My Favorite Movies


  jaynyca1's Rating My Rating
1
The French Connection 1971,  R)
The French Connection
Classic styling of filing, the City of New York makes for a extremely good back drop!
2
The Matrix 1999,  R)
3
Hoodlum 1997,  R)
Hoodlum
I have seen it and I loved it and I'd love to see it again!. . .
4
The Hunt for Red October 1990,  PG)
The Hunt for Red October
It's defiately one of my favorite submarine films!. . . Sean Connery is at the top of his game with this one!. . . And Cudos of Alex Baldwin & Sam Neil, too!. . .
5
A Night to Remember 1958,  Unrated)
A Night to Remember
If you really wanted to see a "Titantic" movie, this is the one to see!. . .
6
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
Still Funny after all of these years, a true comedy classic!. . .
7
Mother, Jugs & Speed 1976,  PG)
Mother, Jugs & Speed
I nice "back in da day" 70's comedy classic by a wide range of actors including Bill Cosby and Racquel Welch and Larry Hagman.
8
Tora! Tora! Tora! 1970,  G)
Tora! Tora! Tora!
I real true story about the events that lead to the attach on Pearl Harbor as told on both sides from the American aspect and the Japanese aspect, you won't find a better telling of this story than this one.
9
Fantastic Voyage 1966,  PG)
Fantastic Voyage
Early Racqel Welch in a wet suit, need I say more, and it was a nice movie, to boot!. . .And here's another movie that's crying for a re-make!. . . Is anyone listening?. . .
10
Black Sunday 1977,  R)
Black Sunday
Interesting across the board, and a great story line.
11
Jaws 1975,  PG)
Jaws
This was the movie that made you afraid of the water!. . . I nice classic.
12
The Big Sleep 1946,  PG)
The Big Sleep
Bogart as Phillip Marlowe. . . It was really great, it was like the role was made for him, he seems a natural for it!. . .
13
The Maltese Falcon 1941,  PG)
The Maltese Falcon
This is the one movie that made Bogart a house hold name!. . .
14
The Deep 1977,  PG)
15
Blow Out 1981,  R)
16
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
I love movies that are set in the era in time!. . .I really liked the story line and it had action, too!. . .
17
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
An all time motion picture classic!. . .
18
Sorry, Wrong Number 1948,  Unrated)
Sorry, Wrong Number
This is one of my favorite "Film Noir" classics.
19
Atlantic City 1980,  R)
Atlantic City
This is the one Lancaster film that they still talk about!. . . .
20
Death Wish 1974,  R)
Death Wish
I real Bronson classic, I can't see anyone playing this role other than him!. . .
21
Tourist Trap 1979,  PG)
Tourist Trap
WHo knew the rife man Chuck Connors could do horror?. . .
22
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
It was a nice movie, I loved the action scenes and the back ground shots were really great, it was almost like you were really in the times of ancient Rome.
23
The Hindenburg 1975,  PG)
The Hindenburg
I nice retelling of the Hindenburg fire and crashing back in May of 1937. George C Scott and Anne Bancroft are the leading actors in this film. I'd love to see it re-maded!. . . "hint-hint!"
24
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
If you are a real Robert DeNiro fan, you have to have this movie!. . .I can't picture anyone else playing this role, and of course there's the young Jody Foster, too. A true Martin Scorsese classic and naturally, filmed on the real streets of New York.
25
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
You can't find another gangster classic like this one!. . . Good all the way through!. . . I style of filming that won't be seen, again!. . .
26
I Want to Live! 1958,  Unrated)
27
The Killers 1946,  Unrated)
The Killers
One of my personal favorite Lancaster films!. . . Told in a classic fourties, style!. . .
28
Harlem Nights 1989,  R)
Harlem Nights
This is a movie that has it all, action, adventure, romance, mobsters, and was pretty funny, too!. . . Great work by all the cast!. . . .
29
The Seven Ups 1973,  PG)
30
My Cousin Vinny 1992,  R)
31
The Murder of Mary Phagan 1987,  PG)
32
Body Double 1984,  R)
Body Double
Another De Palma classic this time starring Bill Mohr!. . .
33
Body Language 1992,  Unrated)
34
Take the Money and Run 1969,  PG)
Take the Money and Run
This is one of my favorite Woody Allen movies about a mock documentery about a dysfunctional public menace.
35
The Driver 1978,  PG)
The Driver
A nice cops and robbers car chase story between Bern Dern and Ryan O'Neal, it's one of my personal favorites from the '70's.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments