My Favorite Movies


  Jammixx's Rating My Rating
1
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
2
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
3
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
4
Hero 2002,  PG-13)
5
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
6
The Godfather 1972,  R)
7
Scarface 1983,  R)
8
The Godfather, Part II 1974,  R)
9
The Godfather, Part III 1990,  R)
10
The Devil's Advocate 1997,  R)
11
Author! Author! 1982,  PG)
12
Dog Day Afternoon 1975,  R)
13
Dick Tracy 1990,  PG)
14
Carlito's Way 1993,  R)
15
Heat 1995,  R)
16
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
17
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
18
National Treasure 2004,  PG)
19
Face/Off 1997,  R)
20
Con Air 1997,  R)
21
Lord of War 2005,  R)
22
The Rock 1996,  R)
23
The Ant Bully 2006,  PG)
24
Raising Arizona 1987,  PG-13)
25
Leaving Las Vegas 1995,  R)
26
Peggy Sue Got Married 1986,  PG)
27
Valley Girl 1983,  R)
28
She's the One 1996,  R)
29
Leprechaun 1993,  R)
30
Rock Star 2001,  R)
31
Friends With Money 2006,  R)
32
The Good Girl 2002,  R)
33
Derailed 2005,  R)
34
Rumor Has It 2005,  PG-13)
35
Along Came Polly 2004,  PG-13)
36
The Break-Up 2006,  PG-13)
37
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
38
50 First Dates 2004,  PG-13)
39
The Longest Yard 2005,  PG-13)
40
Adam Sandler's Eight Crazy Nights 2002,  PG-13)
41
Click 2006,  PG-13)
42
Anger Management 2003,  PG-13)
43
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
44
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
45
The Waterboy 1998,  PG-13)
46
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
47
Billy Madison 1995,  PG-13)
48
Spanglish 2004,  PG-13)
49
War of the Worlds 2005,  PG-13)
50
The Secret Life of Bees 2008,  PG-13)
51
Man on Fire 2004,  R)
52
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch 2005,  PG)
53
Trapped 2002,  R)
54
Wayne's World 1992,  PG-13)
55
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
56
Tommy Boy 1995,  PG-13)
57
Beverly Hills Ninja 1997,  PG-13)
58
Black Sheep 1996,  PG-13)
59
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
60
Red Dragon 1994,  R)
61
Kiss of the Dragon 2001,  R)
62
The One 2001,  PG-13)
63
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
64
War (Rogue Assassin) 2007,  R)
65
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
66
Romeo Must Die 2000,  R)
67
Grease 1978,  PG)
Grease
Classic right here Olivia Newton-john and John Travolta did a good job in working together. They should of never made Grease 2. Overall good movie to watch
68
Pulp Fiction 1994,  R)
69
Ladder 49 2004,  PG-13)
70
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
71
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
72
Broken Arrow 1996,  R)
73
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
74
Saturday Night Fever 1977,  R)
75
Michael 1996,  PG)
76
Phenomenon 1996,  PG)
77
The General's Daughter 1999,  R)
78
Urban Cowboy 1980,  PG)
79
Staying Alive 1983,  PG)
80
Blow Out 1981,  R)
81
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
82
Kung Fu Panda 2008,  PG)
83
Shark Tale 2004,  PG)
84
Hackers 1995,  PG-13)
85
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
86
Madagascar 2005,  PG)
87
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
88
Bee Movie 2007,  PG)
89
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
90
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
91
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
92
Lethal Weapon 4 1998,  R)
93
Bad Company 2002,  PG-13)
94
New Jack City 1991,  R)
95
Boomerang 1992,  R)
96
CB4 - The Movie 1993,  R)
97
I'm Gonna Git You Sucka! 1988,  R)
98
Billy Bathgate 1991,  R)
99
Blind Date 1987,  PG-13)
100
Hudson Hawk 1991,  R)
101
Mercury Rising 1998,  R)
102
Last Man Standing 1996,  R)
103
Bandits 2001,  PG-13)
104
The Kid 2000,  PG)
105
The Jackal 1997,  R)
106
The Last Boy Scout 1991,  R)
107
Rugrats Go Wild 2003,  PG)
108
The Whole Ten Yards 2004,  PG-13)
109
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
110
Perfect Stranger 2007,  R)
111
The Whole Nine Yards 2000,  R)
112
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
113
Unbreakable 2000,  PG-13)
114
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
115
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
116
Die Hard 1988,  R)
117
The Fifth Element 1997,  PG-13)
118
Armageddon 1998,  PG-13)
119
The Sixth Sense 1999,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments