My Favorite Movies


  jamilyn0276's Rating My Rating
1
Say Anything... 1989,  PG-13)
Say Anything...
This is my all time favorite movie, and my favorite movie by Cameron Crow.
John Cusack is one of my favorite actors. He won the hearts of thousands of girls in this one, playing Lloyd. Joan Cusack, Lily Taylor, Ione Skye, and John Mahoney were also good in this one. Who could forget the tragic love lost line... " I gave her my heart, and she gave me a pen."
2
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
This is by far my favorite Kevin Smith movie. Jason Lee was a comic gold mine in this one, as Brody.
3
Fletch 1985,  PG)
Fletch
There is no one quite cooler, then Irwin Fletcher. Weather he's portraying Dr. Rosenpenis, Dr. Rosen, John Cocktoston, Arnold Babar,Fletch F. Fletch, or Frieda's boss; he will keep you in stitches the entire time.
4
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
This is the classic that made my love affair with vampire movies happen.
Kiefer Sutherland, as David and Jason Patrick, as Michael; tugged on many a girl's heart strings in this one.
I also really liked Jami Gertz, as Star. She's beautiful, her character had a cool name and wardrobe. Not to mention she does spell her name, the same way I do.
5
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
This is by far, my favorite work by Terry Gilliam and the Monty Python crew.
In college, I used to get together with friends, watch it, and quote it. I think I've seen this movie about 657 times. I'm pretty sure I can quote the whole script, even if that does up my geek factor.
6
Fargo 1996,  R)
Fargo
This is my favorite Coen brother's movie. I thought Frances McDormand and Steve Buscemi were brilliant in this movie.
The whole wood chipper scene was a disturbing comic mastermind.
7
Clerks 1994,  R)
8
The Goonies 1985,  PG)
9
Labyrinth 1986,  PG)
10
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
I sat down and watched Stand By Me, for about the five hundred eighty fifth time. For some reason, I never get tired of this film. In my opinion, it is a true gem.
Whether it's Gordie, Chris, Teddy, or Vern; everyone can find someone to connect with in this classic tale.
This is one of my favorite Stephen King novels, of all time. So, I really appreciated Rob Reiner's brilliance in story telling here. Too often, Stephen King's stories are murdered when they hit the big screen. He is unquestionably one of the most gifted and imaginative writers of our time. His stories are rich, wonderfully clever, and suspenseful. Unfortunately, when taken off the page, they often lose their luster and become jumbled monstrosities. I think we all remember Sleep Walkers...
I am partial to Rob Reiner, but the casting of this film was spot on. So many actors that we all know and love, were perfect in this movie. Each one, taking their character, and turning it into something that would stay etched into the hearts of so many, for years to come.
There is a definite reason that this film is fairly high up on my favorites list. Enchanting characters, memorable lines, a fantastic oldies soundtrack, and a renowned story; make Stand By Me a vintage masterpiece.
"If I could only have one food for the rest of my life? That's easy. Pez. Cherry flavored Pez, no question about it!"
11
The Princess Bride 1987,  PG)
12
Caddyshack 1980,  R)
13
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
14
The Breakfast Club 1985,  R)
15
Chasing Amy 1997,  R)
16
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
From Dusk Til Dawn is one of those movies I can watch a thousand times. It is not only one of my favorite vampire movies, but a favorite, period. I genuinely love this movie!
I am a fan of both Quentin Tarantino and Robert Rodriguez. I think this is a phenomenal collaboration for them. The story is great, the acting isn't miserable, and the horror aspect isn't over the top cheesy.
The casting of this movie is spot on. I love Tarantino as Richie, he does disturbed so convincingly. George Clooney, Harvey Keitel, Juliette Lewis, and Cheech Marin are also stellar. Salma Hayek is fantastic as Santanico Pandemonium. She's beautiful.
This film has some excellent dialogue and some well timed comic moments. I remember seeing it for the first time in the theater. I literally burst out laughing a time or two. This film also has a sublime soundtrack. Dark Night by The Blasters and After Dark by Tito and Tarantula remain on my IPod.
17
The Exorcist 1973,  R)
18
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
19
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
20
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
21
Forrest Gump 1994,  PG-13)
22
200 Cigarettes 1999,  R)
200 Cigarettes
200 Cigarettes had a great tag line. " It's 11:59 on New Year's Eve, do you know where your date is?"
This is a exceptionally amusing nineties comedy. It is also one that is on my all time favorites list. The story follows a group of twenty somethings on New Year's Eve in 1981. Anyone that holds the 80s dear to their hearts, will enjoy this film. It's a story about friendship, love, and how all the little things we each go through are connected in some way.
This movie cast's a ream of famous faces including both Ben and Casey Affleck, Dave Chappelle, Janeane Garofalo, Gaby Hoffmann, Courtney Love, Christina Ricci, Martha Plimpton, Kate Hudson, and Jay Mohr.
200 Cigarettes includes all the 80s nostalgia we know and love. It is complete with the wacky costumes we somehow called fashion, those muenster filled pick up lines we've all heard dozens of times, a fabulous 80s soundtrack, and a cameo by Elvis Costello. It is certainly an entertaining party movie for all to take pleasure in!
23
Billy Madison 1995,  PG-13)
24
Girls Just Want to Have Fun 1985,  PG)
25
National Treasure 2004,  PG)
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
27
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
Almost Famous is a movie I have great reverence for. It is one of those movies that I can watch again and again, and find something new to love each time.
Whether it's the dream of writing for Rolling Stone, meeting a rock band, or just getting out to explore life; everyone can find something to adore about this movie.
Since Say Anything is my all time favorite movie, I am partial to the styles of Cameron Crowe. He really hit beyond the ball park, with this one. The story is captivating.
The casting of this movie was genius. Frances McDormand is fabulous as Elaine Miller! She's the classic over bearing mother that everyone loves to hate. Kate Hudson was enchanting as Penny. She made you fall in love with "the love of rock ' n ' roll" all over again. Billy Crudup and Jason Lee made Still Water a groovy sensation. Zooey Deschanel is one of my favorite actresses. She showed a great side to the love/hate relationship of siblings, as Anita. Patrick Fugit really did make people fall in love with a boy named William Miller. His story made me laugh and cry. This movie is chalked full of a famous supporting cast. It is brilliant throughout.
This movie gets tons of bonus points, for the famous sing along on the bus scene. I don't care if you're not an Elton John fan, you have to appreciate that one. "Tiny Dancer" is a great song that everyone I'm sure has sung in the shower, or another place, at one point and time. I know I have. If you haven't, you should live a little. I doubt even the rubber ducky would mind!
28
The Notebook 2004,  PG-13)
29
Young Frankenstein 1974,  PG)
30
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
31
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
32
Inventing the Abbotts 1997,  R)
33
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
34
Stripes 1981,  R)
35
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
36
The Man in the Moon 1991,  PG-13)
37
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
38
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
39
Walk the Line 2005,  PG-13)
40
Untamed Heart 1993,  PG-13)
41
Hairspray 2007,  PG)
42
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
43
Cry-Baby 1990,  PG-13)
44
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
45
Hairspray 1988,  PG)
46
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
47
Shag 1988,  PG)
48
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
49
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
50
Tales from the Crypt: Demon Knight 1995,  R)
Tales from the Crypt: Demon Knight
This is the Crypt Keeper's first attempt at going Hollywood. This film is complete with a very Tales From The Crypt inspired introduction, with the famous undead story teller.
The story isn't bad, but it's not stellar. I love watching this movie. I have probably seen it over thirty times. Billy Zane is perfectly cast, as The Collector. There is a good supporting cast in this one, including Jada Pinkett Smith, CCH Pounder, William Sadler, and Thomas Haden Church.
Sure, the story and some of the acting could be better. But, This film stays true to the Crypt style. It is packed full of Cheddar and Colby infused yumminess and side spliting laughs. What more could you ask for in a horror flick?
51
Before Sunrise 1995,  R)
52
Pulp Fiction 1994,  R)
53
Lost In Translation 2003,  R)
54
Dawn of the Dead 1978,  R)
55
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
56
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
57
Muriel's Wedding 1994,  R)
Muriel's Wedding
Muriel's Wedding, is truly a movie that is worth the watch! This is another of those movies that I have seen dozens of times, and seem to have committed to memory.
This is an Aussie comedy with flair. The story of a girl named Muriel, who longs to get out of the one horse town, of Porpoise Spit. She dreams of making a different life for herself, and is completely consumed with the idea of getting married. It's all about the journey of finding yourself, the bumps we have to get past in getting there, and the relationships we make along the way.
Toni Collette is nothing short of brilliant, as Muriel. She is ungraceful and alluring all at once. Rachel Griffiths is also quite well cast, as Rhonda. She is raw, sometimes vulgar, and amusing.
Muriel's Wedding is a charming film, that everyone will fall in love with once they watch it. It's a feel good classic for the ages. You will laugh till your side hurts, and be hunting for the Kleenex box!
Besides, who doesn't love ABBA?
"Goodbye Porpoise Spit! "
58
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
So, I sat down and watched Donnie Darko for about the billionth time tonight. This is truly one of my favorite films. Richard Kelly's twisted vision really gets me.
This film is chalked full of famous faces, which makes it so much more of a delight. Drew Barrymore, Noah Wylie, Patrick Swayze, a young Seth Rogan, and Jenna Malone. I find Jake Gyllenhaal to be a very prodigious actor. He is no exception in this film. His portrait of Donnie is so dark and even a tad unnerving, that it is brilliant. Maggie Gyllenhaal is stunningly beautiful, and absolutely adorable. I love her as Elizabeth in this one.
Donnie Darko is a truly great film in my opinion. It shows the lengths that some people are willing to go to save those they love. The great human sacrifice.
Cellar Door
59
Old School 2003,  R)
60
Empire Records 1995,  PG-13)
61
Shaun of the Dead 2004,  R)
62
The Mummy 1999,  PG-13)
63
Natural Born Killers 1994,  R)
64
The Parent Trap 1961,  G)
65
Seven (Se7en) 1995,  R)
66
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
67
Before Sunset 2004,  R)
68
The Accused 1988,  R)
69
Bye Bye Birdie 1963,  G)
Bye Bye Birdie
Let me just say that I love this movie. It was on TV today, and I had to pause every time I went into the room.
Ann-Margaret was stunning back then. This is definitely my favorite of hers. Not to mention Dick Van Dyke and Janet Leigh. Absolutely brilliant cast!
I got to play Kim McAfee once, so naturally I can't sit through this movie without singing along!
70
Love Story 2006,  Unrated)
71
Mrs. Winterbourne 1996,  PG-13)
72
The Monster Squad 1987,  PG-13)
73
It's a Wonderful Life 1946,  G)
74
Ice Castles 1978,  PG)
75
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
76
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Being that I have a strange infatuation with vampire movies, I thought this movie was delightful.
Frances Ford Coppola did a wonderful job directing this movie.
Gary Oldman and Winona Ryder make a great couple, and their parts were well played. Anthony Hopkins was very clever, as Professor Van Helsing.
This is one of those movies I can watch again and again. Every time I see this movie, I laugh at the comic elements, and I cry. It really is a beautiful story of how Mina and Dracula's love transcends time.
77
Summer Magic 1963,  G)
78
Stealing Home 1988,  PG-13)
Stealing Home
I ran across this movie today, and had to watch it for the forty seventh time. Stealing Home, is another movie I adore, that is actually on my favorites list. It is an often overlooked 80s movie, that really is a wonderful treat.
It's the story of a washed up ball player, Billy Wyatt, played by Mark Harmon. He hasn't been home in ages, when he is called home, to attend to some personal business. As he searches for answers, you are taken for a ride into his past. Along this journey, he remembers what's really important in life, and ends up finding his lost livelihood. It's a great story of love, passion, friendship, loss, and the growing pangs of being a teenager. It reminds you of how those you love have a profound effect on your life, and to always take time to enjoy the little moments that make it all worth while.
It stars William McNamara as teenage Billy, admittedly awkward at times and adorably charming. This movie also stars Jodie Foster as Katie, a very bewitching young lady with an abundant lust to explore life. Jonathan Silverman plays teenage Alan Appleby. Alan is the bright and funny geek. This movie earns bonus credit in my book, for casting Harold Ramis as the adult Alan Appleby.
This movie has a fun 60s inspired soundtrack, including Baby it's You by the Shirelles and Poison Ivy by The Coasters.
