My Favorite Movies


  Jankrist's Rating My Rating
1
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Great movie, it takes place in England, in a really dark and disturbing future, where the country is controlled by madmen and the people got very little freedom left. Great acting from the whole cast, got a great story that keep the movie interesting from the beginning to the end. This movie is a masterpeice.
2
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
This is a great movie i didnīt really have high expatiations from this movie, all i knew abot it was from the trailer, but this movie looks amazing and has a story that pulled me into the movie right away. This is the best movie of 2009 imo
3
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
great movie even better than batman begins very dark. Heath Ledger is amazing as the Joker, most twisted comic book villian in any movie.
4
Iron Man 2 2010,  PG-13)
Iron Man 2
i really enjoyed this movie, great action and plenty of it, and i do enjoy the style of humor they use, i find the villians more interesting in this one than the first one.
Scarlett Johansson handled the action in this movie way better than i expected, most action iīve seen her done was run, but she did good imo.

Best movie iīve seen this year so far, all should see it.
5
Glory 1989,  R)
Glory
One of the greatest movies ever, got a a great story that really catches you. One of the best castings ever, with several amazing actors in this movie, a real classic, and a must see for all movie fans.
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
9
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Great comic book movie exelent cast, the action is as great as expected. Got great balance in between humor and the serious parts, they never takes it to far. over all great movie, worth paying to go see on the big screen.
10
Sin City 2005,  R)
Sin City
Sin City is a great movie, that seems srange in the beginning, but ones you get into the story it will keep you interested all the way to the end. I love the way this movie is made, every step of the way you hear the thoughts of the main characters, it works exelent. Having a all star cast donīt hurt either.
11
Gladiator 2000,  R)
12
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
just about anyone growing up in the 80s remember back to the future. Love theise movies great story in all 3 and they are very funny even when you watched them several times
13
Back to the Future Part III 1990,  PG)
14
Back to the Future Part II 1989,  PG)
15
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Great movie, shows how drugs destroys peoples lives, how it starts of small and ends up in a spiral that donīt end till people are dead or something just as bad.
16
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
Just saw this movie, i loved it it was everything i hoped it would be simply amazing, Edward Norton is amazing as Bruce Banner. This movie really puts the 2003 Hulk movie to shame, good thing this one is the one with Incredible in the title :P
17
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
The Name of the Rose (Der Name der Rose)
Great movie, great story, William of Baskerville is a monk that is send to investigate some strange deaths in a Abbey. One of the best with Sean Connery maybe the very best.
18
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
great movie, really worth watching. great all around script, acting, really well put together
19
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
20
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
21
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
everyone seem to hate this, i loved it, i was entertaind from start to finish, that is all that matter to me, i expected great action and that is what i got.
22
Amistad 1997,  R)
Amistad
Great movie, i donīt feel it have gotten the credit it deserves. One of Spielbergs best movies. Great cast lots of stars.
23
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
24
Batman Begins 2005,  PG-13)
25
X-Men 2000,  PG-13)
26
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
i loved it, better than i thought it would be. I grew up watching the old cartoon in the mid 80s, this movie had pretty much everything i hoped for, liked the way they make em look compared to the old 80s cartoons, they look way more robotic. Great work on the CGI. The storyline could have been done a lil better, some things that could have been told a lil more about, and it did become a little to silly at times. But all in all i still loved it, and hope they make another 1.
27
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
Good movie one of the best movies to be inspired from comics, capture the chararters very well. They managed to capture the humor in the characters, witch compleatly failed in spider-man movies.
28
Men of Honor 2000,  R)
29
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
i liked it feels like the classic Indiana Jones movies, Harrison Ford dose another great job, it dosenīt show that is is almots 20 years since he played the part of Indiana Jones last. Itīs alot of fun without getting to silly.
30
300 2007,  R)
300
This movie rocks, the battle scenes are amazing. This movie is inspired from history but got alot of fantasy in it. The battles is kinda a mix of Troy and LOTRs battles, but the result is great
31
Braveheart 1995,  R)
32
Platoon 1986,  R)
33
Blade 1998,  R)
34
Blade II 2002,  R)
35
Saving Private Ryan 1998,  R)
36
The Green Mile 1999,  R)
37
Troy 2004,  R)
38
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Great movie better than all the teenage movies of the 90s
39
Pusher II: With Blood on My Hands 2004,  Unrated)
40
Pusher 1997,  Unrated)
Pusher
Good movie about drug dealers in Denmark, gives a more rough and more beliveble view into the world of drug dealers, than most hollywood movies.
One of the best movies to come out of Denmark in many years that are worth watching more than ones.
41
Superman Returns 2006,  PG-13)
42
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
43
Pulp Fiction 1994,  R)
44
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
45
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
46
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
47
Wanted 2008,  R)
48
Dogma 1999,  R)
49
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
loved it really funny, love all the dialog Kevin Smith has done a great job writing this
50
Clerks 1994,  R)
51
Daredevil 2003,  PG-13)
Daredevil
i like this movie a more rough movie that the spider-man movies, he is willing to go further to stop evil even take lives. He also seem more human that Spider-man do in the movies, as he is willing to go after what he wants too, just generaly seems more beliverble than spider-man.
52
The Hunt for Red October 1990,  PG)
53
The Matrix Reloaded 2003,  R)
54
The Matrix Revolutions 2003,  R)
55
The Matrix 1999,  R)
56
Enemy at the Gates 2001,  R)
57
Frequency 2000,  PG-13)
58
Armageddon 1998,  PG-13)
59
Forrest Gump 1994,  PG-13)
60
I Am Legend 2007,  PG-13)
61
The Abyss 1989,  PG-13)
62
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
63
Black Hawk Down 2001,  R)
64
Legend 1986,  PG)
65
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
Good movie great Special effects, a dark story, but still room for some humor. Nicolas Cage play the role as Johnny Blaze very vell
66
Schindler's List 1993,  R)
67
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
Good fun movie, one of the best from both Martin Lawrence and Will Smith.
68
Training Day 2001,  R)
69
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
great action movie just like the old Die Hard movies. a must see if you like action, plenty of explotions, shooting and fighting dosenīt get boring for a moment.
70
Stargate 1994,  PG-13)
71
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
The Transformers - The Movie
Loved this when i was a kid remember when i saw it, i loved transformers series as a kid. so this was simply the best thing in the world back then. good memories of the 80s :).

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments