My Favorite Movies


  jayryder's Rating My Rating
1
Tokyo Drifter 1966,  Unrated)
2
Dawn of the Dead 1978,  R)
3
Eastern Promises 2007,  R)
4
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) 1969,  PG)
5
Bad Lieutenant 1992,  NC-17)
6
Deadbeat at Dawn 1990,  R)
7
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
8
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
9
Psychic Killer 1978,  PG)
10
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
11
Shaolin Master Killer 1978,  Unrated)
12
The Killer Elite 1975,  PG)
13
Attack of the Killer Tomatoes! 2009,  PG)
14
The Bad and the Beautiful 1953,  Unrated)
15
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
16
Branded to Kill 1967,  Unrated)
17
Faster, Pussycat! Kill! Kill! 1966,  R)
18
Kill, Baby, Kill (Operazione paura) (Curse of the Living Dead) (Don't Walk in the Park) 1966,  R)
19
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
20
Dressed to Kill 1980,  R)
21
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
22
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
23
Hard Candy 2005,  R)
24
The Hard Way 1991,  R)
25
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991,  NC-17)
26
The Parallax View 1974,  R)
27
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
28
Apocalypse Domani (Cannibal Apocalypse) 1980,  R)
29
Cannibal Ferox 1981,  R)
30
Slave of the Cannibal God (La Montagna del dio cannibale) ,  R)
31
Zombi 2 1979,  R)
32
Shaft in Africa 1973,  R)
33
Shaft 2000,  R)
34
Shaft 1971,  R)
35
Clerks 1994,  R)
36
Clerks II 2006,  R)
37
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
38
La Morte Accarezza a Mezzanotte (Death Walks at Midnight) 1972,  Unrated)
La Morte Accarezza a Mezzanotte (Death Walks at Midnight)
!
39
La Morte cammina con i tacchi alti (Death Walks on High Heels) 1971,  Unrated)
40
Midnight Cowboy 1969,  R)
41
A Midnight Clear 1992,  R)
42
Midnight Run 1988,  R)
43
Midnight Cowboy ,  R)
44
Le Foto proibite di una signora per bene (Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion) 1970,  Unrated)
45
A Lizard in a Woman's Skin (Una Lucertola con la pelle di donna) 1971,  Unrated)
46
Za ginipiggu 2: Chiniku no hana (Guinea Pig 2: Flowers of Flesh and Blood) 1985,  Unrated)
47
Flesh for Frankenstein 2012,  Unrated)
48
Sei donne per l'assassino (Blood and Black Lace) (Six Women for the Murderer) 1964,  Unrated)
49
Non si sevizia un paperino (Don't Torture a Duckling)(Don't Torture Donald Duck) 1972,  Unrated)
50
Il Cittadino si ribella (Street Law) 1974,  Unrated)
51
5 Bambole per la Luna d'Agosto (5 Dolls For an August Moon) 1969,  Unrated)
52
Cut and Run (Inferno in diretta) 1985,  R)
53
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
54
Corri, uomo, corri (Run, Man, Run) 1968,  Unrated)
55
The Cannonball Run 1981,  PG)
56
Cannonball Run II 1984,  PG)
57
Django 1966,  Unrated)
58
Se sei vivo spara (Django Kill - If You Live, Shoot!) 1967,  Unrated)
59
Milano trema - la polizia vuole giustizia (Violent Professionals) 1973,  Unrated)
60
La Haine (Hate) 1995,  R)
61
I corpi presentano tracce di violenza carnale (Torso) (Bodies Bear Traces of Carnal Violence) 1973,  R)
62
Perché quelle strane gocce di sangue sul corpo di Jennifer? (The Case of the Bloody Iris) 1972,  Unrated)
63
Children of Rome, Open City (Figli di Roma, città aperta) 2004,  Unrated)
64
Four Flies on Grey Velvet (4 mosche di velluto grigio) 1971,  PG)
65
Baron Blood (Gli Orrori del Castello di Norimberga) 1972,  PG)
66
La Bestia uccide a sangue freddo (Slaughter Hotel) 1971,  R)
67
Half a Loaf of Kung Fu (Dian zhi gong fu gan chian chan) 1979,  PG)
68
Narc 2002,  R)
69
To Live and Die in L.A. 1985,  R)
70
Mannaja (A Man Called Blade) 1977,  Unrated)
71
A Blade in the Dark 1983,  R)
72
Blade Runner 1982,  R)
73
Cat O'Nine Tails 1971,  R)
74
Cat People 1942,  R)
75
Violent Cop (Sono otoko, kyôbô ni tsuki) 1989,  Unrated)
76
Sonatine 1993,  R)
77
Lone Wolf and Cub - White Heaven in Hell (Kozure Ôkami: Jigoku e ikuzo! Daigoro) (Shogun Assassin 5: Cold Road to Hell) 1974,  Unrated)
78
American Pimp 1999,  R)
79