Stealing Home is fantastic emotional ride. There are moments to laugh, and moments to cry. It is a must see, for anyone who hasn't sat and watched it.
79
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
An American Werewolf In London is, in my opinion, the best werewolf movie out there. I first had this film on VHS and I watched it so much, that I wore the tape out.
I am a fan of the 80s horror, but this is a true classic. We all know Jon Landis is a great director. I am a fan of him doing horror. I really enjoyed Innocent Blood. An American Werewolf In London was his best vision of that genre.
I love Griffin Dunne as Jack, in this film. The scenes between dead Jack and David are some of my favorites. The effects in this film were top notch for it's time. Rick Baker is brilliant in that aspect. It's no wonder he won the Oscar that year.
This film has the perfect mixture of scares, 80s cheese, chills, and comic relief. Jon Landis gets a bravo for this one.
"A naked American man stole my balloons. "
80
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
81
Fear 1996,  R)
82
Steel Magnolias 1989,  PG)
83
Dead Man Walking 1995,  R)
84
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
85
My Fair Lady 1964,  G)
86
The Fox and the Hound 1981,  G)
87
WarGames (War Games) 1983,  PG)
88
Rudy 1993,  PG)
89
Bad Santa 2003,  R)
90
Girl, Interrupted 1999,  R)
91
My Cousin Vinny 1992,  R)
92
Wizard of Oz 1925,  Unrated)
93
Legends of the Fall 1994,  R)
94
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Yes the effects are cheesy, and the shots of the shark, aren't that convincing. But the open scene of the girl getting attacked while swimming, still gives me goose bumps. This is one of my all time favorite horror classics.
95
Saw 2004,  R)
Saw
I thought the original Saw was horror movie genius. Plus, I'll watch anything with Carey Elwes in it. You can't go wrong with a movie that has Wesley in it.
Tobin Bell was well cast as John.
It got bonus points for the creepy doll, which also happened to be a creepy clown, riding a tricycle.
96
Armageddon 1998,  PG-13)
97
The Brides of Dracula 1960,  Unrated)
The Brides of Dracula
I liked this sequel, to Hammer's 1958 Dracula, almost better then the original.
Sure the acting is chalked full of wholesome cheesy goodness, and the plot has some prominent vacuities. For 1960, The Brides of Dracula is a classic.
I am addicted to vampire movies in general. For my money, no one did Dr. Van Helsing better then Peter Cushing. I really like the naive nature that Marrianne's character has in this film. Besides, with a name like Marrianne Dannielle, you know there has to be a high Gorgonzola factor. Yvonne Monlaur is pulchritudinous, and played the role well.
If you are a fan of the classic horrors, or a vampire movie buff, you must see 1960's The Brides Of Dracula.
Fun fact : For being the sequel to Dracula, Count Dracula is only actually mentioned twice, in the entire film. Once in the Beginning, and once by Dr. Van Helsing.
98
Footloose 1984,  PG)
99
My Girl 1991,  PG)
100
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
101
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
102
Wicker Park 2004,  PG-13)
Wicker Park
Wicker Park was a movie that I found very hedonic. Something invariably true about my personality, is I am always looking for a good thrill. I find mysteries and suspense entertaining. This movie's Single White Female mannerisms, is no doubt one of the reasons I found it amusing.
I thought Rose Byrne was very good at inveigling the audience in this film. Of course, I loved her performance in Troy, as well. She made the character of Alex very intriguing and slightly grim. I find Josh Hartnett to be exceedingly easy on the eyes. This film got bonus points for casting him as Matthew. Diane Kruger is a stunning beauty. The chemistry the two shared in this film was both heated and convincing.
I am a sucker for a love story. I think that is another reason I enjoyed this film. Wicker Park is definitely a thumbs up in my opinion. Everyone takes pleasure in a good plot twist, right? Millions of writers feed off that human addiction.
103
Grease 1978,  PG)
104
Threesome 1994,  R)
105
Zoolander 2001,  PG-13)
106
Face/Off 1997,  R)
107
Very Bad Things 1998,  R)
108
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
109
Entrapment 1999,  PG-13)
110
Lake Placid 1999,  R)
Lake Placid
I really enjoy this movie. It's one of those movies I can watch every time I see it on TV, even though I own the DVD.
Sure the crocodiles were obviously fake, but Oliver Platt is great.
Betty White is pure comic genius in this movie. Her timing is amazing. My brother is a police officer. Thanks to Ms. White and this movie, he has had the nickname of Officer F*** Meat, since .
111
The Family Man 2000,  PG-13)
The Family Man
The Family man is a movie that I have had a passion for, since the moment I first saw it in the theater. This movie makes me laugh and sob, every time I see it.
It's a fabulous story of the things we all take for granted, and the things we think are important.
I adore Nicolas Cage in this movie. He really makes Jack Campbell believable. Tea Leoni was well cast, as Kate Reynolds. The chemistry that the two share is very powerful.
This is a fantastic movie to watch. It makes you appreciate the things that are really important in life. This is definitely a feel great movie for all!
112
First Knight 1995,  PG-13)
113
A Fish Called Wanda 1988,  R)
114
Pump up the Volume 1990,  R)
115
The Rock 1996,  R)
116
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
117
Ghostbusters 1984,  PG)
118
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
119
The Apartment 1960,  Unrated)
120
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
121
American History X 1998,  R)
122
Alice in Wonderland 1951,  G)
123
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
124
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
125
Reality Bites 1994,  PG-13)
126
Scream 1996,  R)
127
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
128
Sideways 2004,  R)
129
Blast from the Past 1999,  PG-13)
130
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
131
Jerry Maguire 1996,  R)
132
The Crush 1993,  R)
133
The Chase 1994,  R)
134
Office Space 1999,  R)
135
Weird Science 1985,  PG-13)
136
Near Dark 1987,  R)
137
Swingers 1996,  R)
Swingers
Swingers is classic cool. What is not to love about this film?
I am a fan of Jon Favreau, both as an actor, a director, and a writer. He hit it out of the park with this script. Vince Vaughn is spot on, and Ron Livingston is always great to watch.
Every guy wanted to be like Mike, Trent, and Rob when this one came out. It is just a great, genius movie. It also has a killer soundtrack. The Big Bad Voodoo Daddy song, You & Me & The Bottle Make Three is one that stays on my IPod, Permanently.
Swingers is a must for every movie lover. It is SO money, baby!
138
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
139
Heathers 1988,  R)
140
Bad Boys 1995,  R)
141
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
I saw O Brother Where Art Thou? today, for about the millionth time. I have the DVD, yet this a movie I catch myself sitting to watch every time it is on.
This is just a fun and scintillating movie. Joel and Ethan Coen knocked one out of the park again, with this one. O Brother Where Art Thou is my second favorite of their works, behind Fargo.
You have to appreciate everything about this movie. The story is amusing and entertaining, and it is full of laughs.
I love George Clooney and John Turturro in this film, they are excellent. I also love the cameo by John Goodman, he is also a joy to watch, especially in a Coen brother's film such as this, The Big Lebowski, or Raising Arizona.
This movie also has an amazing soundtrack. I watched it an hour ago, and I am still singing Didn't Leave Nobody But The Baby. All signs of a classic, great movie!
142
Varsity Blues 1999,  R)
143
Barbarella 1968,  PG)
Barbarella
Barbarella is a 1968 classic.
This movie is a cult , fantasy,comedy, adventure film. It's about a sexy woman who is sent to the future, to find and stop the torturous ways of the evil Durand - Durand.
I adore this movie. Jane Fonda was perfect in this role, she really was stunning back then. What's not to like? Seducing an Angel, women smoking the "essence" of man, an evil whacked out queen, the futuristic love making ways, or the flesh eating demon dolls- that are all the rage with the children of tomorrow...
This movie definitely has some bizarre, fabulously twisted moments.
Sure, the effects do have a certain Gorgonzola inspired flavor, and some of the acting is less than stellar. But, I believe that is part of this movie's charm.
Being how I have a slightly skewed view of things, I have unambiguous feelings towards this film's luminosity!
144
A Walk to Remember 2002,  PG)
145
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
146
The Cutting Edge 1992,  PG)
147
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
148
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
149
Stir of Echoes 1999,  R)
150
Jawbreaker 1999,  R)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. flixsterman
    flixsterman posted 2 years ago

    You have an eclectic taste. A terrific variety of genres and styles. I'm impressed! :)