Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jay162's Rating My Rating
1
Adventureland 2009,  R)
2
Back to the Future 1985,  PG)
3
Be Kind Rewind 2008,  PG-13)
4
Beyond the Sea 2004,  PG-13)
5
The Big Lebowski 1998,  R)
6
The Breakfast Club 1985,  R)
7
Bring It On 2000,  PG-13)
8
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
9
The Butterfly Effect 2004,  R)
10
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) 1996,  R)
11
Cashback 2006,  R)
12
The Changeling 1980,  R)
13
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
14
The Dark Knight 2008,  PG-13)
15
Definitely, Maybe 2008,  PG-13)
16
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 1996,  R)
17
Die Hard 1988,  R)
18
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
19
Evil Dead 2 1987,  R)
20
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
21
Fight Club 1999,  R)
22
Finding Nemo 2003,  G)
23
GoldenEye 1995,  PG-13)
24
Goldfinger 1964,  PG)
25
Grindhouse 2007,  R)
26
The Holiday 2006,  PG-13)
27
Hot Fuzz 2006,  R)
28
Inception 2010,  PG-13)
29
Iron Man 2008,  PG-13)
30
Iron Monkey 1993,  PG-13)
31
It's a Wonderful Life 1946,  G)
32
Jackass - The Movie 2002,  R)
33
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
34
King Kong 1933,  Unrated)
35
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
36
Lethal Weapon 1987,  R)
37
The Locals (Dead People) 2003,  Unrated)
38
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
39
Lost In Translation 2003,  R)
40
The Majestic 2001,  PG)
41
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
42
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
43
No Country for Old Men 2007,  R)
44
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
45
Pulp Fiction 1994,  R)
46
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
47
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
48
Ratatouille 2007,  G)
49
Scream 1996,  R)
50
Serenity 2005,  PG-13)
51
Severance 2006,  R)
52
Shaun of the Dead 2004,  R)
53
Shrek 2 2004,  PG)
54
Sin City 2005,  R)
55
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
56
Snakes on a Plane 2006,  R)
57
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
58
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
59
Stardust 2007,  PG-13)
60
Swingers 1996,  R)
61
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
62
There's Something About Mary 1998,  R)
63
Titan A.E. 2000,  PG)
64
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
65
V for Vendetta 2006,  R)
66
WALL-E 2008,  G)
67
When Harry Met Sally 1989,  R)
68
Waitress 2007,  PG-13)
69
WarGames (War Games) 1983,  PG)
70
Watchmen 2009,  R)
71
White Noise 2: The Light 2007,  PG-13)
72
Willard 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments