My Favorite Movies


  1. jamidwyer
  2. Jami

Give list a short description

  jamidwyer's Rating My Rating
1
Blade Runner 1982,  R)
2
Labyrinth 1986,  PG)
3
Baraka 1993,  Unrated)
4
The Princess Bride 1987,  PG)
5
Mulholland Drive 2001,  R)
6
Beetlejuice 1988,  PG)
7
This Is Spinal Tap 1984,  R)
8
The Big Lebowski 1998,  R)
9
Office Space 1999,  R)
10
Batman 1989,  PG-13)
11
The Goonies 1985,  PG)
12
Revenge of the Nerds 1984,  R)
13
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
14
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
15
A Room With A View 1986,  PG)
16
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
17
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
18
A Clockwork Orange 1971,  R)
19
Kung Fu Hustle 2004,  R)
20
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
21
Everest 1998,  Unrated)
22
Persepolis 2007,  PG-13)
23
The Man Who Fell to Earth 1976,  R)
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
25
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
26
Mad Max 1979,  R)
27
Alien 1979,  R)
28
Young Frankenstein 1974,  PG)
29
Tank Girl 1995,  R)
30
Spaceballs 1987,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments