My Favorite Movies


  jasonwhyte's Rating My Rating
1
Stop Making Sense 1984,  PG)
Stop Making Sense
Besides Woodstock, this is the greatest concert film ever made. If you're not a Talking Heads fan, you will be after watching this.
2
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
I consider this the greatest film ever made for it challenges not only your mind but also the deepest channels of your soul.
3
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Kubrick. A machine as the greatest villian ever. 70mm photography. Trippy. Nothing spelled out. It is Kubrick at his most legendary.
4
The Apartment 1960,  Unrated)
The Apartment
I don't know how Wilder did it, but he created in equal parts the funniest comedy and the saddest human drama in film history. Worth it alone for my favorite actor, Jack Lemmon, doing his best work.
5
Woodstock - 3 Days of Peace & Music 1970,  R)
Woodstock - 3 Days of Peace & Music
I was born 10 years after Woodstock and that pisses me off. If I ever had the opportunity to go back in time, Woodstock is where I would go. What a mind-fuck of a documentary.
6
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
The greatest animated film ever made, and one of the most unsettling human tragedy stories of our time.
7
Network 1976,  R)
Network
You've got Peter Finch, Faye Dunaway, Robert Duvall, William Holden and Beatrice Straight with Paddy Chayefsky's amazing screenplay about the downfall of American television. Just as relevant today as it was in 1976.
8
The Shining 1980,  R)
9
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
A story about the bad side of memory and how the past is not through with us. Godfather II takes the brilliant first film and dives deep into the dark souls of the Corleone family and how the whole story began at the start of the 20th Century. And you gotta give it up for Fredo.
10
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
One of those life-changing experiences that stays with you forever, this is Paul Thomas Anderson's third and best film about how fate, redemption and revelation all come crashing together in one rainy day. This is something that happens...
11
La Grande illusion (The Grand Illusion) 1937,  Unrated)
La Grande illusion (The Grand Illusion)
One of the very best war films in cinema and yet has almost no battle sequences. Instead, its three-dimensional characters and Jean Renoir's careful direction make this "war among gentlemen" an unforgettable film.
12
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
Lawrence of Arabia
Years ahead of its time, David Lean's epic 1962 film is equally a study of a young British man gone crazy with power and epic filmmaking pushed to its ultimate limit. You think this shit is easy? Try taking a Super Panavision 70mm camera and filming a speck in the desert.
13
The Third Man 1949,  Unrated)
The Third Man
The epitome of "cool", and how we get to see Orson Welles revealed in a haunting closeup that can only be done by Carol Reed. You also gotta give it up for Joseph Cotton's Holly Martins.
14
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) 1962,  Unrated)
15
The Color Purple 1985,  PG-13)
16
Bande à part (Band of Outsiders) 1964,  Unrated)
17
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
18
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) 1955,  Unrated)
19
Malcolm X 1992,  PG)
20
F for Fake 1973,  Unrated)
21
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) 1972,  R)
22
Pulp Fiction 1994,  R)
23
Rear Window 1954,  PG)
24
Mulholland Drive 2001,  R)
25
Manhattan 1979,  R)
26
Citizen Kane 1941,  PG)
27
Fargo 1996,  R)
28
Hamlet 1996,  PG-13)
29
Do the Right Thing 1989,  R)
30
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
31
Harold and Maude 1971,  PG)
32
Pather Panchali (Song of the Little Road) 1955,  Unrated)
33
The Wild Bunch 1969,  R)
34
Songs From the Second Floor 2000,  Unrated)
35
The Godfather 1972,  R)
36
Raging Bull 1980,  R)
37
Annie Hall 1977,  PG)
38
Once Upon a Time in America 1984,  R)
39
The Right Stuff 1983,  PG)
40
Boogie Nights 1997,  R)
41
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
42
The Best of Youth (La meglio gioventù) 2005,  R)
43
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
44
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
45
Short Cuts 1993,  R)
46
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
47
The New World 2005,  PG-13)
48
Vertigo 1958,  PG)
49
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
50
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
51
Crimes and Misdemeanors 1989,  PG-13)
52
Grand Canyon 1991,  R)
53
Punch-Drunk Love 2002,  R)
54
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
55
Dazed and Confused 1993,  R)
56
Blue (Trois Couleurs: Bleu) ,  R)
57
Singin' in the Rain 1952,  G)
58
My Neighbor Totoro 1988,  G)
59
Say Anything... 1989,  PG-13)
60
Ratatouille 2007,  G)
61
The French Connection 1971,  R)
62
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
63
United 93 2006,  R)
64
Stalker 1979,  Unrated)
65
The Conversation 1974,  PG)
66
Alien 1979,  R)
67
Aliens 1986,  R)
68
The Accidental Tourist 1988,  PG)
69
Days of Heaven 1978,  PG)
70
This Is Spinal Tap 1984,  R)
71
Irma La Douce 1963,  Unrated)
72
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
73
Zerkalo (The Mirror) 1974,  Unrated)
74
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
75
GoodFellas 1990,  R)
76
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
I don't know how a comedy can be so funny yet so touching, good-spirited and life-affirming that your heart simply leaps as you watch it. One of my favorite films.
77
Medium Cool 1969,  R)
78
Before Sunrise 1995,  R)
79
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
80
Being John Malkovich 1999,  R)
81
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
82
The Thin Red Line 1998,  R)
83
Day for Night 1973,  PG)
84
Taxi Driver 1976,  R)
85
Superman 1978,  PG)
86
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
87
Bob le Flambeur (Bob the Gambler) 1955,  PG)
88
Almost Famous 2000,  R)
89
A Hard Day's Night 1964,  G)
90
King Kong 1933,  Unrated)
91
Being There 1979,  PG)
92
A Clockwork Orange 1971,  R)
93
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
94
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
95
Jackie Brown 1997,  R)
96
Irreversible 2002,  Unrated)
97
Die Hard 1988,  R)
98
Barry Lyndon 1975,  PG)
99
Batman Begins 2005,  PG-13)
100
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
101
Psycho 1960,  R)
102
Munich 2005,  R)
103
WALL-E 2008,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments