My Favorite Movies
Movies I Like to watch over & over & over again.....
| JaredsBaby's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Psycho 1960, R)
My all time favorite movie.....everything about it works from the black and white to the quiet undercover crazy killer. Anthony Perkins was the best pick for this movie, although all the rest of the Psycho movies sucked this one knocked it out the park. If more horror movies that they make today would go back to some of the basic of horror film making maybe we can get another good one like PSYCHO. |
|
| 2 |
The Notebook 2004, PG-13)
This movie was an absolute pleasure to watch. I hadn't seen a good love story in a long time, and there it was. The story from beginning to end was amazing, from how they met, the persistence of Noah( Ryan Gosling), and Ally (Rachel McAdams) acceptance of his love.......and even through the test of time, over many years there bond was too strong to break. The whole cast made up of fine actors that just added to this epic love story. |
|
| 3 |
A Christmas Story 1983, PG) |
|
| 4 |
The Blob 1958, Unrated) |
|
| 5 |
Halloween 1978, R) |
|
| 6 |
Fright Night 1985, R)
The first time I saw this movie, I knew it would be a favorite and classic of mines. As corny as some of the lines and scences the movie flows, and keeps you watching. William Ragsdale(Charlie) could not have been played by anyone else, him and Peter Vincent are great as the fearless vampire slayers. But this is not a vampire I would want to be bit by........he make ugly vampires LOL!!definetly worth watching. |
|
| 7 |
The Way We Were 1973, PG)
The first time I saw this movie I was in love with it and ROBERT REDFORD, I thought he was so smooth and beautiful. Everything about it was right on, and I love those movies that actually tell you the full story of the characters, it spanded of the years of there lifes and even when they were seperated the story still had steam, and I remember always just wanting them together and couldn't wait until they would run into each other again throughout the movie. Even if you watched this and wanted them together at the end, I thought the ending was very fitting and was worth the whole movie. Just a great movie all around and one of my favorites for all time. |
|
| 8 |
The Lost Boys 1987, R)
This is one of my all time favorites I watched this over and over again so many times until I had it memorized. When this movie first came out, movies like this one was very new, hadn't seen alot like this one, sure they made vampire movies, but this one was so modern and geared to a much younger crowd. The whole cast played there parts so well, like they were all made for these roles. Young group of good looking boys fighting sexy bad ass vampires, what more do you want. |
|
| 9 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 10 |
What About Bob? 1991, PG) |
|
| 11 |
Buffy the Vampire Slayer 1992, PG-13) |
|
| 12 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 13 |
The Other Boleyn Girl 2008, PG-13)
Absolutely loved this movie, first of all Eric Banner is a honey and made for such a sexy king, he was awesome in this as well as Troy. I had never heard of Natalie Portman who played Ann Boleyn but I thought she did an amazing job with her character, forceful, hard core...Scarlett Johansson did a great job as well the three of them together really made this movie come to life. This movie had everything, tragedy, very dramatic climax, love......and so on I definetly recommend to anyone to watch. This has now become one of my favorites....enjoy |
|
| 14 |
The Invisible 2007, PG-13) |
|
| 15 |
The Outsiders 1983, PG) |
|
| 16 |
Troy 2004, R) |
|
| 17 |
The Covenant 2006, PG-13) |
|
| 18 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 19 |
Sixteen Candles 1984, PG) |
|
| 20 |
Fear 1996, R) |
|
| 21 |
The Firm 1993, R) |
|
| 22 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 23 |
License to Drive 1988, PG-13) |
|
| 24 |
Into the Blue 2005, PG-13) |
|
| 25 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 26 |
The Abyss 1989, PG-13) |
|
| 27 |
At Close Range 1986, R) |
|
| 28 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 29 |
Against All Odds 1984, R) |
|
| 30 |
American History X 1998, R) |
|
| 31 |
Beaches 1988, PG-13) |
|
| 32 |
Baby Cakes 1989, R) |
|
| 33 |
Billionaire Boys Club 1987, Unrated) |
|
| 34 |
The Burning Bed 1985, Unrated) |
|
| 35 |
A Bronx Tale 1993, R) |
|
| 36 |
Casino 1995, R) |
|
| 37 |
Cliffhanger 1993, R) |
|
| 38 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 39 |
Biloxi Blues 1988, PG-13) |
|
| 40 |
Training Day 2001, R) |
|
| 41 |
An Officer and a Gentleman 1982, R) |
|
| 42 |
Point Break 1991, R) |
|
| 43 |
Young Guns 1988, R) |
|
| 44 |
Misery 1990, R) |
|
| 45 |
Sleeping with the Enemy 1991, R) |
|
| 46 |
Speed 1994, R) |
|
| 47 |
Dance with Me 1998, PG) |
|
| 48 |
Road House 1989, R) |
|
| 49 |
Crazy/ Beautiful 2001, PG-13) |
|
| 50 |
Swimfan 2002, PG-13) |
|
| 51 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 52 |
School Ties 1992, PG-13) |
|
| 53 |
La Bamba 1987, PG-13) |
|
| 54 |
Single White Female 1992, R) |
|
| 55 |
Blue Crush 2002, PG-13) |
|
| 56 |
The Warriors 1979, R) |
|
| 57 |
A Perfect Murder 1998, R) |
|
| 58 |
Fallen 1998, R) |
|
| 59 |
Thelma & Louise 1991, R) |
|
| 60 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 61 |
Cop Land 1997, R) |
|
| 62 |
The Net 1995, PG-13) |
|
| 63 |
The People Under The Stairs 1991, R) |
|
| 64 |
Cadence 1990, PG-13) |
|
| 65 |
Anne of Green Gables 1985, G) |
|
| 66 |
The Money Pit 1986, PG) |
|
| 67 |
Trading Places 1983, R) |
|
| 68 |
Killer Klowns from Outer Space 1988, PG-13) |
|
| 69 |
Just One of the Guys 1985, PG-13) |
|
| 70 |
Shag 1988, PG) |
|
| 71 |
True Colors 1991, R) |






































































