My Favorite Movies


  jaymzzach's Rating My Rating
1
The Birds 1963,  PG-13)
The Birds
Alfred Hitchcock's best......!!!!
2
Superman 1978,  PG)
3
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
The best disney movie ever....!!!
4
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
Return of the Dragon (The Way of the Dragon)
Bruce Lee at his best. Great fight scene with old nemesis Chuck Norris.
5
Die Hard 1988,  R)
6
Superman II 1981,  PG)
7
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Action packed from beginning to end.
8
Batman 1989,  PG-13)
9
Batman Beyond - Return of the Joker 2000,  PG-13)
10
Batman - Mystery of the Batwoman 2003,  PG)
11
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
12
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
13
Superman Returns 2006,  PG-13)
14
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
15
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
It made you believe a man could swing....
16
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
17
Hulk 2003,  PG-13)
18
Superman III 1983,  PG)
19
Superman 2005,  Unrated)
20
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
Eddie Murphy Delirious
The best stand-up routine ever!
21
Superman: Brainiac Attacks 2006,  Unrated)
22
Lethal Weapon 1987,  R)
23
Lethal Weapon 2 1989,  R)
24
Lethal Weapon 3 1992,  R)
25
Total Recall 1990,  R)
26
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
27
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
28
The Terminator 1984,  R)
29
Deep Blue Sea 1999,  R)
30
Volcano 1997,  PG-13)
31
Armageddon 1998,  PG-13)
32
End of Days 1999,  R)
33
I, Robot 2004,  PG-13)
34
Night of the Living Dead 1968,  R)
35
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
Too funny; Bruce Campbell is excellent!
36
Aliens 1986,  R)
37
Alien 1979,  R)
Alien
In space, no one can hear you scream!
38
48 HRS 1982,  R)
48 HRS
Good teamwork by Nick and Eddie.
39
Beverly Hills Cop 1984,  R)
40
The Golden Child 1986,  PG-13)
The Golden Child
Good action and steady humor.
41
The Golden Voyage of Sinbad 1973,  G)
42
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp 1990,  G)
43
Island of Lost Souls (The Island of Dr. Moreau) 1932,  Unrated)
Island of Lost Souls (The Island of Dr. Moreau)
An original classic.
44
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
45
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Harrison and Sean; need I say more.
46
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
Acompilation of extraordinary gentlemen complete with a beautiful woman and good action.
47
Catwoman 2004,  PG-13)
48
Fantastic Four 2005,  PG-13)
49
Fantastic Voyage 1966,  PG)
Fantastic Voyage
A must see classic with special effects way beyond it's time.
50
Four Brothers 2005,  R)
51
Toy Story 1995,  G)
52
Toy Story 2 1999,  G)
53
A Bug's Life 1998,  G)
54
Scanners 1981,  R)
Scanners
Michael Ironside's most memorable role as the lead scanner Darryl Revok.
55
Poltergeist 1982,  PG)
Poltergeist
Scary....
56
Poltergeist II: the Other Side 1986,  PG-13)
Poltergeist II: the Other Side
....scary...
57
Poltergeist III 1988,  PG-13)
58
Coffy 1973,  R)
Coffy
I love Pam Grier.
59
Foxy Brown 1974,  R)
Foxy Brown
I love Pam Grier.
60
Carrie 1976,  R)
Carrie
What an ending. Set the trend for movie surprise endings.
61
The Rage: Carrie 2 1999,  R)
62
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
A brand new thing with C.G.I
63
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
64
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
65
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
66
The Matrix Reloaded 2003,  R)
67
The Last Dragon 1985,  PG-13)
The Last Dragon
The power of the glow.
68
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) 1972,  R)
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection)
Let the fist fly as Bruce battles the arch-rival Japanese.
69
Ghost 1990,  PG-13)
70
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
71
Speed 1994,  R)
Speed
Keanu is superb in this high adrenaline, action-packed, thiller. Loved Dennis Hopper as the villian.
72
The Net 1995,  PG-13)
The Net
Just shows you the possibilty of having your identity stolen. Sandra is great!
73
Demolition Man 1993,  R)
Demolition Man
Not a Stallone fan, but coupled with Wesley, they delivered non-stop action to please the pallet of movie thrill seekers.
74
Forbidden Planet 1956,  G)
75
For Richer or Poorer 1997,  PG-13)
76
Jaws 1975,  PG)
77
Jaws 2 1978,  PG)
78
Beetlejuice 1988,  PG)
79
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
80
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
81
5 Fingers of Death (Tian xia di yi quan) 1972,  R)
5 Fingers of Death (Tian xia di yi quan)
Saw it when it was first released....need to refresh my memory!
82
Du bei chuan wang (One Armed Boxer) 1971,  R)
83
Parasite 2004,  R)
84
Van Helsing 2004,  PG-13)
85
Men in Black 1997,  PG-13)
86
Black Rain 1989,  R)
87
Crash 2005,  R)
88
Shrek 2001,  PG)
89
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Funny, funny, funny.....
90
Mulan 1998,  G)
91
Congo 1995,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments