My Favorite Movies


  jamiecareless's Rating My Rating
1
Dark Blue World (Tmavomodrý svet) 2001,  R)
Dark Blue World (Tmavomodrý svet)
A truly moving cinematic creation telling of the true stories of the czechoslovak airmen from 145 - 312 & 313 squadrons. Recollections contributed by Squadron Leader M.A.Liskutin , Nucas Pemberton and Frank Mlejnecky, Among over important men and women who's stories founded the script. a tale of how these heros left their occupied Czechoslovakia to fight their invaders while serving in the British RAF. One of the most moving and honest cinematic masterpieces from the last 100 years. well worth the experience!
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
excellent script, film work and directing. truely the best of the six! lets see the last three made now. A Dark force rising 1 and two are interesting plots. so bring it on!
3
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
possibly one of the greatest film adventures ever! a true cinematic masterpiece.
4
28 Weeks Later... 2007,  R)
5
RoboCop 1987,  R)
RoboCop
Satire, Black humor, Postmodernism and a moving story adressing what it means to be human as well as a awesome gun fighting movie. well worth the watch!
6
Battle of Britain 1969,  G)
7
Sunshine 2007,  R)
8
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
9
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
Fahrenheit 9/11
remarkable truth unearthed to the viewing public about the Evil that is the criminal George Bush and the manner in how this warmonger has hidden behind the screen of christianity and financial Power to have it his way in stealing oil from the middle east. very gratifying and yet shocking. a must see!
10
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
wonderful gems of experience from all of us. this will tug notes of familiarity in all of us.
11
Flyboys 2006,  PG-13)
12
Ghost in the Shell 1996,  R)
Ghost in the Shell
A spiritual and artistic movie revolutionising anime cinema as one of the cornerstones to japanese animation of today.
13
THX 1138 1971,  PG)
14
Constantine 2005,  R)
Constantine
excellent and informative entertainment. thought provocing and intelligent! very good. Reeves best performance to date!
15
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
a classic assault on american society and the obsessions on the tuppaware lifestyle. full marks.
16
Metropolis 1927,  PG-13)
17
Eragon 2006,  PG)
18
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
19
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
a true classic from a point in time which was singular.
20
Battlestar Galactica 1978,  PG)
21
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
22
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
excellent story of the comic book character V.
well played and adequately written. if you like 1984, THX, Daredevil, then give this a try. Die hards may hate it as with many books or comics, your perception of V is your own.
but I believe a soid and sympathetic portrayal of the original story.
23
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
24
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
A excellent creation. grossly underestimated yet profound in delivering the message of human frailty.
25
Blue Juice 1995,  R)
26
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
27
Reach for the Sky 1956,  G)
28
TRON 1982,  PG)
29
Bowling for Columbine 2002,  R)
30
Biggles - Adventures in Time 1988,  PG)
31
The Last Starfighter 1984,  PG)
32
Chances Are 1989,  PG)
33
The Big One 1997,  PG-13)
34
Project X 1987,  PG)
35
X-Men 2000,  PG-13)
36
The Neverending Story 1984,  PG)
37
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
truely one of Audrey Hepburn's greatest films! the sexy and most beautiful hepburn performs effortlessly in this classic. Capote has out done himself with thi one.
38
The Punisher 1989,  R)
39
Air Force One 1997,  R)
40
Forever Young 1992,  PG)
41
Jerry Maguire 1996,  R)
42
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
43
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
44
SpaceCamp (Space Camp) 1986,  PG)
45
Krull 1983,  PG)
Krull
OMG! This is a awesome spectacle of film! such a strong story and excellent effects! if you like fantasy films like DUNE, LABARYNTH & BEASTMASTER then KRULL is totally worth buying! TIMELESS
46
Labyrinth 1986,  PG)
47
Force 10 from Navarone 1978,  PG)
48
Memento 2000,  R)
49
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
50
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
legendary
51
Stealth 2005,  PG-13)
52
Top Gun 1986,  PG)
53
WarGames (War Games) 1983,  PG)
54
Days of Thunder 1990,  PG-13)
55
The Aviator 2004,  PG-13)
56
The Matrix 1999,  R)
57
Poseidon 2006,  PG-13)
58
Daredevil 2003,  PG-13)
59
Elektra 2005,  PG-13)
60
The Lost Boys 1987,  R)
61
Slipstream 1989,  PG-13)
62
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
63
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
64
Roger & Me 1989,  R)
65
Raise the Titanic 1980,  PG)
66
Robocop 2 1990,  R)
67
K-19: The Widowmaker 2002,  PG-13)
68
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
excellent
69
Underworld 2003,  R)
Underworld
truely great artwork and storyline. awesome movie!
70
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
fantastic entertainment. awesome scenery, good script, excellent camera and lighting work and great actors.
71
Saving Private Ryan 1998,  R)
72
Weird Science 1985,  PG-13)
Weird Science
a true classic 80's masterpiece. Bill Paxton plays a awesome part as the sadistic ideotic redneck big brother from bootcamp! John Hughes should go back to this drawing board and write somem ore!
73
The Prestige 2006,  PG-13)
74
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
75
Spider-Man 2002,  PG-13)
76
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
solid film
77
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
78
Steel 1997,  PG-13)
79
The Phantom 1996,  PG)
80
The Day After 1983,  Unrated)
81
Dad's Army 1971,  Unrated)
82
Dune 2002,  Unrated)
83
A Fish Called Wanda 1988,  R)
84
The Lost World 1925,  Unrated)
85
Ewoks: The Battle for Endor 1985,  Unrated)
86
Police Academy 1984,  R)
87
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
88
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
one of the greatest British movies to come out in the last 15 years. this is a hard and fast punch at the horror or the real life possibility of Plague / Biological destruction through Terrorism. also a Hell of a Zombie movie!
an absolute must for all inteligent film boffs to watch if you like your psyc/ horror / thrillers zombie movies! with a great soundtrack to boot!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments