My Favorite Movies


  janrain's Rating My Rating
1
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
2
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
3
The X-Files: The Unopened File 1996,  Unrated)
4
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
The X-Files - Fight the Future
Some of the most beautiful sites used for this picture worth wild look if your an X-file fan.
5
Armageddon 1998,  PG-13)
6
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
7
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
One my favorite because i laught and cried at the same time.
8
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
9
White Christmas 1954,  Unrated)
10
The Green Mile 1999,  R)
11
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
12
Gone With the Wind 1939,  G)
13
Independence Day 1996,  PG-13)
14
You've Got Mail 1998,  PG)
15
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
16
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
17
Anna and the King 1999,  PG-13)
18
The Scarlet Letter 1995,  R)
19
The Fifth Element 1997,  PG-13)
20
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
21
The Deep 1977,  PG)
22
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
City of Angels is one of them timeless classes you like to watch for the feelings you get as a teen ager watching a great love story.
23
Field of Dreams 1989,  PG)
24
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
25
Dragonheart 1986,  PG-13)
26
Baby Boom 1987,  PG)
Baby Boom
The write did some great work here on the idea that you can have it all just have to know what you want first. Must have to watch if your a working mom.
27
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
If you ever want to see a funny movie with a great ending this is the one to watch.
28
The Neverending Story 1984,  PG)
29
Wind in the Willows ,  Unrated)
30
Grandma Got Run Over By A Reindeer 2000,  Unrated)
31
Snow White 1916,  Unrated)
32
Rugrats Tales From The Crib: Snow White 2005,  Unrated)
33
The Lion King 1994,  G)
34
Peggy Sue Got Married 1986,  PG)
35
Davy Crockett, King of the Wild Frontier 1955,  PG)
36
King Kong 1933,  Unrated)
37
King Arthur 2004,  PG-13)
38
King David 1985,  PG-13)
39
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
40
White Fang 2: Myth of the White Wolf 1994,  PG)
41
A Christmas Carol: The Musical 2004,  G)
42
'Twas the Night Before Christmas 1974,  G)
43
I'll Be Home for Christmas 1998,  PG)
44
Christmas in Connecticut 1945,  G)
45
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
46
A Christmas Carol 1938,  Unrated)
47
A Christmas Carol 1984,  PG)
48
An American Christmas Carol 1979,  Unrated)
49
Sweet Liberty 1986,  PG)
50
The Fifth Musketeer (Behind the Iron Mask) (The 5th Musketeer) 1979,  PG)
51
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
52
Deep Star Six 2001,  R)
53
Six Ways To Sunday 1997,  R)
54
Deep Impact 1998,  PG-13)
55
Run Silent, Run Deep 1958,  Unrated)
56
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
57
Saved by the Bell: Wedding in Las Vegas 1994,  Unrated)
58
Oklahoma! 1955,  G)
59
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
60
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
61
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
62
The Adventures of Young Indiana Jones: Masks of Evil 1999,  Unrated)
63
The Adventures of Young Indiana Jones: Daredevils of the Desert 1992,  Unrated)
64
The Adventures of Young Indiana Jones: Spring Break Adventure 1999,  Unrated)
65
The Adventures of Young Indiana Jones: Adventures in the Secret Service 1997,  Unrated)
66
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
67
The Hunt for Red October 1990,  PG)
68
Rumpelstiltskin 1995,  R)
69
Erik The Viking 1989,  PG-13)
70
Hellboy 2004,  PG-13)
71
Drumline 2002,  PG-13)
72
That Darn Cat! 1965,  G)
73
Angel Baby 1995,  R)
74
Rosemary's Baby 1968,  R)
75
Jaws 1975,  PG)
76
Jaws 2 1978,  PG)
77
Jaws 3 1983,  PG)
78
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
79
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
80
Candyman 1992,  R)
81
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995,  R)
82
Candyman 3: Day of the Dead 1999,  R)
83
Die Hard 1988,  R)
84
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
85
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
86
Hard to Die 1990,  R)
87
Porky's II: The Next Day 1983,  R)
88
Angels in the Outfield 1951,  Unrated)
89
Rush Hour 1998,  PG-13)
90
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
91
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
92
Raise the Titanic 1980,  PG)
93
Titanic Revealed 2004,  Unrated)
Titanic Revealed
Like the idea some things are left were they should be we can still see it for our selves.
94
Titanic 1996,  PG-13)
Titanic
Not one my favorites like the writes persetive on how things happened.
95
Titanic 1943,  Unrated)
96
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
97
Dirty Mary Crazy Larry 1974,  PG)
98
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
The Bridges of Madison County
The idea that all things can happen that women in the change of life can want something but know its not the right thing to do loves her family enough to do the right thing.
99
Scooby-Doo 2002,  PG)
100
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
101
What's New Scooby-Doo, Vol. 7 - Ghosts on the Go 2005,  Unrated)
102
Scooby Doo in Where's My Mummy 2005,  Unrated)
103
What's New Scooby-Doo, Vol. 6 - Monster Matinee 2005,  Unrated)
104
What's New Scooby-Doo, Vol. 5 - Sports Spooktacular 2005,  Unrated)
105
Scooby Doo Meets Batman 2002,  Unrated)
Scooby Doo Meets Batman
Great for child to have fun with at the right age.
106
What's New Scooby-Doo, Vol. 1 - Space Ape at the Cape 2004,  G)
107
What's New Scooby-Doo, Vol. 3 - Halloween Boos and Clues 2004,  Unrated)
What's New Scooby-Doo, Vol. 3 - Halloween Boos and Clues
Like this one for Hallween for the kids to watch makes them think.
108
Aloha, Scooby-Doo! 2005,  Unrated)
Aloha, Scooby-Doo!
One of my favorite to watch over and over again.
109
Scooby-Doo and the Legend of the Vampire 2003,  Unrated)
110
What's New Scooby-Doo, Vol. 2 - Safari So Good! 2004,  G)
111
Scooby-Doo and the Cyber Chase 2001,  Unrated)
112
Scooby-Doo - Winter Wonderdog 2002,  Unrated)
113
Scooby-Doo and the Alien Invaders 2000,  Unrated)
Scooby-Doo and the Alien Invaders
This is one the first Scooby-boo's i watch and still love it today.
114
Scooby-Doo and the Loch Ness Monster 2004,  Unrated)
115
Scooby-Doo in Arabian Nights 1994,  Unrated)
116
Scooby-Doo and the Monster of Mexico 2003,  G)
117
Scooby-Doo's Spookiest Tales 2000,  Unrated)
118
Scooby-Doo Meets The Harlem Globetrotters 1972,  G)
119
Scooby-Doo on Zombie Island 1998,  Unrated)
120
Scooby-Doo and the Witch's Ghost 1999,  Unrated)
121
Scooby-Doo Goes Hollywood 1979,  Unrated)
122
Scooby-Doo and the Reluctant Werewolf 1991,  Unrated)
123
Scooby-Doo and the Ghoul School 2000,  Unrated)
Scooby-Doo and the Ghoul School
One to get.
124
Miracle on 1st Street (1Beonga-ui gijeok) 2007,  Unrated)
125
Superman Returns 2006,  PG-13)
126
Superman 1978,  PG)
127
Superman II 1981,  PG)
128
Superman III 1983,  PG)
Superman III
Very funny have to watch if you love Superman.
129
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
Superman IV: The Quest for Peace
One the greatest idea's if it only worked.
130
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
131
The Batman/Superman Movie 1998,  PG)
132
Atom Man vs. Superman 1950,  Unrated)
Atom Man vs. Superman
A great oldie if your into the black in white films.
133
Superman 1948,  Unrated)
134
Superman (Superman: The Introduction) (The Death Ray) (The Mad Scientist) 1941,  Unrated)
135
The Rose 1979,  R)
136
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose 2000,  PG-13)
137
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
138
Fantastic Four 2005,  PG-13)
139
The Matrix 1999,  R)
140
The Matrix Revolutions 2003,  R)
141
The Matrix Reloaded 2003,  R)
142
Straight Talk 1992,  PG)
Straight Talk
Dolly brings this movie to life with her wit.
143
Abbott and Costello Meet Frankenstein 1948,  Unrated)
Abbott and Costello Meet Frankenstein
Great classic to watch on a rainy sunday after noon.
144
Poltergeist 1982,  PG)
145
Inspector Gadget - The Gadget Files 1984,  Unrated)
146
Braveheart 1995,  R)
147
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
148
The Lord of the Rings 1978,  PG)
The Lord of the Rings
Well made with wonders of imgation if your willing to watch the sites and sounds take a look at this one.
149
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
150
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
151
Lord of Illusions 1995,  R)
152
Eddie and the Cruisers II: Eddie Lives! 1989,  PG-13)
153
Angels in the Outfield 1994,  PG)
Angels in the Outfield
Love this film the new and the old movie are both wonderful enough to give you faith again in the world.
154
Angels! 2000,  Unrated)
155
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
Charlie's Angels - Full Throttle
Gives you an idea not all women are ones to take for granted.
156
The Crow: City of Angels 1996,  R)
The Crow: City of Angels
You have to see the premise in this movie not to give up on true love. Must see!
157
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
158
Little Miss Sunshine 2006,  R)
159
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
Driving Miss Daisy
Great for the whole family to watch and funny too.
160
Miss Morison's Ghosts 1981,  Unrated)
161
Little Miss Marker (The Girl in Pawn) 1934,  Unrated)
Little Miss Marker (The Girl in Pawn)
Love this one classic work your time if you like Sherly Temple. This is great of all ages if your a kid at heart.
162
Miss Pettigrew Lives for a Day 2007,  PG-13)
163
The War of the Worlds 1953,  G)
The War of the Worlds
Must see best idea's ever for the removing of outer space creechers.
164
H.G. Wells' The War of the Worlds 2005,  R)
165
The 3 Worlds of Gulliver 1960,  PG)
The 3 Worlds of Gulliver
Great for all ages.
166
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
167
Jang Aur Aman (War and Peace) 2002,  Unrated)
168
Gattaca 1997,  PG-13)
169
White Fang 1991,  PG)
170
Lady of the Lake 1998,  R)
171
Lady and the Tramp 1955,  G)
172
My Fair Lady 1964,  G)
173
Dead Poets Society 1989,  PG)
174
Lady Killer 1995,  Unrated)
175
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
176
Mad Max 1979,  R)
177
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
178
Max My Love (Max Mon Amour) 1996,  R)
179
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 1963,  G)
180
Yentl 1983,  PG)
181
Raiders of the Lost Ark: The Adaptation 2004,  Unrated)
182
Road Kill 1999,  R)
183
The Lost City 2005,  R)
184
The Lost Voyage 2001,  R)
185
Lost Worlds: Life in the Balance 2002,  Unrated)
186
Lost In The Bermuda Triangle 1998,  PG)
187
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
188
Lost in Space 1998,  PG-13)
189
Tarzan and the Lost City 1998,  PG)
190
Allan Quatermain and the Lost City of Gold 1986,  PG)
191
The 'Burbs 1989,  PG)
192
Ghost 1990,  PG-13)
193
Ghost Dad 1990,  PG)
Ghost Dad
Must see for the whole family.
194
Ghost Story 1981,  R)
195
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
The Ghost and Mrs. Muir
Great classic must see if you like the old ghost stories.
196
Ghost Ship 2002,  R)
197
The Canterville Ghost 1996,  PG)
198
Ghost Talker's Daydream 2005,  Unrated)
199
Charlotte's Web 2 - Wilbur's Great Adventure 2003,  G)
200
Charlotte's Web 1973,  G)
201
Charlotte's Web 2006,  G)
202
Spider-Man: The Dragon's Challenge (The Chinese Web) 1978,  Unrated)
203
Waterland 1992,  R)
204
Snow Falling on Cedars 1999,  PG-13)
205
Lady Chatterley 2006,  R)
206
The Scarlet Lady 1969,  Unrated)
207
Vivacious Lady 1938,  Unrated)
208
Lady Chatterley's Lover 1981,  R)
209
Lady in White 1988,  PG-13)
210
Lord Love a Duck 1966,  Unrated)
211
Little Lord Fauntleroy 1936,  Unrated)
212
La Grenouille et la baleine (The Tadpole and the Whale) 1988,  Unrated)
213
Deck the Halls 2006,  PG)
214
Devil's Point 1954,  Unrated)
215
The Breaking Point 1950,  Unrated)
216
Point Break 1991,  R)
217
Boiling Point 1990,  R)
218
Point Blank 1967,  Unrated)
219
The West Point Story (Fine and Dandy) 1950,  Unrated)
220
Smokey and the Bandit, Pt. 3 1983,  PG)
Smokey and the Bandit, Pt. 3
This was better then two wish the whole cast was in the movie.
221
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
Smokey and the Bandit
The Best show to watch on a sad day it makes you laugh the whole way through the movie.
222
Smokey and the Bandit II 1980,  PG)
223
The Shining 1980,  R)
224
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003,  Unrated)
225
One Bright Shining Moment: The Forgotten Summer of George McGovern 2005,  Unrated)
226
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
227
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
228
Speed 1984,  Unrated)
229
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
The Texas Chainsaw Massacre 2
You like blood and guts this is the show to watch. If you have a weak stomic not for you.
230
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
One my childhood favorites with a happy ending.
231
A Time to Kill 1996,  R)
232
If Looks Could Kill 1991,  PG-13)
233
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
234
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
The sence are beautiful. Story one you fall into and see how the west was won.
235
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
If you love dancing this is the one to watch.
236
Dancing on the Dark Side of the Moon 2003,  Unrated)
237
Duck 2005,  PG-13)
238
I Trust You to Kill Me 2006,  R)
239
Race for Your Life, Charlie Brown 1977,  G)
240
Big 1988,  PG)
Big
Tom Hanks does this part wonderfully. One my favorites i watch over and over again.
241
The Magic Christmas Tree 1964,  Unrated)
242
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
243
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
244
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
This movie is one i didn't think i would like watch it the other day loved every minute of it you like the family and the can i do this thing just watch it see what happens next.
245
Big Business 1988,  PG)
Big Business
We all thing about what if this is one them movies gives you the what if and much more don't miss out on this one.
246
Piglet's Big Movie 2003,  G)
Piglet's Big Movie
To cute for words for the young at heart not just the kids.
247
The Lost Boys 1987,  R)
248
Lost Highway 1997,  R)
249
Lost and Found 1999,  PG-13)
250
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
When watching this movie its very close to the comic i remember reading as a kid. One that the whole family can enjoy.
251
The Fantastic Four 1994,  PG)
The Fantastic Four
Like the idea of the comic being moved to the big screen. This one is no expection to the role. Take a look see what you think of it me myself i like this movie.
252
Four Days in September (O Que É Isso, Companheiro?) 1997,  R)
253
The Four Musketeers 1975,  PG)
The Four Musketeers
My idea of good time is to believe that the whole world could learn something from this movie if we just believe more in our selves and the friends around us could make a difference.
254
The Four Horsemen of the Apocalypse ,  Unrated)
255
Evan Almighty 2007,  PG)
256
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
257
Rock 'N' Roll High School Forever 1991,  PG-13)
258
Sinbad: Beyond the Veil of Mists 2000,  G)
259
Alchemy 2005,  PG-13)
260
Practical Magic 1998,  PG-13)
261
My Best Friend Is a Vampire 1988,  PG)
262
Death by Engagement 2006,  Unrated)
263
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
264
Death Wish 3 1985,  R)
265
Cars 2006,  G)
266
Freaky Friday 2003,  PG)
267
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
268
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
269
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
270
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
271
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
272
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
273
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
274
Friday the 13th 1980,  R)
275
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan 2004,  R)
276
Freaky Friday 1976,  G)
277
Black Friday 1934,  Unrated)
278
Walker Texas Ranger 3: Deadly Reunion 1994,  Unrated)
279
Bandit: Bandit Goes Country 1994,  Unrated)
280
Bandit: Beauty and the Bandit 1994,  Unrated)
281
A Smoky Mountain Christmas 1986,  Unrated)
282
The Postcard Bandit 2003,  G)
283
The Kissing Bandit 1948,  Unrated)
284
Christmas in Yellowstone 2006,  Unrated)
285
Return to the Secret Garden 2000,  G)
286
Return to Snowy River 1988,  PG)
287
Cocoon: The Return 1988,  PG)
288
Return to the Blue Lagoon 1991,  PG-13)
289
Universal Soldier - The Return 1999,  R)
290
Return to Never Land 2002,  G)
291
Batman - Return to the Batcave 2003,  Unrated)
292
Return from Witch Mountain 1978,  G)
293
Children of the Corn 666: Isaac's Return 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments