My Favorite Movies
| janusdaniel's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 2 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 3 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 4 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 5 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 6 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 7 |
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005, R) |
|
| 8 |
Sin City 2005, R) |
|
| 9 |
Memento 2000, R) |
|
| 10 |
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002, R) |
|
| 11 |
Natural Born Killers 1994, R) |
|
| 12 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 13 |
Waking Life 2001, R) |
|
| 14 |
Hostel 2006, R) |
|
| 15 |
Jesus Christ Vampire Hunter 2001, R) |
|
| 16 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 17 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 18 |
Thesis (Tesis) 1996, R) |
|
| 19 |
El Mariachi 2001, R) |
|
| 20 |
Once Upon a Time in Mexico 2003, R) |
|
| 21 |
Contact 1997, PG) |
|
| 22 |
Hair 1979, PG) |
|
| 23 |
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997, R) |
|
| 24 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
























