My Favorite Movies


  jartosiv's Rating My Rating
1
Andrei Rublev 1966,  Unrated)
2
Le Rayon vert (The Green Ray) (Summer) 1986,  R)
3
U-Carmen e-Khayelitsha 2005,  Unrated)
4
Harold and Maude 1971,  PG)
5
La Strada (The Road) 1954,  PG)
6
Stalker 1979,  Unrated)
7
Cirque du Soleil: Lovesick 2006,  Unrated)
8
Stazione Termini (Terminal Station) (Indiscretion of an American Wife) 1954,  Unrated)
9
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
10
The Great Silence (Il Grande silenzio) 1968,  Unrated)
11
Woyzeck 1978,  Unrated)
12
Miracolo a Milano (Miracle in Milan) 1951,  Unrated)
13
Henry & June 1990,  NC-17)
14
Death in Venice 1971,  PG)
15
Cirque du Soleil - La Nouba 2003,  Unrated)
16
Highlander 1986,  R)
17
Love and Anger 1969,  Unrated)
18
1900 (Novecento) 1976,  R)
19
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) 1988,  R)
20
Pan's Labyrinth 2006,  R)
21
Three Wishes for Cinderella (Tri orísky pro Popelku) 1973,  Unrated)
22
Pusher 1997,  Unrated)
23
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
24
Gladiator 2000,  R)
25
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
26
The Unbearable Lightness of Being 1988,  R)
27
Les Amants du Pont-Neuf (The Lovers on the Bridge) 1991,  R)
28
The Great Man: W.C. Fields 2005,  Unrated)
29
Subway 1985,  R)
30
Son of Man 2005,  Unrated)
31
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
32
Ópera do Malandro (Malandro) 1986,  Unrated)
33
Yol (The Way) 1982,  PG)
34
Hope 1970,  Unrated)
35
The Aviator's Wife (La femme de l'aviateur) 1981,  PG)
36
The Story of Qui Ju (Qiu Ju da guan si) (Qiu Ju Goes to Court) 1992,  PG)
37
Madadayo 1993,  Unrated)
38
Charisma 1999,  Unrated)
39
Delicatessen 1991,  R)
40
Tais-Toi 2003,  Unrated)
41
Purple Butterfly (Zi hudie) 2003,  R)
42
Flowers of Shanghai (Hai shang hua) 1998,  Unrated)
43
Viva la muerte 1971,  Unrated)
44
La Moustache 2005,  Unrated)
45
Pretty Baby 1978,  R)
46
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
47
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
48
Waterworld 1995,  PG-13)
49
I Clowns (The Clowns) 1970,  G)
50
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)
51
Creation of the Universe 1985,  Unrated)
52
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
53
Le Mystčre Picasso (The Mystery of Picasso) 1956,  PG)
54
Anthology of Surreal Cinema Vol 1 2005,  Unrated)
55
Die Ehe der Maria Braun (The Marriage of Maria Braun) 1979,  R)
56
Die Nibelungen: Siegfried (Siegfried's Death) 1924,  Unrated)
57
Passion (Godard's Passion) 1982,  R)
58
Nacho Libre 2006,  PG)
59
Once Upon a Time in America 1984,  R)
60
Red Doors 2005,  R)
61
Huhwihaji Anha (No Regret) 2006,  R)
62
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
63
Moličre 1980,  Unrated)
64
La Petite Voleuse (The Little Thief) 1988,  PG)
65
Seachd: The Inaccessible Pinnacle 2007,  Unrated)
66
Latcho Drom (Safe Journey) 1993,  Unrated)
67
Gadjo dilo (Crazy Stranger) 1997,  Unrated)
68
El Clown ,  PG)
69
A Die Flambierte Frau (A Woman in Flames) 1982,  Unrated)
70
Jakob, der Lügner (Jacob the Liar) 1975,  Unrated)
71
Shanks 1974,  PG)
72
Grizzly Man 2005,  R)
73
Amarcord 2009,  R)
74
Hvíti víkingurinn (The White Viking) 1992,  Unrated)
75
Hrafninn flýgur (Revenge of the Barbarians) (When the Raven Flies) 1984,  Unrated)
76
Í skugga hrafnsins (In the Shadow of the Raven) 1988,  Unrated)
77
Agoniya (Agony: Life and Death of Rasputin) 1975,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments