)
Alpha Dog
brilliant!!!! Awsome acting from whole cast! This movie really got to me! Still feeling it!! Justin Timberlake does a bloody good job!!
82
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Wow, what can I say diffently the best batman and yeah best super hero movie to date!!! Love the darkness and Heath Ledger was unbelievable! Simply awsome!!!
83
The Cable Guy 1996,  PG-13)
The Cable Guy
So many people hate this but I enjoy it each time I watch it!
84
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
85
The Departed 2006,  R)
86
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
87
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
Good, good, and good!!! Even though Harry Connick Jr was in it (I hate that Douchbag) I still loved this movie!
88
August Rush 2007,  PG)
August Rush
This goes straight into my favorite ever movies!!! Thankyou Sam for telling me about it!!!
89
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
Think I want to do the same thing just take off from everything! Awsome movie!!
90
Heat 1995,  R)
91
Control 2007,  R)
Control
Loved it!!!
92
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
This was great such a good story!!!
93
Trainspotting 1996,  R)
94
Michael 1996,  PG)
95
Return to Oz 1985,  PG)
Return to Oz
The dark side of Oz Awsome!!!
96
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
Forgetting Sarah Marshall
Awsome romantic comedy
97
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
Really enjoyed this movie keeps you guessing all the way through!
98
Hook 1991,  PG)
99
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
I really liked the idea of this movie, great story but sad ending!!!
100
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
Its no Notebook but I really enjoyed this!!
101
State of Grace 1990,  R)
102
The Crow 1994,  R)
103
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Another great movie from tim burton! Love his work!
104
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
The best love story ever written in my books!!! Call me old fastioned but this is what love should really be like!!!!!
105
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
Snot Face lol!!
106
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
So many people I know said this was a waste of time I loved it even got teary! Total surprise!!!!
107
Blow 2001,  R)
Blow
Johnny Depp does it again!!
108
Pathfinder 2007,  R)
Pathfinder
Awsome!!! Vikings Vs Native Americans!
109
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
Great great epic movie! Awsome movie soundtrack!
110
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Saw this in 3d and god it was great!! Best movie in a while!!
111
Step Brothers 2008,  R)
Step Brothers
So very funny!!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments