My Favorite Movies
| jankyjohns's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 2 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 3 |
Twilight 2008, PG-13) |
|
| 4 |
Shooter 2007, R) |
|
| 5 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 6 |
Fool's Gold 2008, PG-13) |
|
| 7 |
Hairspray 2007, PG) |
|
| 8 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008, PG-13) |
|
| 9 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 10 |
Bring It On 2000, PG-13) |
|
| 11 |
Clueless 1995, PG-13) |
|
| 12 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 13 |
Knocked Up 2007, R) |
|
| 14 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 15 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 16 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 17 |
Sin City 2005, R) |
|
| 18 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 19 |
Wild Hogs 2007, PG-13) |
|
| 20 |
National Treasure: Book of Secrets 2007, PG) |
|
| 21 |
300 2007, R) |
|
| 22 |
About a Boy 2002, PG-13) |
|
| 23 |
Bad Boys 1995, R) |
|
| 24 |
Bad Boys II 2003, R) |
|
| 25 |
Because I Said So 2007, PG-13) |
|
| 26 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 27 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 28 |
Crash 2005, R) |
|
| 29 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 30 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 31 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 32 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 33 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 34 |
Raise Your Voice 2004, PG) |
|
| 35 |
Speed 1994, R) |
|
| 36 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 37 |
Sweet Home Alabama 2002, PG-13) |
|
| 38 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 39 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 40 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 41 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 42 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 43 |
The Mummy Returns 2001, PG-13) |
|
| 44 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 45 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 46 |
The Princess Diaries 2001, G) |
|
| 47 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 48 |
The Wedding Planner 2001, PG-13) |
|
| 49 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 50 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 51 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 52 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 53 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 54 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 55 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 56 |
A Love Song for Bobby Long 2004, R) |
|
| 57 |
What Happens in Vegas 2008, PG-13) |
|
| 58 |
Never Been Kissed 1999, PG-13) |
|
| 59 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 60 |
Eagle Eye 2008, PG-13) |
|
| 61 |
Australia 2008, PG-13) |
|
| 62 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 63 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 64 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 65 |
Enemy of the State 1998, R) |
|
| 66 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 67 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 68 |
Con Air 1997, R) |
|
| 69 |
A Lot Like Love 2005, PG-13) |
|
| 70 |
Role Models 2008, R) |
|
| 71 |
He's Just Not That Into You 2009, PG-13) |
|
| 72 |
Fracture 2007, R) |








































































