Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jaytrixx4u's Rating My Rating
1
Code Name: The Cleaner 2007,  PG-13)
2
Code Name: Wolverine 1996,  R)
3
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
4
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
waooo, i love the movie
5
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
it is a good movie
6
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
i love it
7
Braveheart 1995,  R)
8
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
it is very interesting abd educative. i love the story line
9
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
it a very tragic movie
10
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
i love the music story line especially the hip hop scene
11
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
12
A Walk to Remember 2002,  PG)
13
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
i love the love story
14
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
good
15
The Matrix 1999,  R)
16
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
17
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
18
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
i love the story line
19
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
i love the shooting and animation
20
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
i love it
21
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
it's eclectic and suspense filled
22
My Name Is Nobody (Il mio nome è Nessuno) 1974,  PG)
23
Date Movie 2006,  PG-13)
24
LovecraCked! The Movie 2006,  Unrated)
25
Silent Movie 1976,  PG)
26
The Notebook 2004,  PG-13)
27
Mean Girls 2004,  PG-13)
28
Finding Nemo 2003,  G)
29
Step Up 2006,  PG-13)
30
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
very eclectic and nice. i love the scenery
32
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
i love the story line, the suspense and the adventure nature of the movie
33
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
34
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
35
American Pie 1999,  R)
36
She's the Man 2006,  PG-13)
37
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
38
School of Rock 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments