My Favorite Movies


  JasonAH's Rating My Rating
1
V for Vendetta 2006,  R)
2
Requiem for a Dream 2000,  R)
3
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
4
State of Play 2009,  PG-13)
5
Fight Club 1999,  R)
6
Man on Fire 2004,  R)
7
Lions for Lambs 2007,  R)
8
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
9
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
Favorite of all time. Best movie I've ever seen. Just watched it for the 2nd time in 11 years(I'm 23 now) and I didn't realize until now just how great this movie is. Plus the documentary covering the story of Orson Welles vs. William Randolph Hearst makes this movie even more unique and adds a depth to the movie that no other movie, that I've seen, has reached before.
10
No Country for Old Men 2007,  R)
11
Gone Baby Gone 2007,  R)
12
The Dark Knight 2008,  PG-13)
13
Collateral 2004,  R)
14
Lucky Number Slevin 2006,  R)
15
Steamboy 2004,  PG-13)
16
I, Robot 2004,  PG-13)
17
Equilibrium 2002,  R)
18
Freedomland 2006,  R)
19
Night of the Living Dead 1968,  R)
20
Accepted 2006,  PG-13)
21
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
22
The Taking of Pelham 1 2 3 2009,  R)
23
The Country Girl 1954,  Unrated)
24
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
25
Children of Men 2006,  R)
26
The Apartment 1960,  Unrated)
27
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
28
The Boondock Saints 2000,  R)
29
The Boondock Saints II: All Saints Day 2009,  R)
30
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
31
The Island 2005,  PG-13)
32
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
33
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
34
Minority Report 2002,  PG-13)
35
The Mist 2007,  R)
The Mist
I cried at the end. I didn't see trailers for this movie so it was surprising to see what was in the mist. For me it was a powerful movie with a powerful ending.
36
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
37
Léon (The Professional) 1994,  R)
38
Young Frankenstein 1974,  PG)
39
Gattaca 1997,  PG-13)
40
Seven Pounds 2008,  PG-13)
41
The Great Dictator 1940,  G)
42
City Lights 1931,  G)
43
The Trouble With Harry 1955,  PG)
44
The Fountainhead 1949,  Unrated)
45
Pygmalion 1938,  Unrated)
46
One, Two, Three 1961,  Unrated)
One, Two, Three
This movie made me laugh like very few other movies have before.
47
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
48
Life 1999,  R)
49
Shutter Island 2010,  R)
Shutter Island
One of the best mystery thrillers I've ever seen. Highly recommend that you watch it at least twice
50
Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex Solid State Society (Ghost in the Shell: Solid State Society) 2007,  Unrated)
51
Frost/Nixon 2008,  R)
Frost/Nixon
Awesome movie, it changed how I look at Nixon. A great cast, loved the dialogue, and top quality shooting. My favorite scene in the movie is where Nixon makes a late night phone call to Frost before the last interview.
52
Tron Legacy 2010,  PG)
Tron Legacy
I got to see this in an IMAX 3D theater and it was so great. So much to like about this movie. I loved how they made Jeff Bridges look young in this movie to play as CLU. I can see people using this feature in future movies like people use auto-tune today. The light suits they were wearing and the world they created was a great improvement on the first Tron. It was so cool to see Daft Punk making a cameo appearance, and I thought it was very fitting to have them do the music for the movie. The cast was perfect. I've only seen Olivia Wilde play as 13 in House, but she didn't seem out of her element in this movie. She was very good in her action sequences and I can't wait to see what else she'll be doing in the future. I love that they gave Zuse/Castor a David Bowie quality to that character. Of course, Jeff Bridges was awesome in this movie, as expected. The movie was a fun ride and like I said before there is a lot to like about this movie.
53
The Man from Earth 2007,  Unrated)
The Man from Earth
This is one of the greatest movies I've ever seen. The whole movie is entirely dialogue and it was some of the best dialogues I've ever heard. This movie never felt like it slowed down because the conversation was filled with some much energy and emotion. I mean the concepts that they touched on were all fascinating to read or learn about on their own but to bring them all together under one caveman character was simply amazing. This is one of the few movies that made me wish it didn't have to end.
54
My Sister's Keeper 2009,  PG-13)
My Sister's Keeper
Simply amazing. I had to really fight hard to keep the water works under control, but in the end I lost. Wonderful story and great cast. Definitely adding to favorites list.
55
The Prestige 2006,  PG-13)
56
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
57
Catch a Fire 2006,  PG-13)
58
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
I didn't know Jim Carrey could be so good, its unbelievable. The movie was really good. If this is a romantic comedy then this is the darkest one I have ever seen. I like movies that make me think and/or reflect on my own quirks, so its going on my favorites.

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. JasonAH
    JasonAH posted 2 years ago

    Not in any particular order.