American Nightmare 1983,  R)
80
Autostop rosso sangue (Hitch Hike) 1977,  Unrated)
81
Cobra Verde (Slave Coast) 1988,  Unrated)
82
Network 1976,  R)
83
The Evil Dead 1981,  R)
84
Evil Dead 2 1987,  R)
85
Army of Darkness 1993,  R)
86
Evil Aliens 2005,  R)
87
Twins of Evil 1971,  R)
88
Evil Dead Trap 1988,  Unrated)
89
Autopsy (Macchie solari) 1977,  R)
90
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
91
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
92
Identity 2003,  R)
93
Vigilante 1983,  R)
94
Maniac! 1980,  R)
95
The Last House on the Left 1972,  R)
96
Last House on Dead End Street 1977,  R)
97
The House on the Edge of the Park ,  Unrated)
98
The Naked Kiss 1964,  Unrated)
99
Pickup on South Street 1953,  Unrated)
100
The Real Glory: Reconstructing 'The Big Red One' 2005,  PG)
101
Death Wish 3 1985,  R)
102
White Dog 1982,  PG)
103
Scanners 1981,  R)
104
Rabid 1977,  R)
105
Rabid Dogs (Cani arrabbiati) (Kidnapped) ( A Man and a Boy) 1974,  Unrated)
106
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders) 1975,  R)
107
The Brood 1979,  R)
108
Videodrome 1983,  R)
109
A History of Violence 2005,  R)
110
American History X 1998,  R)
111
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
112
Night on Earth 1991,  R)
113
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) 1966,  Unrated)
114
Battle of the Bulge 1966,  Unrated)
115
Stalingrad 1992,  Unrated)
116
Come and See (Idi i smotri) 1985,  Unrated)
117
Ilsa - She Wolf of the SS 1974,  R)
118
Ilsa: Absolute Power (Greta - Haus ohne Männer) (Greta the Torturer) (Ilsa, the Wicked Warden) (Greta, the Mad Butcher) (Greta, the Sadist) 1978,  R)
119
Ilsa - Harem Keeper of the Oil Sheiks 1976,  Unrated)
120
Ilsa, the Tigress of Siberia 1975,  R)
121
Frenzy 1972,  R)
122
Peeping Tom 1960,  Unrated)
123
From Beyond 1986,  R)
124
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
125
Rebecca 1940,  Unrated)
126
The Night of the Generals 1967,  Unrated)
127
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
128
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) 2005,  Unrated)
129
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
130
Q: The Winged Serpent 1982,  R)
131
The Serpent and the Rainbow 1987,  R)
132
The Devils 1971,  R)
133
She-Devils on Wheels 1968,  Unrated)
134
Two Thousand Maniacs 1964,  Unrated)
135
The Gruesome Twosome 1967,  Unrated)
136
Blood Feast 1963,  Unrated)
137
Smoke 1995,  R)
138
Blue in the Face 1995,  R)
139
Shock Corridor 1963,  Unrated)
140
Lo Squartatore di New York (The New York Ripper) 1982,  Unrated)
141
2019 - Dopo la caduta di New York (After the Fall of New York) 1983,  R)
142
La sindrome di Stendhal (The Stendhal Syndrome) 1996,  Unrated)
143
Tenebre (Unsane) 1982,  R)
144
Opera 1987,  R)
145
Non ho sonno (Sleepless) 2001,  R)
146
Suspiria 1977,  R)
147
Phenomena (Creepers) 1984,  R)
148
B. Monkey 1998,  R)
149
Scarlet Diva 2000,  R)
150
Land of the Dead 2005,  R)
151
Last Hunt 1956,  Unrated)
152
The Night of the Hunter 1955,  PG)
153
The Hunter 1980,  PG)
154
The Deer Hunter 1978,  R)
155
Captain Kronos - Vampire Hunter 1974,  R)
156
Fireworks (Hana-bi) 1997,  R)
157
Kikujiro 1999,  PG-13)
158
Brother 2000,  R)
159
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
160
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
161
The Driller Killer 1976,  R)
162
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
163
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
164
North by Northwest 1959,  Unrated)
165
The Long Goodbye 1973,  R)
166
Kiss Me Deadly 1955,  Unrated)
167
Farewell, My Lovely 1975,  R)
168
The Big Sleep 1946,  PG)
169
Marlowe 1969,  PG)
170
They Live 1988,  R)
171
I Quattro dell'apocalisse (Four of the Apocalypse) 1975,  Unrated)
172
Il Grande racket (The Big Racket) 1976,  Unrated)
173
Keoma (Django's Great Return) (The Violent Breed) 1976,  Unrated)
174
A Clockwork Orange 1971,  R)
175
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
176
Apocalypse Now 1979,  R)
177
Batman Begins 2005,  PG-13)
178
Batman 1989,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments