Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jamiewheeler's Rating My Rating
1
Point Break 1991,  R)
Point Break
great film , with a great on foot chase
2
Zulu 1964,  PG)
Zulu
thousands of them
3
Road House 1989,  R)
Road House
how many scars , man this is a good film and the wife likes it
4
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
come on lets fight
5
The Beach 2000,  R)
The Beach
i want to live here even if you do face being eating by a shark or shot by drug dealers
6
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
i love it kids love it
7
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
cool as beans witch have cooled down over time
8
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
9
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
top film
11
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
13
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
14
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
love this film i would fight for willam wallice and im english
15
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
the best film i've ever seen
16
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
good film
17
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
18
Top Gun 1986,  PG)
19
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
The Naked Gun - From the Files of Police Squad!
funny very funny
20
Days of Thunder 1990,  PG-13)
Days of Thunder
come on faster !!
21
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
come on michael join us
22
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
the best music vid of all time
23
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
it will end like this !!
24
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
my children love this , me to
25
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
JUST KEEP SWIMMING
26
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
what a load of rubish !!
27
Flushed Away 2006,  PG)
Flushed Away
just seen this today, one of the funniest . kids films i've seen !!
28
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
well funny . i like the music as well . worth the watch !
29
Eragon 2006,  PG)
Eragon
dam good film , if you like dragons you'll like this .
30
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
i got hold of this film becouse i've seen it on a lot of peoples profiles . now this film starts of real slow and was leaveing me thinking what the hell am i doing watching this BUT by the end i was nearly in tears VERY GOOD FILM IF YOU HAVE NOT SEEN IT GET IT !!
31
300 2007,  R)
300
this is a great film if you like a good fight sceen ! i do !!
32
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
Letters from Iwo Jima
war from the lossing sides point of veiw quite sad film
33
Let's Go To Prison 2006,  R)
Let's Go To Prison
well funny !
34
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
funny !! well it made me giggle watch it meet REX

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments