My Favorite Movies


  janinerobbins's Rating My Rating
1
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
one of the best movies ive seen in a long time F$%^ing ace
2
The Amityville Horror 2005,  R)
3
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge
everyone has to love a bit of freddy oh yeah
4
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
one of the best movies ever
5
Blade 1998,  R)
Blade
great movie and brill sound track
6
Blade II 2002,  R)
Blade II
mad eme want to be a hybid
7
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
not the best ending for a trilogy but it was ok
8
Blade Runner 1982,  R)
9
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
loved it
10
Clerks 1994,  R)
Clerks
laughed all the way
11
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
kevin smith is a genius
12
Dogma 1999,  R)
Dogma
what can i say if you aint seen it you really need to
13
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
got to love a vamp flick dont you and one directed by quentin tarantino had to rock
14
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
made boosting cars sexy
15
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
brill
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
who wouldnt love johnny depp in make up
17
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
classic
18
Sin City 2005,  R)
19
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
20
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
21
The Craft 1996,  R)
22
The Faculty 1998,  R)
The Faculty
old school teen horror but still cool
23
The Matrix 1999,  R)
24
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
The Transformers - The Movie
its my childhood and it rocks

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments