My Favorite Movies


  janamae2006's Rating My Rating
1
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
i'm in love with this movie. catherine zeta-jones is amazing as velma. one of my favorite movies of all time!!
2
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
my favorite movie of all time. penny marshall is pretty much my idol!!
3
Grease 1978,  PG)
Grease
it's a classic :)
4
Snow White: A Tale of Terror (Snow White in the Black Forest) 1997,  R)
Snow White: A Tale of Terror (Snow White in the Black Forest)
it's pathetically scary, but with perfect timing and a scary cat, it becomes frightening with a room full of girls.
5
The Hours 2002,  PG-13)
The Hours
nicole kidman. julianne moore. meryl streep. need i say more?
6
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
great movie with my girl meryl!!
7
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
i love tom hanks and catherine zeta-jones...and this movie. it's a keeper :)
8
Traffic 2000,  R)
Traffic
fabulous movie!!
9
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
i still cry every single time!! and i love kate winslet!!!!
10
Rent 2005,  PG-13)
Rent
i'm obsessed with rent and all of the songs. i would essentially give up my left arm to meet idina menzel :)
11
The Interpreter 2005,  PG-13)
The Interpreter
fabulous movie with nicole kidman and sean penn. it never gets old even though i've seen it a million times.
12
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
this movie never fails to put a smile on my face.
13
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
sandra bullock makes me smile :)
14
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
this has been a favorite of mine since i was little and it always will be. classic robin williams!
15
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
another one of my childhood favorites. whoopi is hilarious in this...i'm always hapy when i watch this movie.
16
Roman Holiday 1953,  Unrated)
Roman Holiday
my favorite audrey hepburn movie ever. it is an absolute classic :)
17
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
i love meg ryan and this is a classic performance. and that one scene...
18
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
i love the music and emmy rossum was a perfect christine!
19
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
i love this movie. meg ryan and tom hanks!!
20
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
sean penn is amazing in this movie...and we were introduced to dakota fanning!!
21
Love Story 1970,  PG)
Love Story
i still cry every time and i love the music!
22
Unfaithful 2002,  R)
Unfaithful
this movie totally floored me. both diane lane and richard gere were amazing!!
23
Cinderella 1950,  G)
Cinderella
my favorite disney movie ever! i always wanted (and still do, i'm not gonna lie) to live in the castle :)
24
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
this movie is soooo funny. classic jim carrey. and morgan freeman and jennifer aniston! hello!!
25
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
i cry like a baby ever time!!
26
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
27
Matilda 1996,  PG)
Matilda
i had this entire movie memorized in 5th grade...and i'm not ashamed, even a little :)
28
Hook 1991,  PG)
Hook
this is one of my favorite movies...for some reason i've always loved it
29
Hocus Pocus 1993,  PG)
Hocus Pocus
i was so scared of this when i was younger...but now it's so funny to see bette midler and SJP as witches...good stuff!!
30
One Fine Day 1996,  PG)
One Fine Day
one of my favorite romantic comedies of all times. michelle pfeiffer and george clooney are super adorable. i love it!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments