My Favorite Movies
| jasonklw1976's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Platoon 1986, R) |
|
| 2 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 3 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 4 |
Memento 2000, R) |
|
| 5 |
Scarface 1983, R) |
|
| 6 |
The Game 1997, R) |
|
| 7 |
BASEketball 1998, R) |
|
| 8 |
Team America - World Police 2004, R) |
|
| 9 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 10 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 11 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 12 |
See No Evil, Hear No Evil 1989, R) |
|
| 13 |
I'm Gonna Git You Sucka! 1988, R) |
|
| 14 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 15 |
The Departed 2006, R)
What can you say about this movie that won't be selling it short!!! Amazing performances by all in an outstanding cast of charactors! Jack Nicholson, Martin Sheen, Matt Damon, Mark Wahlberg, Leo Dicaprio and Ray Winstone all delivered their parts with realism and grit. Scorsese has finally got what he deserved!!! |















