My Favorite Movies


  1. Jaymundo87
  2. Jay

My top films.

  Jaymundo87's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
One of the best films ever made
2
House On Haunted Hill 1959,  PG)
3
Night of the Living Dead 1968,  R)
4
The Andromeda Strain 1971,  G)
The Andromeda Strain
Great Sci-Fi adapt. Way ahead of it's time!
5
Planet of the Apes 1968,  G)
Planet of the Apes
Classic
6
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
One Word - Amazing!
7
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
MASTERPIECE
8
Scarface 1983,  R)
Scarface
Classic. Best gangster film around.
9
300 2007,  R)
300
One of the best films i have ever seen!
10
Saw 2004,  R)
Saw
As good as it looks!
11
The Shining 1980,  R)
The Shining
Classic! Everyone has to see it"
12
Dead End 2003,  R)
Dead End
Great film! Needs more exposure
13
The Rock 1996,  R)
The Rock
Love this film!
14
The Godfather 1972,  R)
15
The Godfather, Part II 1974,  R)
16
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Pure gold!
17
GoodFellas 1990,  R)
18
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Awesome! Depp is fantastic in this really good film. You must see it!
19
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
The Transformers - The Movie
Cult Classic!
20
Hostage 2005,  R)
Hostage
Awesome!
21
Alien 1979,  R)
Alien
Who dosent love this film?
22
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
If you've never seen this movie then you really should have by now.
23
The Hangover 2009,  R)
The Hangover
Absolutely hysterical, the funny parts shown on the trailer weren't the only funny bits which is great. This film is over the top but so so funny, the part when they discover the tiger in the bathroom is a pure laugh out loud moment and the baby's head meets car door could cause you to choke on whatever you eating/drinking. Watch it you'll love it.
24
Moon 2009,  R)
25
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
26
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
27
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
28
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
Moving, Touching, just fantastic
29
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Lived up to the hype as far as I'm concerned, really enjoyed it. The film has a strange way of turning you against your own kind and siding with the Na'vi. Pandora is beautiful and the effects second to none! A cinematic milestone.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments